WŚRÓD GWIAZD
2018-02-10 1:08:09
Planetaria pozwalają poznać gwiazdozbiory, przenieść się do najodleglejszych zakątków kosmosu, cofnąć do początków życia na Ziemi. Dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie zanurzenia się w obserwowanych, na co dzień niedostępnych światach. Zwierzęta zamieszkujące oceaniczne głębiny, niewidzialne gołym okiem mikroorganizmy, stworzenia sprzed milionów lat nagle są na wyciągnięcie ręki. Niektórzy, zajmując miejsca na widowni oczekują, że kopuła nad nimi otworzy się i będzie można obserwować nad głowami prawdziwe niebo. Tak nie jest!
Mylenie planetariów z obserwatoriami astronomicznymi zdarza się często, warto więc wiedzieć czym różnią się oba typy miejsc. W obserwatoriach astronomicznych ogląda się niebo korzystając ze specjalistycznego sprzętu. Najczęściej mamy do czynienia z obserwatoriami astrometrycznymi, zajmującymi się pomiarami pozornych położeń i ruchów ciał niebieskich. Inne prowadzą badania astrofizyczne i radioastronomiczne. Są także obserwatoria edukacyjne, które można odwiedzić i spojrzeć w teleskop. Planetaria to zupełnie coś innego. To miejsca, w których obserwowane niebo jest projekcją, wiernie odzwierciedlającą rzeczywiste niebo. Zapytacie: „Po co projekcja, skoro można spojrzeć w niebo?” Nie wszędzie i nie zawsze da się zobaczyć coś gołym okiem. Satysfakcjonujące obserwacje astronomiczne zależą od pory dnia, pogody i miejsca, w którym się znajdujemy. W mieście gwiazdy giną w świetle ulicznych latarni, neonów i reflektorów aut. Zimą i jesienią niebo często jest zachmurzone. Latem łatwiej o dobrą pogodę, za to znacznie później robi się ciemno. Najmłodsi najczęściej usną, zanim doczekają się gwiazd. Dlatego planetarium jest doskonałą alternatywą – gwarantuje doskonałą widoczność nawet w środku dnia, pozwala oglądać „na życzenie” gwiazdozbiory charakterystyczne dla określonych pór roku, a także może zabrać nas w daleki Kosmos, poza naszą galaktykę.

1
Sercem planetarium jest projektor gwiazdowy. W Niebo Kopernika (Centrum Nauki Kopernik) znajduje się Megastar, wykonany przez japońską firmę Ohira Tech. Wyświetla niemal 16 milionów gwiazd i jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Dzięki 32. obiektywom pokazuje gwiazdy wyjątkowo wiernie. Jest tu także zestaw sześciu rzutników cyfrowych i system laserów RGB o mocy 1,5 W każdy. Całość uzupełnia sześć głośników o wielkiej mocy i dodatkowy tzw. głośnik w zenicie, czyli na środku kopuły, nad głowami widzów. Wszystkie te urządzenia tworzą tzw. hybrydowy system projekcyjny Digital Sky, w który Niebo Kopernika wyposażyła firma Sky-Skan Europe.
Nowoczesne planetaria to coś znacznie więcej, niż tylko obserwacje nieba. Dzięki gigantycznej bazie danych o obiektach astronomicznych, ich położeniach i własnościach możliwe jest w nich podróżowanie po Układzie Słonecznym, oglądanie z bliska pojazdów kosmicznych, planet i ich księżyców, a także wycieczki do innych gwiazd i ich układów planetarnych.
Planetaria to także możliwość oglądania filmów, stworzonych w technologii fulldome która sprawia, że wyświetlany na kopule obraz otacza nas ze wszystkich stron. Taki seans gwarantuje emocje – a dodatkowo może w 3D. Planetarium to także doskonałe miejsce do odbioru pokazów laserowych, koncertów, spotkań z naukowcami.
Repertuar planetarium Centrum Nauki Kopernik:
– pokazy na żywo i filmy, dostosowane do odbiorców już od lat 3
– koncerty; klasyka, jazz, koncerty dla dzieci
– pokazy muzyczne i laserowe
– spotkania z naukowcami
Bilety: www.kopernik.org.pl