WETERYNARZ RADZI. Czyńcie ziemię sobie poddaną

2017-02-22 10:19:45

Nasza planeta to miejsce wzajemnych zależności. Różnorodność ekosystemów i ich współistnienie powodują wielopoziomowe relacje utrzymujące skomplikowany układ homeostazy. Mnogość gatunków roślin czy zwierząt czyni nasz dom w kosmosie pięknym i fascynującym. Coraz więcej pojawia się informacji na temat ekologii i działacze organizacji ekologicznej coraz mniej są traktowani jak oszołomy.

KRZYSZTOF ZDEB
lecznica@legwet.pl

Na mapie czasu Ziemi te kilkanaście tysięcy bytowania cywilizacji Homo sapiens, o której można to mówić, że ma rzeczywisty wpływ na kształt planety, jest jak jedno tchnienie. Wydaje się nam, że jesteśmy jej władcami i dalsze jej istnienie od nas zależy. Ta postawa stawiania siebie w centrum zainteresowania wszechświata cechuje ludzkość od czasów przedcywilizacyjnych. Z tego względu powstały chociażby wszelkie religie.

Autor jest lekarzem weterynarii. Zajmuje się przede wszystkim chirurgią i ortopedią

Autor jest lekarzem weterynarii. Zajmuje się przede wszystkim chirurgią i ortopedią

Tymczasem nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który tworzy zorganizowane społeczeństwa. Siłą cywilizacji człowieka jest bowiem wytworzenie zjawiska społeczeństwa, podziału obowiązków w poszczególnych grupach. Wytworzenie odpowiednich struktur hierarchicznych i podziału obowiązków. Tych gatunków jest wiele i są to mrówki. Rodzaj liczy ponad 100 mln lat. Przeżyły zatem znacznie więcej kataklizmów w roli ZIemi niż globalne ocieplenie, które nas zdmuchnie z powierzchni globu. Cała nasza nadęta cywilizacja stanęła na ostrzu noża po pomruku jednego z europejskich wulkanów, a tymczasem mrówki pewnie nawet tego nie zauważyły. Mimo, że pojedyncze osobniki są bardzo silne, potrafią utrzymać ciężar równy stukrotności swojej masy ciała, a unieść wielokrotność rzędu kilkudziesięciu razy, to tak naprawdę w istnieniu całej rodziny pojedyczne osobniki nie mają znaczenia. Inaczej jest w populacji ludzi, gdzie każde życie jest istotne i nie wyobrażamy sobie jego poświęcenia poza wyjątkowymi sytuacjami.

Mrówki są poza ludźmi jedynym gatunkiem, który zajmuje się rolnictwem. Są gatunki mrówek, które w swoich mrowiskach hodują grzyby na własne potrzeby. Są jedynymi zwierzętami, które prowadzą chów i hodowlę innych zwierząt. Mrówki wynoszą mszyce na roślinne pastwiska, troszczą się o nie i pielęgnując, jednocześnie zjadając spadź będąca podstawowym źródłem cukru dla mrówek.

Mrówki zamieszkują wszystkie ekosystemy na całym świecie i są przystosowane do funkcjonowania właściwie w każdych warunkach na ziemi. Wyewoluowały z os ok 100 mln lat temu i cały czas są nieodzownym elementem każdego systemu. Możliwe, że kiedy nasz gatunek wykończy się już doszczętnie, a planeta będzie mogła spokojnie odetchnąć, to mrówki w dalszym ciągu będą wykonywać swoją „mrówczą” pracę, nie oglądając się na innych.
(kz)

Related Post

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *