FERIE W KOPERNIKU
2017-02-09 1:30:57
My już jesteśmy gotowi na ferie! Czekamy na Was z nowymi eksponatami, pokazami i warsztatami. W Koperniku warto spędzić przynajmniej jeden dzień – jest przytulnie, ciepło i nie sposób się nudzić.
NOWE WEJŚCIE
W ferie wchodzimy do Kopernika przez zupełnie nowe drzwi. Bardzo dosłownie – na początku lutego skończy się przebudowa wejścia do Centrum Nauki Kopernik. Zmiany obejmują szatnię, stanowiska kasowe i przestrzeń wokół nich, a także bistro i sklepik. Zależy nam na zapewnieniu naszym gościom jak najwyższego komfortu zwiedzania. Po przebudowie zmianie ulegają zasady wejścia i obowiązują bilety elektroniczne. Aby wejść na teren wystaw, wystarczy przyłożyć bilet (na smartfonie lub wydrukowany) do czytników QR przy bramkach.
CIŚNIENIE NA SCENIE
Wdech…wydech… wdech…i zanurzenie. Wybierz się z nami w podróż po meandrach ciśnienia. Czy zjawisko to ułatwia nam codzienne funkcjonowanie? Jest takie samo w górach, na nizinach i pod wodą? Jak możemy wykorzystać niskie ciśnienie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym nowym pokazie.
Środy, piątki i soboty w Teatrze Wysokich Napięć.
ZNIKAJĄCE KOLORY
Czy pomidor jest na pewno czerwony, a ogórek zielony? W pewnym miejscu w Strefie światła możesz w to zwątpić! Monochromatyczny pokój dzięki sodowemu oświetleniu przeniesie Cię w świat czarno-białych komiksów. Tuż obok znajdziesz także dwa inne, nowe eksponaty ukazujące kolory z zupełnie innej perspektywy.
DŹWIĘKI I WIBRACJE
Muzyka doda Ci energii i sprawi, że uniesiesz się na fali! Weź udział w nowych Miniwarsztatach. W galerii RE:generacja sprawdzisz czym jest „earworm” i dlaczego niektóre piosenki zapadają nam w pamięć, choć wcale ich nie lubimy. W Nowym Świecie w Ruchu poznasz pozytywne wibracje i zauważysz, że wszystko drga.
STREFA TESTOWANIA
Wstąp do Strefy testowania i przekonaj się, nad jakimi eksponatami teraz pracujemy. Twoja pomoc jest nam bardzo potrzebna – przetestuj prototypy, sprawdź, czy są atrakcyjne, intuicyjne, zaskakujące, czy pokazują ciekawe zjawiska. Czekamy na Twoją opinię. Dzięki niej będziemy mogli udoskonalić prototypy i zbudować lepsze eksponaty. Podczas ferii znajdziesz tu eksponaty:
Cheshire Cat
Doświadczenie pozwalające się przekonać, że każde z naszych oczu widzi inaczej.
Życie w kropli wody
Eksperyment, dzięki któremu zrobisz niepowtarzalne zdjęcie – uchwycisz na nim swoją twarz w kropli wody.
Strefa testowania mieści się na pierwszym piętrze, przy wejściu do Strefy światła.
BIOTECHNOLOGIA W KOPERNIKU
Badania nieprzemakalnych pingwinich piór mogą pomóc naukowcom stworzyć wreszcie materiał doskonale chroniący człowieka przed zimnem.
Sztukę naśladowania spotykanych w naturze „patentów” nazywamy bioniką lub biomimetyką. Jest ona jedną z dziedzin biotechnologii. Poszukaj na wystawach Kopernika biotechnologicznych ciekawostek. Podążając specjalną, tematyczną ścieżką zwiedzania odnajdziesz wyjątkowe eksponaty.
Ścieżka powstała w ramach programu World Biotech Tour.
Arbuzowy śnieg
Śnieg może być nie tylko różowy, może także pachnieć jak arbuz. Taki kolor nadaje śniegowi astaksantyna – chroniący przed promieniowaniem UV barwnik, który zawierają glony, m. in. zawłotnia śnieżna. Żyje ona w błonie stworzonej przez wodę na powierzchni śniegu oraz między jego kryształami. Zawiera ok. 20 razy więcej astaksantyny niż chlorofilu, dlatego jej zakwit nadaje śniegowi różową barwę. Podczas zgniataniu, śnieg wydziela także delikatny, arbuzowy zapach. Na taki śnieg można natknąć się w Arktyce, na Antarktydzie, w Himalajach i Górach Skalistych.
Skurczona ryjówka
Ryjówki mają tak szybką przemianę materii, że całe życie spędzają na jedzeniu. Te filigranowe gryzonie (ryjówka malutka mierzy 4 – 6,5 cm) są najmniejszymi ssakami w Polsce. Jak sobie radzą zimą? Stają się jeszcze mniejsze! Kurczą się ich organy wewnętrzne (serce, mózg), a nawet czaszka. Ryjówki aksamitne potrafią zmniejszyć się na zimę nawet o 30%. Przecież mniejszy potrzebuje mniej pożywienia!
Oczy renifera
Arktyczne renifery zmieniają zimą kolor oczu ze złotego na niebieski.
Prawdopodobnie dzięki temu potrafią skuteczniej dostrzegać polujące na nie drapieżniki. Renifery mają w oku tzw. błonę odblaskową. Latem odbija ona więcej światła, zimą – mniej. Przy okazji zmienia kolor oczu zwierząt.

14.04.2013 WARSZAWA CENTRUM NAUKI KOPERNIK – DZIEN KRWIODASTWA ZORGANIZOWANY PRZEZ CNK ORAZ FIRME POLPHARMA – GOSCIE KOPERNIKA MOGLI ZOBACZYC POKAZY DOTYCZACE CISNIENIA , ZMIERZYC SWOJE WLASNE CISNIENIE KRWI ORAZ WZIAC UDZIAL W POKAZACH I KONKURSACH .
FOT. ADAM KOZAK DLA CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Życie w lodzie
W ekstremalnie niskich temperaturach kwitnie życie! Lód, a także warstwę wody na nim zamieszkują glony. Na taflach dryfujących po oceanach, między śniegiem i lodem żyją okrzemki. Prawdziwym miłośnikiem zimna jest jednak ukwiał Edwardsiella andrillae, który znaleziono w antarktycznym Lodowcu Szelfowym Rossa. Ukwiał całkowicie zakotwicza się w lodzie, a w wodzie znajdują się jedynie jego czułki. W miejscu tym żyją także ryby, które pływają “do góry nogami”. Badania spodniej części lodowca były możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnego pojazdu podwodnego SCINI. Miejsce, w którym wywiercono otwór znajduje się 850 kilometrów od krawędzi lodowca, a zatem 850 kilometrów od najbliższego miejsca, w którym do wody docierają promienie słoneczne pozwalające na rozwój planktonu.
8 lutego zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik na wykład z cyklu „Drogi do życia”. Godz. 19.00, wstęp wolny.
JAK ZREGENEROWAĆ RDZEŃ KRĘGOWY – część I
Dr Ryszard Międzybrodzki – lekarz i badacz. Pracuje w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.
W ośrodkowym układzie nerwowym tworzonym przez mózgowie i rdzeń kręgowy istnieją silne bariery uniemożliwiające spontaniczny odrost uszkodzonych aksonów, co np. w przypadku ciężkich urazów rdzenia kręgowego prowadzi nawet do paraliżu wszystkich kończyn. Natura pozostawiła jednak pewien szczególny wyjątek. Umożliwiła bowiem u ssaków odnawianie się receptorowych neuronów węchowych oraz ich regenerację. W ten sposób stworzyła wyjątkowe narzędzie, które w przyszłości może mieć zastosowanie w leczeniu uszkodzeń w ośrodkowym układzie nerwowym.
JAK ZREGENEROWAĆ RDZEŃ KRĘGOWY – część II
Dr Wojciech Fortuna – lekarz zajmujący się zagadnieniami neuroregeneracji w schorzeniach rdzenia kręgowego. Pracuje w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Praca zespołu lekarzy i naukowców doprowadziła do przeprowadzenia transplantacji komórek gleju węchowego pacjentom sparaliżowanym w skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego. Pierwsze zabiegi wykazały bezpieczeństwo pobierania i przeszczepiania komórek glejowych izolowanych z błony węchowej nosa. Ponadto po zabiegach pacjenci wykazali cechy świadczące o umiarkowanej poprawie stanu neurologicznego.