ZDROWIE I URODA. Wstydliwy problem
2018-12-14 1:07:46
Nietrzymanie moczu (wg International Continence Society – ICS) to niezależny od woli wyciek moczu, który jest źródłem istotnych dla chorego problemów zarówno higienicznych, jak i socjalnych
To jedno z niewielu schorzeń, które wywołuje u pacjentów uczucie wstydu, zażenowania. To choroba przeżywana w samotności „po cichu”. Większość osób godzi się z pogorszeniem jakości życia, ogranicza swą aktywność. Przyczyną takiego stanu rzeczy, jest powiązanie owych zaburzeń z procesem starzenia, a także niesłuszne przekonanie, że jeżeli nie doszło do uszkodzenia organizmu, to leczenie jest nieskuteczne i niepotrzebne.
Wg International Continence Society (ICS) i International Urogynecological Association (IUGA) wyróżnia się trzy główne rodzaje nietrzymania moczu:
– Wysiłkowe nietrzymanie moczu WNTM wyciek moczu pod wpływem wzrostu ciśnienia środpęcherzowego bez udziału pęcherza (wypieracza), co jest następstwem wzrostu ciśnienia śródbrzusznego.
– Naglące nietrzymanie moczu (pęcherz nadreaktywny OAB) wywołane autonomicznymi, niezależnymi od woli skurczami pęcherza na skutek nadmiernej aktywności jego mięśni gładkich (m. wypieracza). Pacjent odczuwa silną i niepohamowaną potrzebę oddania moczu, często niewspółmierną do stopnia wypełnienia pęcherza.
– Mieszane
Wśród głównych czynników mogących wywołać nietrzymanie moczu wymienia się:
● Wiek
● Styl życia ( otyłość, siedzący tryb pracy, dieta, używki)
● Ciąża
● Porody
● Operacje w obrębie miednicy
● Zaburzenia gospodarki hormonalnej
● Stany zapalne dróg moczowych
● Choroby neurologiczne
Jak sobie poradzić ? Przede wszystkim nie należy się obwiniać, ale też nie powinno się uciekać od problemu i udawać, że go nie ma. Wstyd, zażenowanie i poczucie winy nie pomogą w wyzdrowieniu. Należy poszukać profesjonalnej pomocy (lekarz ginekolog, urolog, fizjoterapeuta specjalizujący się w problemach urologiczno-ginekologicznych). Zawsze powinno się spróbować leczenia zachowawczego, zanim zostaną podjęte kroki inwazyjne np. operacja.
Rehabilitacja urologiczno-ginekologiczna stosuje wiele metod terapeutycznych, daję bardzo duże możliwości. Fizjoterapeuta przeprowadza kompleksową diagnostykę funkcjonalną i ocenia pacjenta całościowo:
– Badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe (palpacja mięśni dna miednicy) – Ultrasonografia funkcjonalna (ocena dna miednicy i stabilizacji obwodowej) – EMG elektromiografia diagnostyczna, ocena napięcia mięśni dna miednicy) – Testy funkcjonalne – Wstępna diagnoza, edukacja Co fizjoterapeuta wykorzystuje w terapii? – Terapia manualna i powięziowa – Ćwiczenia mięśni dna miednicy pod kontrolą EMG biofeedback, USG – Elektrostymulacja funkcjonalna – Reedukacja oddechowa – Trening indywidualny Nie zleca się ćwiczeń mięśni dna miednicy bez wcześniejszej diagnostyki fizjoterapeutycznej. Dlaczego? Dlatego, że przyczyn nietrzymania moczu jest dużo. Wśród nich: osłabienie, rozciągnięcie mięśni dna miednicy, podwyższone napięcie mięśni dna miednicy, okołoporodwe uszkodzenie struktur dna miednicy (więzadeł, powięzi, blizny), zwiększona lub zmniejszona ruchomość cewki moczowej, choroby przewlekłe m.in cukrzyca, nadczynność tarczycy, neuropatie.
Nieprawidłowo wykonywany trening nie daje efektu terapeutycznego, a dodatkowo może spowodować nasilenie objawów. Niestety podczas zajęć grupowych, gdzie prowadzona jest wizualizacja napięcia mięśni, bardzo często pacjenci napinają wszystko dookoła brzuch, uda, pośladki, zamiast aktywować dno miednicy. Pogłębia to jeszcze nieprawidłowość, a osoby ćwiczące nie mają zupełnie świadomości, że robią coś źle. Ponadto nikt: ani prowadzący, ani uczestnik nie mają pojęcia jaki jest wyjściowy stan napięcia mięśni. Jeśli przyczyną nietrzymani moczu jest podwyższone napięcie, to jakiekolwiek zaciskanie, zbliżanie guzów kulszowych, czy wciąganie windy mogą narobić więcej szkody niż pożytku.
Każdy kolejny tydzień, miesiąc, rok z tym wstydliwym problemem to ogromne obciążenie i stres.
Odpowiednia, specjalistyczna diagnostyka pozwoli pacjentom na powrót do zdrowia. Działajmy wspólnie!
Zapraszam do Gabinetu REGUA rehabilitacja ginekologiczna i urologiczna, który mieści się w Perła Wellness.
mgr Joanna
Zabłocka-Leonowicz