test

KULTURA W CZASACH ZARAZY. Design i Sztuka – Cykl wywiadów z artystami oraz osobami tworzącymi ciekawe zjawiska kulturowe

2020-10-05 4:23:21

Joanna Ciepiela

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym we wrześniu tego roku przez dr Roberta Żbikowskiego (RŻ) – kuratora wystaw w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie z artystką Joanną Ciepielą (JC)

(RŻ) Kiedy plastyka stała się dla Ciebie ważna?

(JC) Zawsze była ważna. Jeszcze w liceum pamiętam jak robiłam sama podobrazia i malowałam farbami olejnymi, nie mając na ten temat wiedzy. Powstało w tym okresie kilka prac, z czego trzy wiszą u rodziców w domku letniskowym. Chciałam też pójść na studia na ASP, ale nie miałam odwagi i wiary w siebie. Ostatecznie wybrałam kierunek zarzadzania i marketingu na UW. Potem tylko ocierałam się o sztukę, chodząc na wystawy i zwiedzając liczne galerie. A gdy urodziła się moje druga córka, zobaczyłam, że ma zdolności plastyczne. Chcąc ją zachęcić do rozwijania talentu, zapisałam nas obie na zajęcia z malarstwa… Okazało się, że bardziej wciągnęły mnie niż ją. Od tego momentu nabrałam ogromnego apetytu na malowanie. Maluję nawet myślami tzn. tworząc obrazy w mojej wyobraźni.

(RŻ) Czy ktoś jeszcze maluje w rodzinie, pytam, gdyż szukam źródła Twojego talentu?

(JC) Z tego co mi wiadomo, nikt w mojej rodzinie nie zajmował się malowaniem. Natomiast pasją mojego taty jest tworzenie mebli w drewnie, które sam projektuje i wykonuje. Dodatkowo mama interesuje się renowacją mebli i projektowaniem wnętrz. Wygląda na to, że, w każdym z nas jest odrobina artystycznej duszy.

Joanna Ciepiela – akryl wymiar 80 x 80 rok 2020

(RŻ) Jesteś osobą bardzo aktywną, pracowitą. Jak godzisz pracę zawodową z byciem artystką?

(JC) Oddzielam te dwie części życia. Kiedy skupiam się na pracy zawodowej, działam intensywnie wyznaczając sobie ramy czasowe, aby nagrodą potem był wygospodarowany czas na malowanie. Podobnie jest z malowaniem. Kiedy maluję, nie myślę o pracy. Całą energię skupiam na tworzeniu. To jest czas dla mnie. I im bardziej się relaksuje, tym bardziej jestem kreatywna.

(RŻ) W produktach, które sprzedajesz ważny jest design, jakość wykonania. Czy widzisz elementy wspólne Twojej twórczości artystycznej i prowadzenia firmy?

(JC) Tak, każda seria kostiumów kąpielowych jest inna, spójna, wszystkie dodatki do siebie pasują. Co sezon zmieniają się kolory i fasony. Wiem, że ogromny sztab ludzi tam w Australii albo w Stanach Zjednoczonych pracuje nad przygotowaniem kolekcji. Potem jak przychodzą wzory, uwielbiam je rozpakowywać i od razu układać na wieszakach tak, aby wszystko ze sobą współgrało. A kiedy prowadzę prezentację kolekcji kilku marek, uwielbiam łączyć i mieszać elementy ze sobą, pokazywać właścicielom sklepów, jakie stylizacje mogą proponować swoim końcowym klientom. Zwracam także uwagę na ekspozycję produktów na półkach. Jako marketingowiec stale pracuję z kolorystyką i łączeniem wzorów. Zdarza się, że niektóre połączenia kolorów mnie inspirują i potem próbuję je wykorzystać w swojej twórczości

Joanna Ciepiela – akryl wymiar 80 x 60 rok 2019

(RŻ) Umiejętność komunikowania się to podstawa dobrego biznesu, ale powiedz, jakich używasz środków plastycznych, aby dotrzeć do widza podziwiającego obrazy?

(JC) Tak jak wcześniej wspomniałam, lubię łączyć kolory, to one są dla mnie ważne w obrazach. Lubię się nimi bawić. Poszukiwać nowych, bliskich mi barw. Tworzę dzięki nim nastrój, ale nie tylko barwa ma znaczenie. Nie lubię chaosu, zdecydowanie wolę kompozycje przemyślane i czyste, w których jest wyraźny rytm i przekaz.

(RŻ) Czy myślałaś o swoich projektach wzorów tkanin? I czy sama projektujesz kolekcje konfekcji damskiej, męskiej czy też dziecięcej?

(JC) Przeszło mi to przez myśl, że mogłabym to robić i mogłoby to być ciekawym wyzwaniem. Ale nie, nie projektuję żadnych tkanin ani kolekcji. Może kiedyś zaprojektuje wzór tkaniny i wyślę propozycję do Seafolly. Kto wie 😉

Joanna Ciepiela – akryl wymiar 70 x 50 rok 2020

(RŻ) Gdzie można znaleźć produkty, które promujesz i jak można odnaleźć Cię w sieci?

(JC) Marki, jakie mam w swoim portfolio, wstawiam do sklepów w całej Polsce. Prawie w każdym większym mieście mam sklep, z którym współpracuję. Zachęcam do skontaktowania się ze mną na facebooku, moja firma nazywa się FlexiFashion. Z wielką przyjemnością doradzę i podpowiem, jaki kostium pasuje do jakiej sylwetki, jaką wybrać kolorystykę do danej urody i jak zestawiać go z dodatkami. A jeżeli ktoś chce kupić kostium w sklepie online, to zapraszam do odwiedzenia sklepów takich jak FlexiStreet.pl czy Modivo.pl. Według mnie tam jest największy wybór kostiumów Seafolly i kostiumów wyszczuplających Miraclesuit. A jeżeli ktoś chciałby wstawić kostiumy do swojego sklepu to również serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną.

(RŻ) W malarstwie podejmujesz klasyczne tematy, jak martwa natura i pejzaż. Jaka jest Twoja ulubiona technika wykonywania prac plastycznych?

(JC) ównie maluję akrylami ze względu na to, że szybko schną i mogę nakładać farbę na farbę. Farbami olejnymi maluję na ASP, gdzie zajęcia mam prawie w każdy weekend. Wtedy obrazy mają czas na wyschnięcie między zajęciami. Lubię malować tradycyjnie pędzlami, ale też często używam palców i łopatki.

Joanna Ciepiela – akryl wymiar 50 x 40 wrzesień 2020

(RŻ) W tym roku byłaś już na trzech plenerach plastycznych i zaraz wyjeżdżasz na kolejny. Co jest takiego wciągającego w malowaniu wśród łąk i lasów?

(JC) Malowanie wśród natury działa na emocje. Mam wówczas wyostrzone wszystkie zmysły. Czuję przyrodę, zapach ziemi i pory roku. Lubię malować boso, czasami siedząc na trawie, tak jakbym była częścią tego wszystkiego, co mnie otacza.

(RŻ) Twoje prace są w stałej kolekcji Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie. Ile prac jest już w kolekcjach prywatnych?

(JC) Niewiele, z większością prac nie mogę się rozstać.

Joanna Ciepiela – akryl wymiar 50 x 40 wrzesień 2020

(RŻ) Czy podjęłabyś się namalowania obrazu na zamówienie?

(JC) Tak, już się podjęłam takiej pracy. Pierwsze zamówienie dostałam od znajomej na obraz przedstawiający maki. Malowałam emocjami i ciepłą energią. Oddałam w tym obrazie całą siebie.

(RŻ) Jak można skomunikować się z Tobą w sprawie zamówień prac plastycznych?J

(JC) Zapraszam na mój Instagram @jociepielaart. Można też do mnie napisać na adres joacie9@wp.pl albo zadzwonić pod numer 504 072 697.

(RŻ) W czasach pandemii szczególnie uwrażliwiamy się i skupiamy na rzeczach ważnych. Co zmieniło się w Twoim życiu artystycznym w tych miesiącach?

(JC) Uświadomiłam sobie, że nie mogę odkładać malowania na później, że jest ono moją integralną częścią.

fot. Seafoll

(RŻ) Opowiedz nam o swoich marzeniach i planach artystycznych?

(JC) Chciałabym pracować bliżej sztuki, mieć z nią jeszcze większy kontakt. Rozwijać się w tym kierunku. Tworzyć i móc dzielić się swoimi pracami z innymi.

Marzy mi się też zorganizowanie mojej indywidualnej wystawy.

(RŻ) Dziękuję za rozmowę i życzę Ci, aby marki, które reprezentujesz i wprowadzasz na polski rynek za każdym razem zaskakiwały wzornictwem i ciekawą kolorystyką. I oczywiście nowych, plenerowych wyzwań.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *