ZE SMAKIEM. Smaki lata zamknięte w słoikach

2021-07-22 2:26:08

Kuchnia latem to nie jest ulubione miejsce, w którym chcecie Państwo spędzać wolny czas. Spacer nad rzekę albo do lasu to jest to! W upalne dni, nikt nie ma ochoty na długie stanie nad rozgrzaną kuchnią, a wszyscy doskonale wiedzą, że sklepowe półki uginają się od najróżniejszych, kolorowych słoiczków

Jadwiga Wołynik
j.wolynik@tio.com.pl

Dla mnie gotowanie to wielka radość i przyjemność, chcę podpowiedzieć Państwu, że jednak warto poświęcić troszkę czasu, by przygotować spiżarnię domowych specjałów, ich wyborny smak i aromat w pełni docenimy zimą. Mam nadzieję, że moje przepisy Państwa zachęcą.

Kto kiedykolwiek zbierał porzeczki wie, że nad jednym krzaczkiem trzeba się nieźle napracować. Ale wysiłek się  opłaca. Z tych maleńkich czarnych i czerwonych kuleczek możemy przygotować w domu naturalne lekarstwa, czyli przetwory, które będą nas wspierać w walce z wirusami. Sok z porzeczek to doskonałe źródło witaminy C, minerałów i cennych dla zdrowia flawonoidów. Te niepozorne owoce są bogate w potas, magnez, żelazo, mangan, bor i jod. Wysoka zawartość pektyn umożliwia tworzenie się żeli. Szczególnie pektyny z czarnej porzeczki pomagają odtruwać organizm, wpływają korzystnie na jelita. Zaleca sie je po kuracjach antybiotykowych w celu wzmocnienia organizmu. Hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów. W medycynie ludowej, majowe liście porzeczki stosowano w postaci naparu, w celu oczyszczenia organizmu i na regulację trawienia. Witamina C występuje w czarnej porzeczce w takiej formie chemicznej, że nie niszczy jej przetwarzanie. Jest to powód, dla którego czarna porzeczka cieszy się dobrą sławą od wieków.
Wzorem naszych przodków wykorzystujmy moc tych czarodziejskich owoców, jedzmy porzeczki na surowo, przyrządzajmy z nich soki, galaretki i dżemy.

Galaretka z porzeczek
● 1 kg porzeczek czarnych,
● 1 kg porzeczek czerwonych,
● 1 szklanka wody,
● 1kg cukru.

Umyte i oczyszczone z szypułek owoce wsypujemy do garnka, zgniatamy i zalewamy wodą. Gotujemy kilka minut, po przestudzeniu przecieramy przez gęste sito i wyciskamy sok. Wlewamy go ponownie do garnka, dodajemy cukier i gotujemy 20-30 min. Jeśli kropla soku wylana na talerzyk tężeje, to znak, że galaretka gotowa. Gorącą wlewamy do słoika. Pasteryzujemy. Galaretka jest znakomita do pieczywa i jako sos do drobiu.

Konfitura z czarnych porzeczek
● 1,5 l wody,
● 1,75 kg cukru,
● 1 kg porzeczek.
Z cukru i wody gotujemy syrop. Oczyszczone owoce zanurzamy na 2-3 min we wrzątku, potem wrzucamy do gorącego syropu, gotujemy 7-8 min, odstawiamy garnek z ognia na 6 godzin, studzimy. Ponownie doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 7 min. Gorące wkładamy do słoików. Przewracamy wieczkiem do dołu i tak pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Jeśli pokrywka ma lekkie wgłębienie, to znaczy że jest dobrze zamknięta.

Jak poznać czy konfitura jest gotowa?
Świadczy o tym równomierne rozłożenie w niej owoców, przezroczystość syropu, z którego owoce nie wypływają na wierzch. Temperatura wrzenia gotowanej konfitury wynosi przynajmniej 170 stopni C. Syrop nie powinien być zbyt gęsty ani zbyt rzadki. Jeżeli w konfiturze jest zbyt dużo syropu i jest on zbyt rzadki, znaczy to, że owoce nie zostały nasączone cukrem, a konfitura nie jest gotowa lub została ugotowana zbyt szybko. Jeśli syrop jest zbyt gęsty i zbyt ciemny, oznacza to, że gotowaliśmy zbyt długo na zbyt wysokiej temperaturze. Jeżeli konfitura cukrzy się w przechowywaniu, należy przegotować ją z wodą, pół szklanki na 1 kg konfitury i przełożyć ponownie do słoika.

SFERMENTOWANE
LUB ZAPLEŚNIAŁE KONFITURY WYRZUCAMY!

Morele w
 spirytusie 
Dojrzałe, ale twarde owoce wrzucamy na gotującą się wodę, na 4 min. Odsączamy na sicie. Na 1kg moreli robimy syrop z 0,5 kg cukru i 1 szklanki wody. Wyjęte owoce z wody przekładamy do gorącego syropu i lekko obgotowujemy. Na drugi dzień wyjmujemy owoce i zalewamy je gotującym syropem, odstawiamy. Na trzeci dzień, ponownie wyjmujemy owoce, wkładamy do słoiczków i zalewamy wrzącym syropem, do którego na koniec gotowania dodajemy 0,25 spirytusu rozcieńczonego z 1/2 szklanki wody. Tak przygotowane owoce są znakomitym dodatkiem do lodów i innych deserów. Tym sposobem możemy zakonserwować morele, które w tym roku obficie owocowały. Jest to mój stary, niezawodny przepis rodzinny. Trzeba  tylko bardzo uważać, aby owoce nie zostały przegotowane,” bo stracą na urodzie”.

Ogólna zasada przy przygotowywaniu wszelkich przetworów – nie spieszyć się! Tak jak przy produkcji sera, czy pieczeniu dobrego chleba, mile widziany dobry nastrój i pogoda ducha. Wtedy poświęcony czas na pracę będzie efektywny a i przyjemność tworzenia wielka.

Morele suszone
Do suszenia przeznaczamy owoce w pełni dojrzałe. Na chwilę należy zanurzyć je w gotującej wodzie, następnie przelać zimną. Ostudzone owoce przepołowić, wyjąć pestki. Połówki luźno rozłożyć w piekarniku, lub suszarce do grzybów. Suszyć etapami przez kilka dni.

J.W.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *