WETERYNARIA. Nowatorski zabieg legionowskich lekarzy
2016-01-05 10:50:45
W połowie grudnia legionowska lecznica weterynaryjna Legwet przeprowadziła pierwszy w Polsce zabieg odcięcia kończyny i wprowadzenia tytanowego implantu kości u 6-letniego doga niemieckiego. Pacjent dochodzi do zdrowia.
U Dosi (czyt. Dozi), suczki doga niemieckiego pojawiła się kulawizna kończyny miednicznej. Objawy kliniczne i radiologiczne sugerowały rozrost nowotworowy kości. Były dwa wyjścia – zwykła amputacja kończyny lub eutanazja. Lekarzom z Legwetu udało się jednak znaleźć inny sposób.
– Postanowiliśmy przeprowadzić zabieg częściowego odjęcia kończyny i wprowadzenia implantu do kości – wyjaśnia Krzysztof Zdeb, chirurg prowadzący zabieg w lecznicy Legwet. – Implant wyprodukowany został na wymiar z tytanu metodą druku 3D przez naukowców Technoparku w Łodzi – dodaje.
Lekarze mają nadzieję, że uda się w pełni doprowadzić do integracji tkanek pacjenta z wszczepem, a wystający przez skórę trzpień połączyć ze sztuczną stopą, która właśnie jest projektowana przez inżynierów Technoparku.
W tej chwili pies jest jest już po zabiegu i dochodzi do siebie. – Pacjent wciąż chodzi w opatrunku, a gojenie jest systematycznie kontrolowane. Dostaje doustnie od właścicieli w domu leki przeciwbólowe i antybiotyk – wyjaśniają lekarze.
Kiedy będzie wiadomo, że zabieg się udał? – To zależy jak rozpatrujemy sukces. Bo ma wiele poziomów. Pierwszy sukces to przede wszystkim używanie protezy przez zwierzę. Mamy nadzieję, że się zaadaptuje i zacznie przenosić ciężar na protezę. Drugi to integracja wszczepu z kością. Bo takie jest założenie, że wszczep zbudowany jest ze specjalnego stopu, do którego kość się przyrasta. I trzeci to proces integracji skóry. Chodzi nam o to, aby skóra oparła się na specjalnie zaprojektowanym kołnierzu i nie ześlizgiwała się ze wszczepu – wylicza Krzysztof Zdeb.
Rehabilitacja Dosi najprawdopodobniej potrwa kilka tygodni i będzie prowadzona przy współpracy z zoofizjoterapeutą. Duża część ćwiczeń ma być przeprowadzana przez właścicieli w domu.
To pierwsza tego typu operacja w Polsce. Jej koszty, gdyby zabieg był wykonany na zasadach w pełni komercyjnych, wyniosłyby 14 – 20 tys złotych. W tym konkretnym przypadku wydatki oscylowały w okolicach kilku tysięcy złotych (koszty zużytych materiałów i badań dodatkowych).
MaCh,
fot. Katarzyna Kałdunek