test

ZDROWIE I URODA. Nadpotliwość stóp – Uciążliwa nie tylko latem

2017-06-24 11:47:32

Osoby zmagające się z nadpotliwością stóp doskonale wiedzą, że problem ten jest uciążliwy nie tylko latem.


Nadmierne pocenie może wywołać wiele problemów, m.in. dyskomfort psychiczny, złuszczanie się skóry oraz skłonności do grzybicy. Grube skarpety, ciężkie buty, a także różnice temperatur spowodowane ogrzewaniem pomieszczeń, w których przebywamy, sprawiają, że jesienią i zimą, nadpotliwość jest równie kłopotliwa, co latem. Z tego powodu stopy należy odpowiednio pielęgnować, nie tylko kiedy temperatura pozwala na ich publiczne eksponowanie.

Nadpotliwość jest spowodowana rozregulowaniem części autonomicznej układu nerwowego. Nadmierne wydzielanie potu wynika, albo z nieprawidłowej regeneracji zakończeń nerwowych pobudzających gruczoły potowe, albo ze zbyt dużej liczby gruczołów. Bardzo prawdopodobnym powodem jest również nieprawidłowa praca naczyń odżywiających gruczoły potowe. Rzadziej stwierdza się podłoże chorobowe. Nadmierne wydzielanie potu może być ograniczone w niektórych okolicach, m.in. w okolicach stóp.

Nadpotliwość często wiąże się z występowaniem różnych chorób, ale nie musi być objawem chorobowym. Schorzenia układowe, takie jak: choroby tarczycy, cukrzycy czy nowotwory, mogą być powodem nadmiernej potliwości. Często też u podłoża takich zaburzeń leżą przyjmowane leki i choroby infekcyjne przebiegające z gorączką.

Poniższe rady pielęgnacyjne, dzięki którym Państwa skarpetki pozostaną przyjemnie suche, a stopy zdrowe, mogą okazać się przydatne. W leczeniu nadpotliwości stóp ważną rolę odgrywają miejscowe preparaty z zawartością soli glinu. Kremy i kąpiele dla stóp, przydadzą się każdemu, kto boryka się z problemem nadpotliwości stóp. Istnieją także alternatywne metody leczenia tej kłopotliwej dolegliwości przeprowadzane wyłącznie w gabinetach lekarskich.

Krem lub spray przyda się każdemu, kto boryka się z tym problemem. Zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, a dodatkowo pielęgnuje i chroni przed grzybicą. Takie właściwości posiadają na przykład: dezodoranty i kremy do stóp i butów PECLAVUS, PEDIBAEHR i GEHWOL. Kosmetyki tego typu zapewniają świeżość stopy, dzięki zawartości olejków i podobnych im składników ziołowych, które koją i regenerują skórę, a także działają odświeżająco.

Należy jednak pamiętać o odpowiednim obuwiu. Kupno odpowiedniego obuwia, to niestety niemały wydatek. Na uwadze powinniśmy mieć jednak nasze zdrowie, szczególnie, jeżeli chodzi o obuwie jesienne i zimowe. Obuwie tanie, niskiej jakości, wykonane najczęściej z syntetycznych materiałów, z reguły nie przepuszcza powietrza, przez co powoduje nieprzyjemny zapach. Wszystko to powoduje, że do domu wracamy z przemokniętymi i zmarzniętymi stopami. Inwestycja w porządne buty, a najlepiej dwie pary, które będziemy nosić na zmianę, wyjdzie nam tylko na dobre. Jest to jednym z warunków, jeżeli chcemy czuć się komfortowo i zachować zdrowie.

Przede wszystkim higiena. Nawet najlepsze buty nie sprawią jednak, że nasze stopy pozostaną piękne i pachnące, jeżeli nie będziemy ich regularnie myć. Codzienna kąpiel i dokładne osuszanie, ochroni nas natomiast przed rozwojem grzybów. Jest to obowiązek, o którym nie możemy zapominać. Co jakiś czas, np. co 2 tygodnie, warto dodatkowe odwiedzić gabinet podologiczny.

Podstawą troski o stopy z nadpotliwością jest także systematyczne usuwanie zrogowaciałego naskórka. W naskórku gromadzi się nieprzyjemny zapach. Należy stosować kremy i sole, które pomagają regulować pracę gruczołów potowych, a także uspokajają i odprężają.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *