Październik w Koperniku
2017-10-14 2:02:28
Zapomnij o jesiennych kałużach! Wypłyń z nami na szerokie wody. Wykorzystaj ostatnią szansę, by zobaczyć wystawę czasową i sprawdź, skąd się wzięła woda na Ziemi.
O wodzie w Koperniku:
Płyń lub giń – odpływamy!
To już ostatnia szansa, by wybrać się na wystawę czasową Płyń lub giń. 12 listopada dokujemy statki, zwijamy liny i czyścimy akwaria. Przygotowujemy przestrzeń na powitanie nowej ekspozycji, tym razem związanej z innych żywiołem – powietrzem.
Czy statki znikają w Trójkącie Bermudzkim? Jak powstaje wir? Czym jest gruszka dziobowa? Na wystawie Płyń lub giń poczujemy siłę wody na własnej dłoni, poznamy roboty badające morskie dno i uciekniemy z tonącego statku. Samodzielnie ukształtujemy podwodny teren i zanurkujemy na sucho.
Hydrozagadka
Skąd woda wzięła się na Ziemi? Dlaczego poznaliśmy głębiny oceanów słabiej niż kosmos? Zapraszamy do poszukiwania odpowiedzi na te i inne pytania podczas październikowego Wieczoru dla dorosłych. Wbrew potocznym opiniom woda występuje w całym kosmosie i to w ogromnych ilościach. Nie tylko w stanie płynnym czy stałym na planetach, ale przede wszystkim pod postacią gigantycznych obłoków pary wodnej zawieszonych wokół gwiazd czy kwazarów. Na Ziemi jest jej łącznie ok. 1390 mln km3 (to sześcian o krawędzi 1116 km lub kula o średnicy 1385 km). Znajduje się w oceanach, morzach, jeziorach, rzekach, bagnach i w podziemnych źródłach, występuje także jako lód w lodowcach i wiecznej zmarzlinie oraz jako para wodna w glebie i w atmosferze ziemskiej. Woda to jedna z najbardziej wszechobecnych substancji na Ziemi, a przecież wciąż skrywa wiele tajemnic. Zapraszamy do poszukiwania ich rozwiązań na wystawach, wykładach i warsztatach naukowych, a także w laboratoriach. 26 października, godz. 19.00
Dlaczego statki pływają?
Dlaczego statki pływają, a kamienie toną? Czym jest batyskaf? Sprawdź! Na październikowych warsztatach familijnych rozwiążemy różne zagadki nie tylko marynistyczne i stworzymy własne jednostki pływające. Warsztaty odbywają się w każdy weekend, a bilety można kupić on-line na www.bilety.kopernik.org.pl oraz w kasie nr 5 (kasa uprzywilejowana, nie trzeba stać w kolejce) już na dwa tygodnie przed zajęciami i tuż przed nimi.