ZDROWIE I URODA. Kobiety w ciąży – zadbajcie o siebie – A możliwości jest wiele
2018-12-13 11:43:57
Czy fizjologiczna prawidłowo rozwijająca się ciąża jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej? Oczywiście, że nie! Jeżeli nie mamy lekarskich przeciwwskazań do aktywności w ciąży, to naprawdę ruszajmy się. Płyną z tego same plusy, dla nas, dla dziecka, nie wspominając o aprobacie naszego partnera. Jeżeli kobiety źle się czują przez całą ciążę lub nie mogą ćwiczyć, pozostają spacery. Dla dotlenienia siebie i dzidziusia, dla zdrowszej cery, dla lepszego samopoczucia, dla własnej radości. Oczywiście wszystko z umiarem!
Fizjologiczna ciąża jest jednak jak najbardziej wskazaniem do rozpoczęcia odpowiednich ćwiczeń, przy czym specjalistyczne zajęcia zazwyczaj zaczynają się dopiero od 12 tygodnia ciąży, gdy ryzyko niedorozwoju lub poronienia płodu jest znacznie niższe. Należy jednak pamiętać, iż ciąża jest stanem zmieniającym się w sposób dynamiczny i lekarz przy każdej wizycie powinien stwierdzić od nowa brak przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń.
Jakie są przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w ciąży?
Przed rozpoczęciem każdej formy aktywności fizycznej w pierwszej kolejności należy skonsultować swoje zamiary z lekarzem prowadzącym. Praktycznie wszelkie zaburzenia i nieprawidłowości w przebiegu ciąży są przeciwwskazaniem do obciążania ciężarnej dodatkowym wysiłkiem fizycznym. Zwłaszcza gdy istnieje ryzyko wcześniejszego porodu (np. skracająca się szyjka macicy, skurcze, krwawienia), należy natychmiast zaprzestać jakiejkolwiek formy aktywności, w tych przypadkach zazwyczaj zaleca się kobietom tzw. rygor łóżkowy.
· nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą,
· krwawienia w przebiegu ciąży,
· niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa,
· ciężkie postacie gestozy ciążowej (rzucawki), · wielowodzie, małowodzie, ·ciąża bliźniacza,
· niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia,
· przedwczesna czynność skurczowa,
· choroby serca związane z wydolnością matki,
· choroby nerek z nadciśnieniem i zaburzeniami funkcji,
· ciężka hipotrofia płodu,
· infekcje i przeziębienia przebiegające z gorączką
Jakie są korzyści z aktywności fizycznej w ciąży?
Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, iż promowanie aktywności fizycznej w trakcie ciąży nie ma na celu uzyskania przez ciężarne sportowej, szczupłej sylwetki. Powszechnie wiadomo wszakże, iż odchudzanie w ciąży jest niedozwolone i może zagrażać życiu płodu.
Uprawianie sportu (aktywność fizyczna) w ciąży służy więc głównie :
– przygotowaniu kobiety do znacznego wysiłku, jakim jest poród naturalny. Fizjologiczne rozwiązanie ciąży jest najlepsze zarówno dla matki jak i dla dziecka. Dla zdrowej kobiety poród siłami natury nie niesie ryzyka powikłań, a odpowiednio przygotowana do tego matka ma szansę przeżyć go w sposób możliwie łatwy i nietraumatyczny.
– Skróceniu czasu porodu. Jest to możliwe dzięki – utrzymaniu lub zwiększeniu wydolności krążeniowo – oddechowej, a także zwiększeniu siły mięśniowej i ruchomości stawów.
– Łagodzeniu dolegliwości ciążowych lub nawet zapobieganiu ich powstawaniu jest także logicznym następstwem tych pozytywnych zmian.
– Znacznemu skrócenie czasu regeneracji poporodowej.
– Zapobieganiu występowaniu depresji poporodowej, za które odpowiedzialne jest lepsze samopoczuciu mam, które są w formie i miały ułatwiony poród w porównaniu z kobietami niećwiczącymi.
– Regularna aktywność fizyczna w zależności od wybranej formy może także oczywiście wpływać na kontrolę wzrostu masy ciała, zapobiegając nadmiernemu jej przyrostowi
Fizjoterapia dla kobiet w ciąży- na czym polega?
W dzisiejszych czasach fizjoterapia w ciąży, mimo zwiększenia świadomości kobiet, nadal dziwi i zaskakuje. W tym pięknym dla kobiety okresie dochodzi do szeregu zmian w jej organizmie, które mogą utrudnić radosne oczekiwanie na dziecko. Rozluźnia się aparat więzadłowy, odcinek lędźwiowy ulega pogłębieniu, a środek ciężkości przesuwa się znacząco do przodu. Zmienia się postawa i sposób poruszania się przyszłej mamy, co może spowodować dolegliwości bólowe, m. in.: kręgosłupa, karku, stawów krzyżowo biodrowych, spojenia łonowego, kola, nietrzymanie moczu…
Sposób terapii jest zawsze dostosowany do stopnia zaawansowania ciąży, a także do indywidualnych predyspozycji pacjentki.
Kompleksowa terapia w okresie ciąży obejmuje: masaż, osteopatyczne techniki w bólach kręgosłupa i innych schorzeniach, kinesiotaping, indywidualny dobór ćwiczeń.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rehabilitacji.
Podczas pierwszej wizyty, przeprowadzony będzie dokładny wywiad oraz badanie.
Zapraszam na konsultacje oraz rehabilitacje urologiczną i ginekologiczną do Gabinetu REGUA mieszczącego się na terenie Perła Wellness. Otwarcie już wkrótce.
Więcej szczegółów na facebook-u Perła Wellness i Gabinetu REGUA.
mgr Joanna
Zabłocka-Leonowicz
(fizjoterapeuta)