Ziemia, planeta ludzi
2017-06-23 11:11:24
Zanim zajmiemy się wakacjami i związana z nimi tematyką, czas na ostatni przed letnią przerwą Wieczór dla dorosłych, który odbędzie się w Koperniku już 29 czerwca.
Czeka na Was ponad 400 multimedialnych i interaktywnych eksponatów oraz pięć naukowych miniwarsztatów na siedmiu wystawach. Poza tym oferujemy atrakcje dodatkowe, związane z tematem przewodnim wieczoru, którym jest… Ziemia.
Dlaczego Ziemia jest tak wyjątkowa? Czy czujemy się jej gospodarzami? Jak traktujemy naszą planetę? W czasie czerwcowego wieczoru przedstawimy drobny wycinek wiedzy zdobytej dzięki kosmologii, biologii ewolucyjnej, antropologii, psychologii, geologii, kartografii, klimatologii, ekologii.
W programie:
ANTROPOGENEZA czyli skąd się wzięliśmy na Ziemi
Czy rzeczywiście pochodzimy od małpy? To pytanie nurtuje nas od czasów opublikowania „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina w 1859 r. Na rozstrzygnięcie czeka też wiele innych pytań. Ile jest w nas neandertalczyka? Jak zasiedlaliśmy i zmienialiśmy świat wokół nas? Kiedy wynaleźliśmy ogień i zrzuciliśmy futro? Czy jako gatunek się zmienialiśmy i wciąż zmieniamy? O wynikach najnowszych badań w dziedzinie paleoantropologii i genetyki oraz ich znaczeniu dla wyjaśnienia problemu pochodzenia człowieka opowie dr Krzysztof Owocki z Instytutu Paleobiologii PAN.
W POSZUKIWANIU PÓŁNOCY – O ORIENTACJI NA MORZU PRZEZ WIEKI
Już u zarania cywilizacji ludzie odczuwali potrzebę poznania świata. Wyprawiali się daleko poza swoje siedziby – lądem, morzami i oceanami. Pierwsi żeglarze trzymali się raczej brzegów – z obawy przed groźnym, nieprzewidywalnym żywiołem. W końcu jednak – gdy mniejsze akweny zostały poznane i opisane – zaczęli odpływać coraz dalej, aż na oceany. Jak radzili sobie żeglarze setki lat przed wynalezieniem elektryczności, łączności satelitarnej i systemu GPS? Skąd wiedzieli, w którą stronę płynąć, gdy wokół widać było tylko gładką taflę wody? Jak nawigowali nocą? Jakich technik i metod używali, z jakich przyrządów korzystali? Na warsztaty z nawigacji zapraszają studenci Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.
Z GLEBY POWSTAŁEŚ
Gleba, czyli biologicznie czynna warstwa litosfery, zapewnia egzystencję roślinom i zwierzętom. Bez niej życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Dzięki niej mamy co jeść! Gleba jest więc skarbem, o który powinniśmy dbać. Tymczasem robimy wiele, by ją zatruć i wyjałowić. Intensywne rolnictwo, stosowanie na masową skalę sztucznego nawożenia, zanieczyszczenia przemysłowe mają zabójczy wpływ na właściwości biogeniczne gleby i jej zdolność do regeneracji. Jakie to może mieć konsekwencje dla ludzkości? Na spotkaniu przybliżymy pojęcie gleby oraz jej najważniejsze funkcje ekologiczne i gospodarcze. Zaprasza gleboznawca z SGGW dr hab. Jerzy Jonczak.
CIEPŁO, CIEPŁO, GORĄCO… – czyli jak niszczymy klimat na Ziemi
Jak bada się klimat? Skąd wiadomo, że przyczyną globalnego ocieplenia jest działalność człowieka? Co jest największym termometrem na świecie? Skąd wiemy, jaka była koncentracja dwutlenku węgla przed tysiącami lat? Do dyskusji na temat przyszłości klimatu Ziemi zapraszają specjaliści z portalu popularno-naukowego „Nauka o Klimacie”: dr Aleksandra Kardaś, fizyk atmosfery, specjalistka w zakresie transferu radiacyjnego w atmosferze oraz nauczania o procesach i zjawiskach atmosferycznych, oraz Anna Sierpińska, architekt krajobrazu, grafik, analityk procesów na styku.
KONIEC ŚWIATA W POPKULTURZE
Kultura popularna pełna jest wyobrażeń na temat globalnej apokalipsy i życia ludzi po zagładzie. Jaka jest historia gatunku „postapo”? Jak ludzie wyobrażają sobie koniec świata i postapokaliptyczne społeczności? Z czego wynika popularność powieści, filmów, komiksów czy gier komputerowych o takiej tematyce? Czy mogą one przysłużyć się zmianie naszego stylu życia i odroczeniu apokalipsy? Na spotkanie zaprasza dr hab. Lech M. Nijakowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
DODATKOWO:
Miniwarsztaty
– Dokąd z tym prądem, czyli przyszłość energetyki. O nowym obliczu starej technologii pozyskiwania energii.
– Światłowody. O powszechnym użyciu światłowodów i ich działaniu.
– Zobaczyć infosferę. O danych z satelitów i aplikacji „Architecture of Radio” na tabletach Samsung.
Teatr Wysokich Napięć
Najbardziej elektryzujący teatr w Polsce. Choć otoczony klatką Faradaya, chroniącą przed polem elektrostatycznym, napięcie czuć tu na każdym kroku. Wśród mroku połyskuje czasza generatora Van de Graaffa, słychać odgłosy wyładowań atmosferycznych. Witamy w Teatrze Wysokich Napięć. Gwarantujemy bardzo dużo pozytywnej energii!
Muzyczny chillout – DJ. SPIKE
DeeJay, grafik, producent muzyczny, organizator imprez. Rezydent największych zawodów breakdansowych w kraju. Gra funk, disco 80, break beat, big bit, mush up, bboy beats, hip hop oldshool i pochodne. Za gramofonami od 1997 roku.
Chmielarnia
Przetestuj lane piwa rzemieślnicze. Każdy Wieczór to inny, nowy zestaw piw wybranych z aktualnych ofert najlepszych polskich mikrobrowarów, zawsze świeżych i oryginalnych.
Bilety: www.kopernik.org.pl