KWIECIEŃ W KOPERNIKU
2018-04-07 2:05:47
Przyroda, która właśnie budzi się do życia to doskonała inspiracja dla wszystkich badaczy. Każdego dnia można obserwować powracające ptaki, pokrywające się liśćmi drzewa, zaspane jeszcze nieco owady i zwierzęta. Warto też przyjrzeć się sobie – w końcu jesteśmy częścią tego ekosystemu. W kwietniu w Koperniku badamy życie!
Strefa Eksperymentowania
Prawdziwe życie. Biel bielsza od najbielszej bieli. Kot z Cheshire, po którym zostaje jedynie uśmiech. Oto nowa Strefa Eksperymentowania, która obejmuje całe 1. piętro Kopernika. Stanowi jedną, spójną wizualnie i tematycznie całość poświęconą człowiekowi i przyrodzie. Można tu samodzielnie eksperymentować przy ponad 200 eksponatach, zgrupowanych w grupach tematycznych i szukać własnych, nieoczywistych rozwiązań.
Strefę Eksperymentowania możemy podzielić na dwie części: Część wschodnia wystawy poświęcona jest człowiekowi. Tutaj sam stajesz się przedmiotem zaskakujących eksperymentów. Sprawdzisz, jak zmysły i umiejętności pozwalają ci odbierać, interpretować i opisywać świat. Przetestujesz możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Znajdziesz tu także eksponaty „żywe”, pozwalające obserwować zachodzące w przyrodzie procesy biologiczne. Na własne oczy zobaczysz fotosyntezę, przyjrzysz się stułbiom i rozrastającym się grzybom. Część zachodnia skupia się na zjawiskach fizycznych. Znajdziesz tu eksponaty związane z magnetyzmem, falami, prądem, płynami czy zjawiskami chaotycznymi. Ruszysz na spacer z żyroskopową walizką, zbudujesz magnetyczny most, zadziwią cię możliwości obrotowego stolika. Poeksperymentujesz ze stroboskopami i dźwiękiem. Dowiesz się, za co Einstein dostał nagrodę Nobla i dostrzeżesz promieniowanie kosmiczne.
od 6 kwietnia
Laboratorium życia
Sam stań się przedmiotem niezwykłych, zaskakujących eksperymentów. Umożliwi to kwietniowy Wieczór dla dorosłych, którego bohaterem będzie człowiek – jego ciało i umysł. Odkryj, z jak wielu własnych możliwości nie zdawałeś sobie nawet sprawy! Będziesz również mieć okazję poznać twórczość Amy Karle – artystki z nurtu tzw. bio-artu, która w swoich koncentruje się na ludzkim ciele, które jest dla niej nie tylko tematem prac, ale także oryginalnym środkiem artystycznego wyrazu.
26 kwietnia, godz. 19.00
Minilaby
Weekendowe zajęcia w laboratoriach są teraz dostępne w ramach biletu na wystawy! Możesz wziąć w nich udział podczas zwiedzania Kopernika. Poznaj tajemnice robota Photona, witaminy C i wybuchowych komponentów powietrza.
Festiwal Odkrycia
Leukocyty, stres, dolegliwości naczyń – człowiek i jego życie często stają się obiektem badań młodych naukowców. Sprawdź, nad czym pracują badacze zaczynający swoją przygodę z nauką jeszcze przed zdaniem matury.
To doskonała okazja, by poznać osobiście młodych ludzi z ogromną naukową pasją, posłuchać o ich badaniach i zobaczyć projekty, które imponują naukowcom z wieloletnim stażem. Prace przedstawione będą w postaci sesji plakatowej (EUCYS) oraz pokazów naukowych (Fizyczne ścieżki). Na pewno dostarczą ci wielu ciekawych informacji i zainspirują do własnych odkryć.
15 kwietnia, wstęp wolny
Przybysz z gwiazd
‘Oumuamua to pierwsza wykryta międzygwiazdowa planetoida. Wygląda jak statek obcych z powieści science-fiction! Obecnie oddala się od Słońca – w listopadzie 2017 r. przecięła orbitę Marsa, a w maju 2018 r. przekroczy orbitę Jowisza. Całą prawdę o niej przedstawi dr Michał Drahus podczas spotkania z cyklu Prosto z nieba.
12 kwietnia, o godz. 19.00
Cztery pory roku
Najmłodszych zapraszamy na niezwykły koncert, podczas którego poznają zmienność pór roku. Przy dźwiękach skrzypiec i fortepianu wyruszą w kosmiczną podróż, w której wiele może się wydarzyć. Zapraszamy do planetarium!
22 kwietnia, godz. 14.00
Galaktyka kobiet
Interesuje Cię kosmos? Chciałabyś zbudować satelitę, odkryć nową planetę, odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną? Nie Ty jedna masz takie marzenia! Przekonaj się o tym – przyjdź do planetarium Centrum Nauki Kopernik i poznaj inne dziewczyny, zafascynowane naukami ścisłymi. Razem stworzycie Galaktykę kobiet!
16 kwietnia, godz.18.00. Wstęp wolny