ZDROWIE I URODA. Mięśnie dna miednicy – Niewielkie mięśnie o wielkim znaczeniu
2018-12-14 12:41:04
Nie widać ich, w zasadzie nie poruszają bezpośrednio żadnymi stawami, a wielkością zbliżone są do twoich dłoni. Co więcej – możesz nimi sterować, czyli napinać i rozluźniać!
Dla większości z nas normalną sprawą jest trening innych grup mięśniowych. Mięśni ud, pośladków, pleców. Żaden problem! A jak zadbać o wydolność mięśni, które są głęboko i ich nie widać? O co chodzi z tym dnem miednicy?
Mięśnie dna miednicy są to mięśnie głębokie, rozciągają się między kością łonową, guziczną i dwoma guzami kulszowymi. Jest to naprawdę niewielki obszar. To mięśnie szkieletowe, które nie poruszają żadnymi stawami. Są to również mięśnie poprzecznie prążkowane, czyli zależne od naszej woli.
Nie chcę zanudzać szczegółową anatomią: tak ogólnie mówiąc dno miednicy składa się z 3 warstw (zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej). Tworzy coś w rodzaju hamaka, którego zadaniem jest podtrzymywanie narządów miednicy mniejszej w odpowiednim miejscu (cewka moczowa z pęcherzem, pochwa z macicą, odbyt z odbytnicą). Cewka moczowa, pochwa i odbyt przechodzą przez mięśnie dna miednicy. Na pierwszym „piętrze”, czyli te najbardziej powierzchowne, które możemy zobaczyć, to mięśnie powierzchowne krocza. Na drugim znajduje się tzw. przepona moczowo – płciowa, gruba na ok. 1 cm – stabilizuje najsłabszy punkt dna miednicy, czyli miejsce, gdzie przebija się cewka moczowa, odbyt, a u kobiet również pochwa. Najgłębiej znajduje się tzw. przepona miednicy – czyli mięśnie, które nie pozwalają naszym narządom wewnętrznym „wylecieć”.
Ale funkcji tej niepozornej struktury jest o wiele więcej!
* Zdrowe, funkcjonalne, wydolne dno miednicy zapobiega wypływowi moczu, kiedy tego sobie nie życzymy – np. podczas kaszlu, kichania, podskoków, podnoszenia ciężkich przedmiotów.
*Rozluźnia się/otwiera i zamyka – co jest istotne podczas oddawania moczu, stolca. Umiejętność rozluźnienia dna miednicy jest bardzo ważna podczas porodu!
*Pełni ważną funkcję stabilizacyjną dla całego tułowia w połączeniu z mięśniem wielodzielnym i poprzecznym brzucha oraz przeponą.
* Pomocna i ważna jest w funkcjach seksualnych.
Sporo tych zadań jak na tak małe mięśnie, prawda?
Jak się napinają funkcjonalnie? Ich ruch podczas napięcia ma kierunek do głowy i do pępka, czyli w przód i do góry równocześnie. Co wcale nie jest łatwe! Jeżeli podczas próby aktywowania ich obserwujemy napięcie mięśni pośladków, przywodzenie ud czy silne napięcie mięśni brzucha, to znak, że wykonujemy to nieprawidłowo!!!
Ćwiczenia mięśni dna miednicy…no właśnie… ostatnio bardzo modne, wystarczy wpisać w internet i mamy cały trening. Czy są złe ćwiczenia? NIE, ale ważne jest, w jakim celu są wykonywane, co chcemy osiągnąć. Jeżeli chodzi o dno miednicy sprawa się komplikuje, ponieważ tych mięśni jest kilka, nie widzimy ich, więc jak prawidłowo to zrobić? A jeśli mamy problem, to skąd możemy wiedzieć jaka jest przyczyna… a przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu jest sporo. Jeśli na przykład jest to podwyższone napięcie, to każde zaciskanie, zbliżanie guzów kulszowych, czy wciąganie windy mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Jeżeli już zauważamy u siebie problem to taki trening bez jakiejkolwiek diagnostyki funkcjonalnej, może przyczynić się do pogorszenia stanu mięśni dna miednicy.
Jeśli wiesz o co chodzi, jeśli masz pewność, że potrafisz dobrze napiąć dno miednicy, jeśli nie masz problemu…ćwicz, bo ruch to zdrowie. Jednak treningu dna miednicy skierowanego do ogółu nie traktuj jako terapii dostosowanej do twojego problemu.
Zapraszam na treningi prozdrowotne do Perły, dzięki którym możesz zapobiec wielu schorzeniom, nie tylko tym związanym z dnem miednicy.
Zapraszam również na rehabilitację ginekologiczną i urologiczną do Gabinetu REGUA, który mieści się w klubie Perła Wellness. Razem możemy zdziałać wiele!
mgr Joanna
Zabłocka-Leonowicz
( trener Perła Wellness, fizjoterapeutka)