ZDROWIE I URODA. Polska oficjalnym partnerem globalnego projektu Exercise is Medicine!
2017-07-26 9:23:39
Na największym na świecie kongresie medycyny sportowej ACSM’s 64th Annual Meeting, 8th World Congress on Exercise is Medicine and World Congress on the Basic Science of Exercise and the Brain, który odbywał się w Denver, Colorado 30.05.17-3.06.17 Polska, jako 45 kraj, została ogłoszona oficjalnym partnerem globalnego programu Exercise is Medicine, który rewolucjonizuje podejście do aktywności fizycznej i ruchu nie tylko jako profilaktyki i prewencji wtórnej, ale również leczenia ciężkich chorób przewlekłych.
American College of Sports Medicine (ACSM) – Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Sportowej – powstało w 1954 roku z inicjatywy lekarzy oraz osób zajmujących się aktywnością fizyczną, którzy dostrzegli związek między zapadalnością na choroby cywilizacyjne a konkretnym stylem życia, przede wszystkim paleniem tytoniu i brakiem ruchu. Na bazie ich wiedzy, doświadczenia i badań naukowych w 2007 roku powstała globalna inicjatywa Exercise is Medicine, do której należą pionierzy leczenia ruchem z całego świata.
Do Exercise is Medicine (EIM) należy ponad 40 krajów na całym świecie m.in. Kanada, USA, Australia, Singapur, Chile, Japonia, Chiny, Norwegia, Niemcy czy Wielka Brytania. Właśnie, jak 45 kraj dołączyła do programu Polska.
To dla nas przełomowa chwila. Jesteśmy niezmiernie dumne, że po ponad 3 latach starań, zdobywania wiedzy i doświadczenia w zakresie leczenia poprzez aktywność fizyczną takich chorób przewlekłych jak nowotwory, cukrzyca, depresja i choroby serca, a także budowania fundamentów tej inicjatywy w naszym kraju, spełniłyśmy wymagania i kryteria, co pozwoliło nam dołączyć do EIM jako 45 oficjalny partner. Teraz możemy zacząć wprowadzać programy aktywności fizycznej dla osób z chorobami przewlekłymi w całej Polsce. – cieszy się Małgorzata Perl, Dyrektor ds. Sportu Narodowego Centrum EIM w Polsce i trener fitnessu medycznego.
Jesteśmy zachwyceni potencjałem współpracy z polskim partnerem i już nie możemy doczekać się efektów naszych wspólnych działań – podkreśla James R. Whitehead, CEO ACSM, Prezes Zarządu World Sports Institute.
Epidemiologia chorób cywilizacyjnych w Polsce jest zastraszająca. Ponad 45% zgonów w naszym kraju stanowią choroby układu krążenia a 26% nowotwory – do ich powstania przyczynia się siedzący tryb życia, który według WHO jest 4 przyczyną zgonów na świecie! Zgodnie z badaniem Komisji Europejskiej Eurobarometr 2014 siedzący tryb życia to nowe palenie tytoniu, czyli jeden z najważniejszych czynników ryzyka śmierci z jakiegokolwiek powodu (określenie medyczne).
To bardzo ważny dzień również dla współpracy EIM Europe i Polski, ponieważ to właśnie Polska ma szansę zostać jednym z nowych liderów zmiany postrzegania aktywności fizycznej jako ważnego elementu opieki zdrowotnej w Polsce i w Europie. – mówi prof. Juergen M. Steinacker, CEO Exercise is Medicine Europe, Departament Chorób Wewnętrznych, Sportu i Rehabilitacji, Uniwersytet Medyczny w Ulm, Niemcy.
Około 71% Europejczyków (zarówno kobiet jak i mężczyzn) po 55 roku życia bardzo rzadko lub wcale nie podejmuje jakiejkolwiek aktywności fizycznej, natomiast ruch powinien nam towarzyszyć już od urodzenia do późnej starości. Badania potwierdzają, że to dzięki niemu udaje się uniknąć wielu problemów zdrowotnych i z wielu wyjść. Okazuje się, że osoby, które nie uprawiają sportu znacznie częściej cierpią na choroby serca, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, a nawet na nowotwory. Panuje przekonanie, że nie można ruszać się w chorobie, a jedynie odpoczywać. To już mit!
Zacząć można w każdej chwili. Nawet 10 lat zaniedbań można odbudować w ciągu 3 miesięcy dzięki zaplanowanej i systematycznej aktywności fizycznej. To właśnie w czasie chorób przewlekłych, głównie tych cywilizacyjnych pacjenci powinni aktywnie się ruszać. Chcemy zwiększyć świadomość społeczną, ponieważ niewiele osób wie, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego o 60%, nawrotu raka piersi o 50%, a także rozwoju choroby Alzheimera o 40%. Dzięki częstym ćwiczeniom możemy również zmniejszyć pojawienie się choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego o 40%, a udaru mózgu o 27%. – tłumaczy lek. med. Anna Plucik-Mrożek, Dyrektor ds. Medycznych Narodowego Centrum EIM w Polsce, specjalista chorób wewnętrznych.
Badania alarmują, że już jedna godzina spędzona przed telewizorem może skrócić życie o 22 minuty. To oznacza, że zamiast żyć np. 81 lat, dożyjemy tylko 76! – podkreśla Małgorzata Perl.
Dzięki współpracy ekspertów z całego świata Polska uzyska dostęp do najnowszych i najlepszych wyników badań potwierdzających skuteczność aktywności fizycznej jako leku w chorobach przewlekłych. Zwiększa to szanse na systemowe zmiany w opiece zdrowotnej, tak aby polscy lekarze już niedługo mogli precyzyjnie określić dawkę, częstotliwość i natężenie aktywności fizycznej dla swoich pacjentów, czyli oprócz leków zapisywać na recepcie…ruch.
Szczegółowych informacji udziela:
Ewelina Myłek
ewelina.mylek@ieleven.pl
660-519-565
Eleven Zett Productions