ZDROWIE I URODA. Odcinek piersiowy kręgosłupa
2018-12-09 3:34:50
mgr Małgorzata Perl ( trener, Dyrektor Sportowy Exercise is Medicine Polska) i lek. med. Anna Plucik-Mrożek (Dyrektor Medyczny Exercise is Medicine Polska)
Odcinek piersiowy kręgosłupa składa się z 12 kręgów i w stosunku do innych jego części ma ograniczoną ruchomość. Jego zadania to: zapewniać stabilność ciała i podtrzymywać klatkę piersiową
Urazy odcinka piersiowego są w miarę rzadkie, ale ból odczuwany w tym obszarze może być bardzo dokuczliwy. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku, zarówno starszych, młodzieży, jak również dzieci.
Kluczową rolę w powstawaniu bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa ma szeroko pojęta higiena życia, między innymi siedzący tryb pracy, w dodatku z niedopasowanymi meblami. Czynnikami, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia są: słaba aktywność fizyczna, nieprawidłowa postawa ciała, nadwaga, otyłość, a także obfity biust.
Objawy, jakie może dawać ból kręgosłupa piersiowego, często są zaskakujące i trudne do powiązania z samym kręgosłupem. Nierzadko brane za symptomy sercowe, neurologiczne, a nawet psychosomatyczne. Ból, pieczenie i kłucie w okolicy serca, duszności czy ból w lewym ramieniu. Mimo wszystko zawsze w przypadku wystąpienia takich objawów lepiej skonsultować się z lekarzem. Warto jednak zachować spokój i mieć świadomość, że mogą one pochodzić od kręgosłupa. Zmiany w odcinku piersiowym kręgosłupa mogą dawać objawy niżej, nie tylko drętwienie i ból rąk, ale też nóg. Ucisk na klatkę piersiową może być również powodem odczuwania duszności prowadzących nawet do hiperwentylacji, co jest często mylnie interpretowane jako zaburzenie natury emocjonalnej. Ból kręgosłupa piersiowego może przenosić się na odcinek szyjny, lędźwiowy, promieniować do rąk, nóg, pomiędzy łopatki.
„Usztywniony” odcinek piersiowy kręgosłupa jest kompensowany przez zwiększenie ruchomości odcinka szyjnego i lędźwiowego, oczywiście przyczyniając się do niszczenia krążków międzykręgowych w tych odcinkach. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji, może doprowadzić do zaburzenia pracy między poszczególnymi grupami mięśniowymi, przeciążeń kolejnych struktur oraz mnożenia się wielu dolegliwości bólowych. Na szczęście możemy sami skutecznie utrzymywać kręgosłup w dobrej formie, przeciwdziałać jego degeneracji. I nie jest to trudne! Wystarczy wdrożyć w życie prawidłowe nawyki ruchowe oraz aktywność fizyczną.
Zadbaj o siebie!
– Rozciągaj się i wzmacniaj regularnie.
– Dbaj o ergonomiczną postawę ciała podczas każdej pozycji w ciągu dnia.
– Odwiedzaj Nas na wizytach profilaktycznych i zajęcia prozdrowotnych.
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dobre ćwiczenia to ćwiczenia bezpieczne. Prawidłowa diagnoza, odpowiedni dobór ćwiczeń jest połową sukcesu, druga połowa zależy od Was – jeżeli przyłożycie się do ćwiczeń, będziecie systematyczni, konsekwentni i dokładni, wtedy można mieć pewność, że nastąpi poprawa. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, między innymi:
– utrzymywać głowę i szyję w przedłużeniu osi ciała podczas pracy,
– unikać długotrwałych przymusowych pozycji,
– dostosować stanowisko pracy do utrzymania właściwej postawy (okulary, wysokość biurka),
– unikać przeciążeń wynikających z nieprzygotowania do uprawiania sportu,
– w razie potrzeby stosować odpowiednio wymodelowane zagłówki (w trakcie snu czy odpoczynku),
– unikać przewlekłego kaszlu, palenia tytoniu.