FORT III POMIECHÓWEK. Podłość wachmana

2022-05-07 11:34:35

Jedną z osób, która wniosła największy wkład w poznanie tego, co działo się w Forcie III, w czasie II wojny światowej, był pan Władysław Grylak. To on powiedział m.in., że był w wielu obozach, ale Fort III był najgorszy. Fundacja (dzięki panu Grzegorzowi Grylakowi), dotarła do wspomnień pana Władysława.

Oto w jakich był obozach:
● Maggjarovar – Mossor (Węgry, obóz internowania – uciekł),
● Kaisersteinbruch (Austria, obóz dla jeńców),
● obóz w Alpach (bez nazwy, próba ucieczki),
● obóz Dusseldorf (Niemcy),
● obóz Munster (Niemcy – ucieczka),
● Sobótka (Polska – obóz pracy, kamieniołomy – ucieczka),
● Fort III Pomiechówek,
● Mauthausen – Gusen (Austria – obóz koncentracyjny),
● Loibl Pass (podobóz KL Mauthausen – kamieniołomy na przełęczy austriacko – słoweńskiej).

Potwierdzenie pocztowe nadania paczki z Naruszewa do KL Loiblpass. Jej adresatem był Władysław Grylak (numer obozowy 40130). Nadawcą paczki była Katarzyna Grylak.

Po ucieczce z Loibl Pass przyłączył się do partyzantki jugosłowiańskiej (polska kompania „Starego”). Do Polski wrócił w czerwcu 1945 r.

Dokumentacja KL Mauthausen z bazy ITS

Pan Władysław jednej tajemnicy nigdy jednak nie poznał. Otóż w listopadzie 1943 r. jeden z wachmanów zaprowadził go na tzw. górkę Fortu III, pokazał zwłoki mężczyzny leżące w dole, twarzą do ziemi, i powiedział: „To twój brat. Bierz łopatę i zawalaj”. Pan Władysław zakopał ciało swojego 18 letniego brata – Tadeusza.

 

Wkrótce potem został przewieziony do obozu koncentracyjnego Mauthausen. Fundacja przeanalizowała dokumenty gestapo, które otrzymała z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz informacje uzyskane od pana Grzegorza Grylaka. Okazuje się, że Tadeusz został zamordowany na Forcie dopiero 13 grudnia 1943 r., kiedy Władysław był już w KL Mauthausen. To więc nie ciało brata musiał zakopać. Wachman okrutnie go oszukał. Pan Władysław nigdy się o tym nie dowiedział.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *