ZDROWIE I URODA. Choroby wirusowe w podologii
2017-06-07 1:06:47
Piękne stopy, dłonie i paznokcie są ozdobą każdego z nas. Jednakże musimy wiedzieć, że mogą one stanowić również idealne siedlisko dla zakażeń grzybiczych, wirusów i bakterii.
Zmiany skórne mogą być bezpośrednio wywołane przez wirusy, tak jak w przypadku brodawek czy ognisk mięczaka zakaźnego.
Najbardziej znaną infekcją wirusową są brodawki. Czynnikiem wywołującym jest zakażenie skóry ludzkim wirusem brodawczaka HPV (Human papilloma virrus). Wirus HPV jest powszechny na całym świecie i wywołuje schorzenia HPV1 oraz HPV2. Znanych jest ponad 100 odmian tego wirusa. Wirusy te powodują nie tylko zmiany skórne, ale także zmiany błon śluzowych (jamy ustnej, gardła, a także narządów płciowych).
Najczęstszym schorzeniem stóp o etiologii wirusowej są brodawki podeszwowe. Występują one bardzo często u dzieci i młodzieży. Przenoszone przez ludzi i zwierzęta. Są one „popularne” u osób korzystających z publicznych basenów, szatni sportowych oraz innych miejsc publicznego użytku. Od momentu zakażenia do czasu pojawienia się zmian skórnych może minąć kilka tygodni, a czasem trwa to kilka lat. Z tego powodu trudno jest ustalić źródło zakażenia. Jeżeli doszło do samozakażenia tzn. wirusy z jednej brodawki są przenoszone w miejsca niezakażone (przez dotyk), formują one sobie nowe miejsce do rozsiewu.
Początkowo brodawki są małymi grudkami o gładkiej powierzchni. Rosnąca często zmienia kolor na brązowy, a powierzchnia staje się bardziej szorstka. Brodawki wirusowe mają często zmienną morfologię, którą zależy od lokalizacji.
Leczenie zmian skórnych o charakterze brodawek wirusowych jest bardzo trudne. Brodawki mogą być uporczywe tzn. nie daje się ona tak łatwo usunąć, tak jak oczekuje tego pacjent. Stosuje się odpowiednie preparaty i metody zabiegowe. Należy pamiętać, że udział podologa w terapii wirusowej brodawczaka jest bardzo ważny.