FORT III POMIECHÓWEK. Notacje IPN
2022-02-18 6:52:23
Wydział Notacji i Opracowań Multimedialnych Instytutu Pamięci Narodowej nagrał na taśmie filmowej kolejną relację dotyczącą więźniów Fortu III w Pomiechówku. Tym razem o Franciszku Janickim opowiadał przed kamerą jego syn – pan Andrzej Janicki
Franciszek Janicki został aresztowany przez gestapo, wraz ze współpracownikami, w kwietniu 1943 r., w tartaku w Zamczysku (Puszcza Kampinoska), którego był kierownikiem. Pan Andrzej jako kilkunastoletni chłopiec, widział aresztowanie ojca.
Franciszek Janicki był piłsudczykiem. W czasie II wojny światowej, znając doskonale Puszczę Kampinoską, przeprowadzał przez nią, przebijających się w stronę Warszawy, żołnierzy armii gen. Wiktora Thommee i gen. Tadeusza Kutrzeby. Potem zaangażował się w działalność w AK. Stracił życie zamordowany przez Niemców na Forcie III.
Wkrótce wspomnienia pana Andrzeja powinny ukazać się na portalu Niezwyciężeni.
Po prawej piękne zdjęcie pana Franciszka Janickiego z żoną Jadwigą.
Nagrana też została Pani Eugenia Bogdańska (widoczna na zdjęciu) córka Czesława Zychalaka, który zaginął po wywiezieniu go do Fortu III w Pomiechówku. Pani Eugenia mając 5 lat była świadkiem aresztowania ojca przez Gestapo we wrześniu 1944 roku. Widzieli się wtedy po raz ostatni…
Całą relację Eugenii Bogdańskiej będziecie można zobaczyć już niedługo na portalu https://opowiedziane.ipn.gov.pl/ahm/notacje. Jest to narzędzie, które pozwala na zapoznanie się z archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej. Poniżej zdjęcie z nagrania Pani Eugenii Bogdańskiej z pracownikiem IPN panią Dorotą Grzechocińską