ZE SMAKIEM. Stanisławów – „Święto dyni”
2019-10-22 11:14:17
Dynia to piękny symbol złotej, polskiej jesieni a także bardzo smaczny. W Stanisławowie, „Święto dyni” ma już 7 lat i gromadzi coraz większą ilość uczestników oraz prawdziwych fanów tego niezwykłego warzywa. Myślą przewodnią do organizacji tej uroczystości było propagowanie upraw dyni poprzez degustację różnorodnych potraw dyniowych. Dla producentów i uczestników jest to okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania swoich osiągnięć oraz sukcesów w uprawie dyni
Święto jest organizowane dzięki funduszowi sołeckiemu, który to rok w rok uchwala Rada Miasta i Gminy Serock. Z tych środków finansowane są puchary i nagrody dla uczestników konkursów oraz inne materiały promujące święto. W tym dniu mieszkańcy i goście mają okazję do wzajemnej integracji i wymiany doświadczeń. Jest radość, rywalizacja, wzajemna pomoc i solidarność. Zaproszeni producenci zdrowej, regionalnej żywności wystawiają i promują swoje produkty.
W tym roku do konkursu przystąpiła pani Dorota Dyga produkująca sery podpuszczkowe, nagradzane w wielu konkursach oraz pani Halina Nałęcz z pokazem kiszenia warzyw, która to również zbiera liczne nagrody za potrawy regionalne i nalewki.
Oprawę muzyczną i nagłośnienie zapewniło Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Odbył się również krótki, ale bardzo udany i ciepło przyjęty, występ artystyczny młodzieży.
Dekoracje placu urządzili mieszkańcy wsi i OSP Stanisławowo. Dynie z dekoracji zostały przeznaczone do rozdania wśród uczestników spotkania.
W tym roku sołectwo, przy okazji „Święta dyni” uhonorowało swoich mieszkańców, którzy pozostawili po sobie w historii gminy trwały ślad i nadal są wzorem do naśladowania dla kolejnych młodych pokoleń. Na cześć ich pamięci posadzono drzewa dębowe. W pamięci pozostaną:
Feliks Janicki 1837-1923, budowniczy kościoła w Woli Kiełpińskiej, uczestnik powstania listopadowego;
Franciszek Janicki 1881-1944, syn Feliksa, uczestnik wojny bolszewickiej 1920r., budowniczy kościoła w Woli Kiełpińskiej, wójt gminy Serock, rolnik, pierwszy sadownik w Stanisławowie;
Podporucznik Stanisław Janicki 1907-1991, syn Franciszka, żołnierz AK ps. „Rafał” VII obwód „Obroża”, sadownik, hodowca, nauczyciel, propagator nowinek w rolnictwie;
Kapitan Marian Janicki 1900-1940, syn Konstantego a wnuk Feliksa, żołnierz WP, Ułan, Mierniczy, więzień obozu w Kozielsku, zamordowany w Katyniu.
W sadzeniu symbolicznym dębów brała udział licznie zgromadzona rodzina Janickich, dzieci, wnuki i prawnuki.
Wyniki konkursów 2019
Zawody o Puchar Jesieni wygrało Sołectwo Guty, 2. miejsce zajęłoStanisławowo, 3. miejsce Ludwinowo Zegrzyńskie, 4. miejsce Dębe i Dziewczęta z Warszawy.
Kategorie:
1. Słodka Dynia: 1. miejsce Anna Ugodzińska za sernik z dynią, 2. miejsce Anna Romanowska za powidła śliwkowo-dyniowe, 3. miejsce Elżbieta Kacprzak za powidła z dyni, a wyróżnienia otrzymali Maria Pietrzak za serca dyniowe i Marcin Podleś za konfiturę z jabłek i dyni.
2. Dynia – inne potrawy: 1. miejsce Agnieszka Pietrzak za pastę z dyni, 2. miejsce Dorota Gajewska za zupę z dyni, Halina Nałęcz za nalewkę dyniówkę, wyróżnienia przyznano Irminie Nalewajskiej za ciasto francuskie z dynią i Halinie Nałęcz za dynię marynowaną.
3. Rzeźba: 1. miejsce Czesław Wroniak, 2. miejsce Anna Ugodzińska, 3. miejsce Magdalena Błędniak, wyróżnienia otrzymali Dominika Wilczyńska i Michał Wilczyński.
4. Najpiękniejsza dynia: 1. miejsce Mariusz Nałęcz za dynię w kształcie podkowy, 2. miejsce Agnieszka Pietrzak, 3. miejsce Anna Ugodzińska, wyróżnienia otrzymali Anna Romanowska i Adam Kacprzak.
Nagrody wręczali Burmistrz Marek Bąbolski, Prezes OSP Mariusz Pielach i Naczelnik OSP Marek Skrzydlak.
Mieszkańcy sołectwa już dziś zapraszają wszystkich czytelników na kolejne świętowanie w 2020r. Dzielmy się wzajemnie radością spotkania, muzyką, bogactwem pomysłów na dyniowe dania i smakiem dyniowych potraw wyczarowywanych przez Gospodynie z sołectwa.
Degustacja po konkursie jest dla wszystkich zebranych gości, proszę Państwa!
Czym chata bogata, jak polska gościnność od wiek wieków niesie. Tu jest gościem serdecznym, nawet nieznajomy przechodzień.