Cała naprzód!
2018-06-08 2:33:08
Co daje nam aktywność fizyczna? Dlaczego ruch jest warunkiem zdrowia? Jak ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić? Tematem przewodnim majowego Wieczoru dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik jest ruch.
Wiosną natura budzi się do życia. Także my czujemy przypływ energii i optymizmu. Zaczynamy masowo uprawiać aktywność fizyczną. Ruszamy do siłowni, klubów fitness, na boiska, baseny, by wzmacniać mięśnie, modelować sylwetkę, poprawiać kondycję. Co daje nam aktywność fizyczna? Dlaczego ruch jest warunkiem zdrowia? Jak wspomagać ćwiczenia, by sobie nie zaszkodzić? Zapraszamy na warsztaty i prelekcje. Wśród ekspertów m.in. psycholog zdrowia, trenerka fitness, ortopeda, dietetyczka, farmakolog, fizyk. A także tancerki i instruktorki brazylijskiej samby, które zapraszają na pokaz i wspólne tańczenie tego najbardziej dynamicznego tańca na świecie (nie licząc pogo).
W programie:
Sport to zdrowie – oby nie utracone!
Spotkanie z lekarzem ortopedą dr. Łukaszem Nagrabą oraz zawodowym kulturystą Piotrem Głuchowskim.
Jak ćwiczyć, by uniknąć kontuzji i urazów? Jakie są objawy przetrenowania i co zrobić, żeby wrócić do formy? Czym się różni trening siłowy od treningu ogólnorozwojowego? Na czym polega dieta redukcyjna? Co robić, aby sport pozostał synonimem zdrowia zachowanego, a nie utraconego? Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się nad tymi problemami. Spróbujemy też obalić pewne mity dotyczące stosowania suplementów i odżywek.
Ruszaj się z głową
Spotkanie z psychologiem zdrowia Mateuszem Banaszkiewiczem i instruktorką fitness Katarzyną Popławską.
Wspólnie zastanowimy się, jaki wpływ na naszą aktywność fizyczną ma nastawienie psychiczne i jak wykorzystać własny umysł, by wspierał nas w realizacji celów związanych z aktywnością fizyczną. Dowiemy się również, od jakiego rodzaju treningu zacząć na wiosnę, aby sobie nie zaszkodzić, jakie ćwiczenia wybrać, aby osiągnąć zakładane przez nas cele, a także z jakim wydatkiem energetycznym wiążą się poszczególne rodzaje aktywności i w jakim stopniu rozwijają one nasze ciało. Wykonamy też kilka ożywczych ćwiczeń.
Ciała w ruch, czyli seks a zdrowie fizyczne
Patrząc od strony czysto fizycznej, stosunek płciowy to swoista gimnastyka. Kiedy się kochamy, wykonujemy pewną liczbę ćwiczeń fizycznych – powtarzających się i angażujących różne grupy mięśni – a przy okazji spalamy określoną liczbę kalorii. Chociaż nie jest to samo co zajęcia na siłowni i wymaga nieco innego rodzaju sprawności. Seks jest więc korzystny dla naszego ciała i warto go uprawiać często i regularnie.
Czym zatem jest sprawność seksualna i co jest jej wyznacznikiem: zawsze pewna erekcja, wysokie libido, stosowanie wielu pozycji? Czy seks jest tym samym dla mężczyzny i dla kobiety? Jak dbać o swoją sprawność seksualną, by zachować ją jak najdłużej? Warsztaty poprowadzi Anna Zaleska, sex-coach i edukatorka w dziedzinie seksualności.
Spotkanie z Samba Brasil
Samba to wizytówka Brazylii – taniec o afrykańskich korzeniach, kojarzący się z kolorowymi strojami, energetycznym rytmem i dynamicznymi ruchami tancerek i tancerzy. Tancerki i instruktorki z Samba Paraiso w Warszawie zapraszają na tętniące karnawałowym szaleństwem ulice Rio de Janeiro! Dajcie się ponieść pulsującym dźwiękom bębnów, grzechotek i dzwonków. Niech rozgrzeje Was szał opalonych, półnagich ciał i zachwyci kalejdoskop barwnych piór, cekinów i błyskotek.
Rozruszaj kiszki, czyli jak wyregulować przemianę materii
Jedni jedzą dużo i pozostają szczupli. Innym wystarczy chwila nieuwagi, aby ich waga wskazała wartość wyższą niż zwykle. Z czego wynikają różnice w tempie przemiany materii u różnych osób? Czy jesteśmy skazani na to, co mamy w genach, czy możemy wpływać na szybkość metabolizmu? Na co powinniśmy uważać, aby próby odchudzania nie skończyły się efektem jo-jo? Na spotkanie zaprasza Hanna Małgorzata Wilska, specjalistka w dziedzinie żywienia i dietetyki.
Uchwycić ruch, czyli nieznane życie roślin
Rośliny poruszają się przez całe swoje życie. Można nawet powiedzieć, że szaleją w ferworze życia. I wbrew pozorom, mają też wiele wspólnego z nami – ludźmi i zwierzętami.
Żyją zgodnie z rytmem dnia i nocy: o zmierzchu zapadają w swoisty sen i odpoczywają, prężą się o świcie, gdy woda wypełnia ich tkanki. Reagują na otoczenie: kiedy jest spokojne i przewidywalne ich wierzchołki zataczają żywiołowe okręgi, kiedy się zmienia – ścieżki ruchu stają się chaotyczne. Potrafią drżeć, gdy dźwigają liść. Wszystko to można zobaczyć. A nawet znacznie więcej…
Zapraszamy na spotkanie z Urszulą Zajączkowską – poetką i botaniczką, która bada ruchy roślin metodą filmu poklatkowego.
Herold naukowy
Nauka to nieustanny ruch myśli ludzkiej. To nieprzerwana działalność społeczności naukowców, którzy stale mierzą się z oporem, jaki stawia im rzeczywistość. By poznać jej tajemnice, instytuty i laboratoria całego świata przez cały czas prowadzą badania we wszystkich dyscyplinach naukowych i na wszystkich poziomach wiedzy. Pojawiają się wciąż nowe idee, hipotezy, teorie, które krążą pomiędzy ośrodkami badawczymi, instytucjami naukowymi i fachowymi czasopismami, gdzie materializują się pod postacią artykułów i rozpraw. Tak powstaje nasza wiedza o świecie. Na krótki przegląd nowości ze świata nauki oraz dyskusję na prezentowane tematy zaprasza dr Lech Nowicki.
24 maja, godz. 19.00