WETERYNARZ RADZI. Czyńcie ziemię sobie poddaną

2017-02-22 10:19:45

Nasza planeta to miejsce wzajemnych zależności. Różnorodność ekosystemów i ich współistnienie powodują wielopoziomowe relacje utrzymujące skomplikowany układ homeostazy. Mnogość gatunków roślin czy zwierząt czyni nasz dom w kosmosie pięknym i fascynującym. Coraz więcej pojawia się informacji na temat ekologii i działacze organizacji ekologicznej coraz mniej są traktowani jak oszołomy.

KRZYSZTOF ZDEB
lecznica@legwet.pl

Na mapie czasu Ziemi te kilkanaście tysięcy bytowania cywilizacji Homo sapiens, o której można to mówić, że ma rzeczywisty wpływ na kształt planety, jest jak jedno tchnienie. Wydaje się nam, że jesteśmy jej władcami i dalsze jej istnienie od nas zależy. Ta postawa stawiania siebie w centrum zainteresowania wszechświata cechuje ludzkość od czasów przedcywilizacyjnych. Z tego względu powstały chociażby wszelkie religie.

Autor jest lekarzem weterynarii. Zajmuje się przede wszystkim chirurgią i ortopedią

Autor jest lekarzem weterynarii. Zajmuje się przede wszystkim chirurgią i ortopedią

Tymczasem nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który tworzy zorganizowane społeczeństwa. Siłą cywilizacji człowieka jest bowiem wytworzenie zjawiska społeczeństwa, podziału obowiązków w poszczególnych grupach. Wytworzenie odpowiednich struktur hierarchicznych i podziału obowiązków. Tych gatunków jest wiele i są to mrówki. Rodzaj liczy ponad 100 mln lat. Przeżyły zatem znacznie więcej kataklizmów w roli ZIemi niż globalne ocieplenie, które nas zdmuchnie z powierzchni globu. Cała nasza nadęta cywilizacja stanęła na ostrzu noża po pomruku jednego z europejskich wulkanów, a tymczasem mrówki pewnie nawet tego nie zauważyły. Mimo, że pojedyncze osobniki są bardzo silne, potrafią utrzymać ciężar równy stukrotności swojej masy ciała, a unieść wielokrotność rzędu kilkudziesięciu razy, to tak naprawdę w istnieniu całej rodziny pojedyczne osobniki nie mają znaczenia. Inaczej jest w populacji ludzi, gdzie każde życie jest istotne i nie wyobrażamy sobie jego poświęcenia poza wyjątkowymi sytuacjami.

Mrówki są poza ludźmi jedynym gatunkiem, który zajmuje się rolnictwem. Są gatunki mrówek, które w swoich mrowiskach hodują grzyby na własne potrzeby. Są jedynymi zwierzętami, które prowadzą chów i hodowlę innych zwierząt. Mrówki wynoszą mszyce na roślinne pastwiska, troszczą się o nie i pielęgnując, jednocześnie zjadając spadź będąca podstawowym źródłem cukru dla mrówek.

Mrówki zamieszkują wszystkie ekosystemy na całym świecie i są przystosowane do funkcjonowania właściwie w każdych warunkach na ziemi. Wyewoluowały z os ok 100 mln lat temu i cały czas są nieodzownym elementem każdego systemu. Możliwe, że kiedy nasz gatunek wykończy się już doszczętnie, a planeta będzie mogła spokojnie odetchnąć, to mrówki w dalszym ciągu będą wykonywać swoją „mrówczą” pracę, nie oglądając się na innych.
(kz)

Komentarze

1 komentarz

  1. martin odpowiedz

    jest rok 2018 bezrobocie zaczyna gwałtownie wzrastać bo miejsca pracy ludzi zaczynają przejmować mrówki są wydajne tanie i nie marudzą w miejscu pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *