test

FORT III POMIECHÓWEK. Warta nr 2, woreczek nr 1

2022-06-04 1:29:47

W kwietniu Fort III w Pomiechówku odwiedzili fortyfikatorzy z RAWELIN Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii. Wizyta zaowocowała wieloma, pięknymi relacjami zdjęciowymi i wpisami w mediach społecznościowych


W jednym z nich fortyfikatorzy, zwrócili uwagę na napisy na bocznych drzwiach koszar Fortu (na zdjęciach) „Warta nr 2, woreczek nr 2. Czy właściwie zabezpieczyłeś magazyn”. Napisy pochodzą z czasów gdy na Forcie III funkcjonował magazyn amunicji Wojska Polskiego.

Członek Rady Fundacji – Pan Piotr Skonieczny, pomógł w ustaleniu jak to było z tymi wartami, woreczkami, kluczami, Otóż: drzwi do magazynu z amunicją były zaplombowane plombą ołowianą. Plomba (kapsel, sznurek i ołów) miała odcisk referentki (numeru) żołnierza zawodowego odpowiedzialnego za dany magazyn. Wartownik rozprowadzający, podczas obejmowania i zdawania warty, obchodził wszystkie drzwi i sprawdzał odcisk referentki ze znanym sobie wzorem. Woreczki z numerami, o których mowa na drzwiach, to były numery woreczków (potem pojemników) z kluczami do magazynów, znajdujących się na wartowni.

Każdy pojemnik (woreczek) miał numer magazynu, do którego były w nim odpowiednie klucze. Żołnierz zawodowy pobierał określony pojemnik/woreczek (klucze) a wychodząc z pracy zdawał pojemnik, który plombował swoją referentką. Tu plomba była już z plasteliny.
Co do napisu „warta nr 2” – batalion wartowniczy z Pomiechówka wystawiał 3 składy wart na dobę. Na Forcie III, czyli obiekcie K 124, była wystawiana warta nr 2. Białe cyfry na drzwiach oznaczały numer kompletu kluczy do danych drzwi.

Dziś te wszystkie napisy stanowią również element historii Fortu. Dobrze wiedzieć co oznaczają.

Zdjęcie: za FB
Pana Dariusza Krzyształowskiego

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *