ZDROWIE I URODA. Warsztaty Exercise is Medicine – Zdrowy kręgosłup

2018-08-16 5:13:19

1) Dlaczego mamy problem z kręgosłupem i z czym wiąże się brak aktywności fizycznej oraz zlekceważenie bólu i objawów dysfunkcji z niego wynikających:
Jednymi z najbardziej powszechnych i niezwykle dokuczliwych chorób cywilizacyjnych są schorzenia kręgosłupa i układu ruchu. Wynikają  one z braku aktywności fizycznej, z nadmiernych obciążeń jakimi codziennie poddajemy kręgosłup i stawy, a także z wszechobecnego stresu. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie.
2) Jak możemy radzić sobie aby utrzymać kręgosłup w dobrej formie?
Na szczęście możemy sami skutecznie utrzymywać kręgosłup w dobrej formie, przeciwdziałać jego degeneracji. I nie jest to trudne! Wystarczy wdrożyć w życie prawidłowe nawyki ruchowe oraz aktywność fizyczną.

Czy FITNESS jest OK?
Na początek krótka historia J. Fitness, jako zorganizowana forma aktywności fizycznej wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych

Twórcą i wynalazcą założeń aerobiku był dr Kenneth Cooper. W czasach powstawania fitnessu największą entuzjastką ćwiczeń gimnastycznych do muzyki była ówczesna amerykańska popularna aktorka Jane Fonda. W Europie prekursorką tejże formy aktywności ruchowej była aktorka Sydney Rome. W roku 1981 aerobik trafił do Polski. Pierwszą ambasadorką tego typu zajęć fizycznych była Hanna Fidusiewicz, gimnastyczka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Początkowo oferta polskich klubów fitness nie była zbyt bogata, przede wszystkim proponowano proste ćwiczenia aerobowe przy muzyce. Jednak wraz z powstawaniem coraz większej ilości nowych klubów pojawiały się potrzeby rozszerzania oferty, aby zdobyć nowych klientów. Było to bodźcem do zdecydowanego rozwoju fitnessu. Pojawiły się zajęcia przy muzyce łączone z siłownią, jako oferta kierowana głównie do mężczyzn. Powstawały nowe ćwiczenia aerobowe, które urozmaicały zajęcia. W ten sposób treningi starano się dostosowywać do indywidualnych możliwości
i oczekiwań klientów. Aktualna oferta klubów jest bardzo bogata, znajdują się w niej zajęcia od wzmacniających, tanecznych, wyczynowych, funkcjonalnych, poprzez mentalne, prozdrowotne aż po zajęcia dla dzieci. Każdy ma możliwość znalezienia czegoś dla siebie.

Należy również zaznaczyć, że w trakcie tych zmian kluby fitness starały się również rozszerzyć ofertę o część relaksacyjną, głównie poprzez udostępnianie gabinetów masażu, saun suchych i parowych.
W wielu z nich dodatkowo wprowadzono usługi kosmetyczne. Dzięki tym działaniom klub fitness w aktualnej formie to nie tylko sala do ćwiczeń, ale miejsce gdzie na różne sposoby człowiek może zadbać o swoją kondycję, wygląd i samopoczucie.

Najnowszym trendem w ofercie klubów fitness jest, Medical Fitness, połączenie szeroko pojętego fitnessu i medycyny. Celem tego treningu jest zapobieganie chorobom cywilizacyjnym poprzez aktywność fizyczną opartą
o konsultacje lekarskie. To kompleksowe podejście do klienta/pacjenta dzięki współpracy trenera, lekarza i dietetyka. Dzięki zintegrowanym działaniom tak dobranego zespołu można w profesjonalny sposób zadbać o zdrowie i kondycję psychofizyczną człowieka. Istotnym elementem fitnessu medycznego są programy ćwiczeń, które optymalnie wzmacniają i regenerują organizm. Medical fitness korzysta z osiągnięć rehabilitacji, przy czym przejmuje znane z tej dziedziny przybory oraz urządzenia. Istotny jest tu również aspekt treningu funkcjonalnego, dzięki któremu poprawia się równowagę, zwinność, koordynację, postawę ciała, zwiększa się siłę mięśniową, redukuje ryzyko upadków. Trening ten przynosi wiele korzyści dla organizmu człowieka takich jak: uelastycznienie i zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawa stabilizacji kręgosłupa, stawów obwodowych. Wszystko to wiąże się ze zmniejszeniem bólu, który np. może towarzyszyć chorobie zwyrodnieniowej stawów lub chorobom reumatycznym (jak fibromialgia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Ćwiczenia oparte na konsultacjach lekarskich mają za zadanie wpływać na poprawę krążenia, czy obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Właściwy dobór ćwiczeń ułatwia również kontrolę cukrzycy. Systematyczny i regularny trening ma wpływ w leczeniu depresji, ponieważ każda dawka ruchu poprawia nastrój oraz zmniejsza poziom lęku.

Medical Fitness wykorzystuje wszelkie rodzaje ćwiczeń: trening cardio, oporowy, jak również ćwiczenia równowagi i gibkości. Intensywność treningu jest uzależniona od decyzji zapadających pomiędzy lekarzem, a trenerem. Program treningowy układa się zawsze indywidualnie pod dany przypadek. Pierwszym krokiem przed opracowaniem zestawu ćwiczeń jest konsultacja medyczna. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad chorobowy oraz pełne badanie fizykalne, ustala, jakie było dotychczasowe leczenie. Klient/pacjent w razie potrzeby otrzymuje skierowanie na badania dodatkowe. Analiza zebranych informacji umożliwia lekarzowi wskazanie konkretnych form wysiłku fizycznego, które może wykonywać ćwiczący.

Kolejnym etapem jest konsultacja z dietetykiem, który ustala z klientem indywidualny plan żywieniowy. Ostatnim ogniwem jest trener fitness, który zapoznaje się z wnioskami i sugestiami poprzedników, a także z możliwościami ruchowymi pacjenta. Na podstawie tych informacji opracowuje indywidualny trening. Ważnym elementem medical fitness jest to, że zarówno ćwiczący jak i jego trener mają na bieżąco możliwość kontaktu z lekarzem, który analizuje wszelkie problemy zdrowotne. Fitness medyczny to profesjonalnie i kompleksowo skonstruowany program poprawiający, jakość i świadomość życia człowieka.

Współcześnie fitness trafia do coraz większej liczby ludzi. Równocześnie staje się bardziej spersonalizowaną formą aktywności fizycznej. Fitness jest sposobem spędzania wolnego czasu wśród ludzi, co wydaje się coraz rzadsze w epoce cyfryzacji naszego życia. Miejscem uprawiania tej formy aktywności fizycznej są już nie tylko kluby, ale też siłownie na świeżym powietrzu organizowane i udostępniane przez gminy np. na plażach, w parkach, czy przy placach zabaw dla dzieci. Zajęcia fitness pojawiają się w lokalnych Ośrodkach Sportu i Rekreacji. Miasta coraz częściej wykorzystują te formy zajęć do promocji aktywności ruchowej w zorganizowanych imprezach masowych. Można, zatem powiedzieć, że fitness to nie tylko szeroko pojęta rekreacja ruchowa, to również pewne określenie aktywnego i zdrowego stylu życia.

Świadomie lub nie, każdy człowiek chciałby uniknąć
w życiu bólu i wynikających z niego ograniczeń ruchowych jego organizmu. Zatem walka o zdrowie powinna być jednym z ważniejszych celów naszego życia. Każdego dnia, podejmując aktywność fizyczną prowadzimy do wydzielania się endorfin (hormonów szczęścia), które istotnie wpływają na poprawę samopoczucia. Niestety współczesne pokolenie ludzi prowadzi bardzo statyczny tryb życia. Przeciążenie pracą, brak czasu na relaks i ruch powoduje utratę chęci do podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wybawieniem ludzi z marazmu może być fitness, bardzo dynamiczny, nowoczesny i modny styl życia. Zawarte w nim aktywność fizyczna i właściwe odżywianie prowadzą do poprawy sylwetki organizmu ludzkiego, a także jego wydolności i wytrzymałości. Fitness ma również istotny wpływ na naszą psychikę, gdyż powyższe korzyści prowadzą do wzrostu naszego samopoczucia oraz samooceny.

W życiu człowieka istnieją rożne przyczyny, które mogłyby potencjalnie uniemożliwić aktywność ruchową np. wszelkiego rodzaju wady postawy, kontuzje, ból, ciąża, choroby cywilizacyjne jak również starość. W odpowiedzi na wymienione przeciwności, rynek fitness wyszedł z ofertą prozdrowotną. Dzięki temu osoby będące pod nadzorem medycznym, mają możliwość uczestnictwa w tego typu aktywności fizycznej., Powstały zajęcia specjalistyczne, np. dla kobiet w ciąży, dla dzieci z wadami postawy, dla osób
z problemami zwyrodnieniowymi stawów, dla osób starszych po 64 roku życia.

Mam dla Was wspaniałą wiadomość. Już jedna jednostka treningowa może pozytywnie wpłynąć na poprawę Waszego samopoczucia.

Bez względu na to, czy jesteśmy „zaskoczeni wiekiem” czy nie, zawsze warto pamiętać o regularnym wysiłku fizycznym i aktywnym wypoczynku. Korzyści jest wiele – od zdrowego kręgosłupa, aż do poprawy samopoczucia!

Nie ma wymówek, nie ma limitów, nie ma ograniczeń!.

mgr Joanna
Zabłocka-Leonowicz (fizjoterapeutka)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *