FORT III POMIECHÓWEK. Artefakty z Fortu
2022-02-18 6:12:39
Podczas ostatnich prac archeologicznych na Forcie III w Pomiechówku, prowadząca je Łódzka Fundacja Badań Naukowych odkryła wiele elementów rowerów, zakopanych w jednym miejscu. Jest możliwe wytłumaczenie dla tego znaleziska
Otóż dowódca obrony Fortu III – kpt. Bernard Rytel, wykorzystywał kolarzy (żołnierze na rowerach, należący do 13 kompanii, 28 Dywizji Piechoty) do przenoszenia informacji oraz działań zwiadowczych. Oto fragment jego meldunku z 28 września 1939 r.: „Melduję, że pomimo wysłania dwóch kolarzy przed dwoma godzinami dotychczas 4/72 pp nie przybyła (…). Jedyny mój odwód w chwili obecnej to 12 ludzi (…) i plut. kolarzy dywizyjny w sile 35 ludzi, który o świcie odchodzi do Modlina.” Chyba z Fortu o świcie nie odeszli, bo tego dnia Fort się poddał.
Powyżej również pochodząca z prac archeologicznych płyta oporowa moździerza. Być może jest to płyta granatnika, o którym pisał w jednym z ostatnich meldunków z 28 września 1939 r. kpt. Bogusław Rytel: „Prawe skrzydło bronię obsadą w składzie 1 of. 44 strzel, i podoficerów (w tym tab. i sanitariusze) + dwa ckm i jeden granatnik (…).”
Poniżej jeszcze jeden ciekawy artefakt, związany z obroną Fortu III w Pomiechówku (a de facto obroną Twierdzy Modlin, bo Fort był wszak zbudowany dla obrony Twierdzy Modlin) w 1939 r. Bagnet, który należał zapewne do jednego z broniących Fortu żołnierzy 36 pułku piechoty Legii Akademickiej, wydobyty w czasie prac archeologicznych na Forcie, w 2020 r.