ZDROWIE I URODA. KAMICA NERKOWA – najnowsze metody leczenia w ULTRAMEDICE
2017-06-30 5:10:08
Kamica nerkowa występuje z różną częstotliwością w różnych częściach świata. W krajach wysoko rozwiniętych takich jak USA, Canada, Szwecja, Niemcy może dotyczyć nawet 20% populacji. Dlatego cieszy fakt, że na naszym legionowskim rynku medycznym możemy korzystać z najnowszych metod leczenia. Znajdziemy je w ofercie ULTRAMEDICA.
Możemy wyróżnić kamienie powstałe: w wyniku infekcji układu moczowego, z przyczyn genetycznych (kamienie cystynowe, xantynowe, adeninowe), czy też kamienie nieinfekcyjne (szczawianowo-wapniowe, wapniowo-fosforanowe,z kwasu moczowego). Kamienie częściej występują u osób z zaburzenimi endokrynologicznymi, z chorobami przewodu pokarmowego, w sarkoidozie, po urazach kręgosłupa, u osób z wadami układu moczowego. Zdolność do powstawania kamieni w nerkach może być przekazywana z pokolenia na pokolenie, z rodziców na ich dzieci.
Zanim podejmiemy się próby leczenia kamicy należy najpierw dowiedzieć się, w której części układu moczowego znajduje się złóg, jakiej jest wielkości i czy zawiera w swojej budowie wapń. Wykonujemy zatem badania krwi, moczu, USG i tomografię komputerową lub urografię. Obecnie leczymy kamicę metodami klasycznymi (otwarte operacje), endoskopowo wykorzystując nowoczesną technikę w przyrządach takich jak ureterorenoskop (URS) sztywny lub giętki, nefroskop do przeskórnego kruszenia złogów bezpośrednio w nerce (PCNL). Możemy również wykorzystać falę mechaniczną generowaną poza organizmem i skupioną na kamieniu dokładnie tak samo jak soczewka skupia światło słoneczne na kartce papieru. Metodę tą nazywamy ESWL. Każda z przedstawionych metod ma swoje zastosowanie w zależności od umiejscowienia kamienia oraz nasilenia dolegliwości u chorego.
Najnowszą metodą jest URS giętki służący do operacji złogów w nerce. URS wprowadzamy od cewki moczowej, następnie przez pęcherz moczowy do moczowodu i ostatecznie do nerki (RIRS retrograde intrarenal surgery). Ze względu na małe rozmiary URS’u oraz wąski moczowód, tą metodą możemy usuwać małe i średnie złogi, do 10mm. Większe kamienie zazwyczaj trzeba usuwać etapami, krusząc je na mniejsze fragmenty lub w pył. Jak zawsze, przy każdej interwencji chirurgicznej możemy spodziewać się różnych powikłań, dlatego decyzję o sposobie usunięcia kamienia z układu moczowego należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym.
Lek. med. Przemysław Zimnoch

Lek. med. Przemysław Zimnoch
– specjalista F.E.B.U., od 2012 r. starszy asystent Odziału Urologicznego Szpitala Bielańskiego im. ks. J. Popiełuszki w Warszawie. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu: łagodny rozrost gruczołu krokowego, nowotwory układu moczowego, kamica układu moczowego, zaburzenia erekcji m. in. zaburzenie potencji, wytrysk przedwczesny, nietrzymanie moczu, choroby jąder i najądrzy m. in. wodniak jądra, torbiele nasienne, zapalenie jądra i najądrza, żylaki powrózka nasiennego, infekcje układu moczowego, choroby prącia m. in. krótkie wędzidełko, stulejka, choroba Peyroniego, niepłodność męska, zapalenie gruczołu krokowego. Przyjmuje w ULTRAMEDICE we wtorki od godziny 19.00.