test

Chcemy być szczęśliwi!…, a więc bądźmy!!

2017-08-11 11:18:48

Ponieważ okres wakacyjny jeszcze trwa i dla wielu z nas jest to czas kiedy w mniejszym lub większym stopniu próbujemy odpoczywać, postanowiłam nawiązać do jakże wdzięcznego tematu jakim jest SZCZĘŚCIE.
Podczas spotkań z moimi pacjentami bardzo często poruszamy temat bycia szczęśliwym.

Agnieszka Świtała-Kosik psycholog, terapeuta, trener biznesu

Na pozór proste zagadnienie…, a jednak nie do końca!
Wszystko jest jasne do momentu wypowiedzenia słów: „chciałabym, chciałbym lub chcielibyśmy, w przypadku terapii par, być szczęśliwi”. Zawsze bardzo cieszę się gdy osoby, zwracające się do mnie szukają pomocy, aby uczynić swoje życie lepszym. Wymaga to dużej odwagi i samoświadomości, jednak będąc emocjonalnie uwikłanym w życie, które nie dokładnie spełnia oczekiwania, ciężko jest samemu odkryć co tak naprawdę „nie działa”???! Dlaczego tak trudno znaleźć jest odpowiedź na to pytanie: co nie działa? „Dlaczego jest mi źle i nie mogę tego zmienić? Przecież chcę być szczęśliwy!

W zdecydowanej większości przypadków pracę nad poprawą jakości życia osób, z którymi pracuję, zaczynam od postawienia pytania, „a co to dla Ciebie znaczy, żeby być szczęśliwym?”. To z pozoru proste pytanie przekornie sprawia wiele trudności, ponieważ w życiu zwykle łatwiej kierować się emocjami, czyli jak coś idzie nie tak, czuję: smutek…, żal…, złość…, bezradność…, i funkcjonując w takim stanie ciężko samemu zdobyć się na skuteczne, konstruktywne spojrzenie na swoje życie i na siebie. Podczas spotkań pracujemy zarówno nad tymi aspektami życia, które są wiadome, rozpoznane przez klienta, ale również nad tymi nieuświadomionymi, które często blokują lub mocno utrudniają zrobienie kroku w kierunku pożądanej przyszłości. W pracy terapeutycznej nad poprawą funkcjonowania, pytanie „czym dla Ciebie jest szczęście” zadaję wielokrotnie, bo w miarę poznawania i odkrywania siebie, odpowiedź na nie ewoluuje, aby w końcu nabrać ostatecznego, uświadomionego kształtu. Od tego momentu zaczyna się proces, który ostatecznie doprowadzi do osiągnięcia celu, osiągnięcia poczucia szczęścia!
Zachęcam wszystkich czytelników, którzy chcieliby poprawić swoje poczucie szczęścia, do pracy nad tym, bo to bardzo ważne, żeby czuć, że każdy nowy dzień jest wartościowy i pełny, nawet gdy przeżywamy trudne chwile, spotykają nas nieplanowane, kryzysowe sytuacje, to gdy wiem co oznacza dla mnie szczęście” tu i teraz” pozwoli szybciej i świadomiej zmierzyć się z problemem, pokonać przeszkody, powrócić do równowagi i szczęśliwego życia.

Zapraszam do zapoznania się z metodami mojej pracy w nurcie psychologii pozytywnej oraz krótkoterminowej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Spotykam się z Państwem w Klinice UltraMedica w Legionowie
Życząc Wszystkiego
Szczęśliwego! Pozdrawiam,

Agnieszka Świtała-Kosik
psycholog, terapeuta,
trener biznesu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *