ZDROWIE I URODA. Wysiłek fizyczny – wpływ na MDM

2019-01-17 10:43:27

Czy wiesz, że: około 27% kobiet, które regularnie uprawiają sport, ma problem z gubieniem moczu podczas ćwiczeń? Statystyki pokazują, że ponad 40% sportowców cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu

mgr Joanna
Zabłocka-Leonowicz
(fizjoterapeuta/trener
Perła Wellness)

Które aktywności nie są przyjazne dla naszego dna miednicy?
– biegi długodystansowe,
– sporty siłowe
– treningi na trampolinie
– sporty skocznościowe
– Crossfit

DLACZEGO?
Takie aktywności powodują powstawanie bardzo dużego ciśnienia w jamie brzusznej i przeniesienie tych sił w dół, czyli na mięśnie dna miednicy. Regularne przeciążanie tych mięśni w efekcie prowadzi do ich osłabienia, czego rezultatem może być wysiłkowe nietrzymanie moczu.

ALE JA TO KOCHAM…

Przede wszystkim nie obwiniaj się, ale też nie udawaj, że nie ma problemu. Poszukaj profesjonalnej pomocy. Skonsultuj się z lekarzem a także fizjoterapeutą zajmującym się zaburzeniami dna miednicy. Wprowadź do swojego życia małe zmiany, żeby zadbać o swoje dno miednicy miedzy innymi:
– Właściwie oddychaj podczas ćwiczeń, nie spowodujesz dodatkowego nacisku na przeponę, która przenosi nacisk na mięśnie miednicy (elementy wysiłkowe wykonuj zawsze na wydechu, oddychaj przeponowo). – Siła to nie tylko „sześciopak”, rozbudowane uda i pośladki. To stabilne i silne centrum naszego ciała, którego podstawą jest wydolne dno miednicy, a także mięsień poprzeczny brzucha, wielodzielny i przepona. – Unikaj konieczności noszenia pasów wzmacniających podczas ćwiczeń. Powoduje to dodatkowo zwiększenie ciśnienia śródbrzusznego i wpływa bezpośrednio na wyciek, nietrzymanie gazów, a nawet stolca!

– Zadbaj o właściwą pozycję ciała w toalecie – Ciało w pozycji 90 stopni powoduje nienaturalne wygięcie jelit i w ten sposób je blokuje. W najgorszym przypadku może to prowadząc do zaparć, hemoroidów, zespołu jelita drażliwego, a nawet raka okrężnicy. Ale gdy ustawisz ciało w pozycji 35 stopni poczujesz ulgę. W tej pozycji wszystko podąża swoją naturalną ścieżką. Wystarczy, że umieścisz stołek pod stopami. · Nie garb się, nie siedź za długo.
Dźwigasz duże ciężary?
– generujesz za duże ciśnienie śródbrzuszne. Jeśli to możliwe rozkładaj ciężar w miarę równo. Gdy coś podnosisz trzymaj przedmiot blisko ciała.

– Poprawnie kładź się i wstawaj z łóżka. Kiedy leżąc na plecach gwałtownie zrywasz się i wstajesz do pionu powodujesz duże obciążenie dna miednicy. Aby tego uniknąć na początku obróć się na bok, przejdź do siadu i dopiero wtedy wstań. Gdy się kładziesz zrób to samo od końca.

– Pamiętaj o codziennej dawce ruchu, zwłaszcza jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

– Utrzymuj wagę we właściwych granicach dla swojego wzrostu i wieku.

– Korzystaj z toalety jak tylko poczujesz potrzebę. Powstrzymywanie strumienia moczu to postępowanie bardzo niekorzystne. Kiedy wstrzymujemy strumień moczu to niewielka jego ilość cofa się w cewce moczowej. W przypadku wielokrotnego powtarzania może to powodować stany zapalne i zakażenia układu moczowego. Ponadto może to prowadzić do zaburzeń oddawania moczu.

CO ZROBIĆ JEŚLI ZDARZAJĄ CI SIĘ WYCIEKI PODCZAS TRENINGU?
Zawsze spróbuj najpierw leczenia zachowawczego, zanim zdecydujesz się na wszelkiego rodzaju zabiegi, operację. Fizjoterapia ginekologiczna i urologiczna to najlepsza opcja na początek. Stosujemy wiele metod terapeutycznych – nie tylko ćwiczenia Kegla! Fizjoterapeuta przeprowadza kompleksową diagnostykę funkcjonalną i ocenia pacjenta całościowo.
Serdecznie zapraszam do gabinetu REGUA rehabilitacja ginekologiczna i urologiczna, który mieści się w Perła Wellness.
Więcej informacji na fb oraz www.mojaregua.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *