SEROCK. Ruski ośrodek w Skubiance – po naszej interwencji służby wkroczyły do środka!

2022-11-02 8:22:19

13 kwietnia br. Lasy Państwowe wypowiedziały Ambasadzie Federacji Rosyjskiej umowę dzierżawy ośrodka wypoczynkowego w Skubiance. 30 kwietnia br. minął termin, kiedy ambasada miała przekazać ośrodek stronie polskiej. Aktualnie nikt nie wie (albo nie chce powiedzieć), co dzieje się z ośrodkiem…
W środę (2 listopada) na teren ośrodka wkroczyły służby i siłowo go przejęły

Sprawą rosyjskiego ośrodka wypoczynkowego w Skubiance zainteresowaliśmy się po raz pierwszy w 2015 r. Toczył się wówczas spór o nieruchomości w Polsce, przekazane Rosji na potrzeby przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych. Federacja Rosyjska domagała się od Polski płatności za podobne obiekty na terenie Rosji, sama zaś nie zamierzała płacić za takie obiekty, użytkowane w naszym kraju. Ustaliliśmy wtedy, że ambasada Federacji Rosyjskiej, na mocy umowy z Nadleśnictwem Jabłonna, dzierżawi teren w Skubiance.

Po ataku na Ukrainę

Sprawa odżyła po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego br. Polska wydaliła wtedy z kraju 45 rosyjskich dyplomatów oraz zablokowała konta rosyjskiej ambasady. W państwach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i innych krajach potępiających agresję na Ukrainę wprowadzono sankcję na Rosję oraz zajęto majątki osób powiązanych z Kremlem. Mówiło się również o możliwości wydalenia z Polski rosyjskiego ambasadora. Dlatego na początku kwietnia br. powróciliśmy do tematu ośrodka wypoczynkowego rosyjskiej ambasady w Skubiance. Niedługo po publikacji artykułu pt. „Rosyjscy „dyplomaci” nad Zegrzem” (TiO 14/2022 z 5 kwietnia br.) Lasy Państwowe wypowiedziały stronie rosyjskiej umowę dzierżawy ośrodka. Z nieoficjalnych źródeł wynikało, że do wypowiedzenia umowy mogła przyczynić się interwencja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Ambasada przestała płacić

Oficjalnym powodem wypowiedzenia umowy, jak podawał nam Michał Gzowski rzecznik Lasów Państwowych, był brak opłat za dzierżawę w wysokości 12 tys. zł (miesięcznie) od lutego br. Zgodnie z zapowiedziami rzecznika, ośrodek miał zostać oddany stronie polskiej do 30 kwietnia br. Tak się jednak nie stało. Ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew oświadczył, że strona rosyjska nie odda Skubianki. W związku z tym, w połowie maja br. Lasy Państwowe wystąpiły na drogę sądową wspólnie z Prokuratorią Generalną. Jak mówił w mediach rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski – Działamy w interesie Skarbu Państwa.

Lasy wydadzą komunikat

Pomimo kilkukrotnych prób, nie udało nam się uzyskać informacji nt. dalszych losów ośrodka. Rzecznik Nadleśnictwa Jabłonna Piotr Szyszko odsyłał nas do rzecznika Lasów Państwowych. 18 października br. zapowiedział również, że w najbliższym czasie zostanie wydany oficjalny komunikat Lasów Państwowych w tej sprawie. Do chwili zamknięcia bieżącego numeru tygodnika, komunikat taki nie został jednak opublikowany. Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski, pomimo zadawanych przez nas pytań, do tej pory nie odpowiedział. Przed publikacją tego artykułu zadaliśmy pytania do Prokuratorii Generalnej w tej sprawie. Jak ustaliliśmy, obecnie Prokuratoria Generalna „prowadzi analizę prawną co do możliwych dalszych działań”. Do sprawy będziemy wracać.

Z ostatniej chwili, w środę (2 listopada) po naszej publikacji w gazecie urzędnicy i mundurowi wkroczyli na teren dzierżawiony przez Rosjan! Celem przejęcia terenu. 

red.

Linki do artykułów:
SEROCK. Ruscy w Skubiance? » (toiowo.eu)
SEROCK/SKUBIANKA. Rosyjscy “dyplomaci” nad Zegrzem » (toiowo.eu)
Umowa z Ambasadą Federacji Rosyjskiej rozwiązana – Rosyjscy “dyplomaci” nad Zegrzem. CD. » (toiowo.eu)
SEROCK/SKUBIANKA. Lasy wyrzucają Rosjan » (toiowo.eu)
SEROCK/ SKUBIANKA. Ukraińcy w ośrodku rosyjskiej ambasady? » (toiowo.eu)
SEROCK/SKUBIANKA. Polska pozywa Rosję w sprawie Skubianki » (toiowo.eu)
SKUBIANKA. Rosjanie nie oddadzą Skubianki. Trwa batalia o Ośrodek Wypoczynkowy? » (toiowo.eu)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *