MOJE AKTYWNOŚCI (2). Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza – Nowy konkurs

2016-01-15 1:48:13

W poprzednim felietonie pisałem o mojej miłości do książek, w tym aktywnej roli twórcy i promotora serii prac magisterskich i doktorskich z historii najnowszej obronionych na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, pt. „W służbie Niepodległej” (Wydawnictwo UKSW, ul. Dewajtis 2; Warszawa). Jestem dumny z tej serii, podobnie jak z innej mojej aktywności, której owoce mogą stać się ważne i pożyteczne także dla mieszkańców – szczególnie zamiłowanych w historii – i uczniów szkół powiatów legionowskiego i wołomińskiego.

Od 2011 r. jestem prezesem Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, które powstało z przekształcenia niegdysiejszego (w 2010 r.) Komitetu Honorowego przy kandydacie na Prezydenta RP Jarosławie Kaczyńskim. W skład SPJN od początku wchodzą ludzie z szeroko pojętego kręgu polskiej inteligencji, o orientacji niepodległościowej, patriotycznej i katolickiej zarazem. Nasza aktywność, to przede wszystkim organizowanie w cyklu corocznym serii wykładów, które odbywały się głównie w świątyni warszawskiej p.w. Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim. Pierwszy cykl wykładów pod wspólnym tytułem „MY i Państwo” doczekał się wersji książkowej. Zawiera kilkanaście szkiców, od art. prof. Marka Barańskiego, mediewisty z UKSW, po mój szkic pt. PRL – antypaństwo. Wydajemy także i rozdajemy (nauczycieli historii zachęcamy do odbioru) serie pomocy źródłowych, przygotowane przez wybitnych specjalistów, członków SPJN (jak np. Jan Dzięgielewski, czy Zofia Zielińska). Organizujemy gry miejskie, a także m.in. wydarzenia okolicznościowe związane z obchodami ważnych rocznic: 1 marca, 15 sierpnia czy 11 listopada. Już dziś zapraszam czytelników na obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, na plac Piłsudskiego w Warszawie – 1 marca, o godzinie 18.00.

Jesteśmy obecni także na terenie mojego okręgu; jedyne koło pozawarszawskie, jakie istnieje, obejmuje powiat legionowski. Jeśli ktoś chciałby się zapisać do SPJN może śmiało szukać kontaktu z panem Konradem Michalskim, aktywnym działaczem społecznym z Legionowa, ostatnio startującym także w wyborach do parlamentu.

Ostatnio jesteśmy współorganizatorami razem z MG Media, którego właściciel jest pomysłodawcą konkursu – ciekawego i oryginalnego, mam nadzieję, konkursu dla uczniów szkół licealnych (1 i druga klasa) m.in.z powiatu legionowskiego i wołomińskiego. Drodzy rodzice, uczniowie i nauczyciele historii, wychowawcy młodzieży! Wejdźcie na strony http://konkurs-patrianostra.pl/ Jak piszemy : „KONKURS PATRIA NOSTRA adresowany jest do młodzieży licealnej klas 1 i 2. Celem konkursu jest propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, etyki chrześcijańskiej i budowa społeczeństwa obywatelskiego.

Prace konkursowe będą emitowane w sposób ciągły na telebimach reklamowych znajdujących się w miejscach publicznych”. Będziecie mogli zobaczyć zatem efekty swej pracy, głównie jadąc ul. Radzymińską w stronę Marek. Od kwietnia do grudnia 2016 r. co tydzień będziemy zmieniać treść przygotowanych przez zespoły uczniowskie spotów. Laureatów, a są nim praktycznie wszyscy uczestnicy, których pracę zaakceptuje Rada Programowa, czekają atrakcyjne nagrody. Dla laureatów spośród laureatów nawet tak atrakcyjne nagrody, jak wycieczka poznawcza do Brukseli na zaproszenie naszych eurodeputowanych! Warto spróbować i nauczyć się czegoś nowego, nie tylko z naszych dziejów w 1050 rocznicę chrztu Polski, ale także nowych umiejętności: tworzenia spotów reklamowych i filmów.

Jan Żaryn
Senator RP z okręgu nr 40

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *