ZDROWIE I URODA. Holisteo – Pierwszy gabinet osteopatii w Jabłonnie

2018-03-01 12:43:49

 

W nowo powstałym budynku Cafe na Prostej w Jabłonnie, przy nowej podstawówce na granicy z Chotomowem, otwarto pierwszy w naszej okolicy gabinet osteopatii Holisteo. Prowadzi go Przemysław Doleżych, osteopata i fizjoterapeuta.

Co to jest osteopatia?

  • Osteopatia jest przede wszystkim manualnym podejściem terapeutycznym, które stawia sobie za cel przywrócenie albo podtrzymanie zdrowia pacjenta.
  • Najważniejsze w osteopatii jest założenie, że ciało jest samoregulującym i samonaprawiającym się mechanizmem. By organizm człowieka mógł prawidłowo funkcjonować, wszystkie części ciała muszą mieć możliwość ruchu w swoich zakresach fizjologicznych. Zarówno stawy, mięśnie, powięzi, nerwy, naczynia krwionośne jak i organy wewnętrzne. Również układ nerwowy musi mieć zapewnioną pełną, swobodną komunikację z całym ciałem, a układy doprowadzające i odprowadzające płyny w różne części naszego organizmu muszą być w stanie swobodnie wykonywa
  • swoją pracę. Dlatego praca osteopaty polega na ocenianiu mobilności w obrębie układów ciała człowieka i poszukiwaniu ograniczeń ruchomości. Leczenie osteopatyczne odbywa się poprzez usunięcie takich blokad, które zatrzymują procesy gojenia się stanów wywołujących reakcję bólową, czyli wszelkich stanów zapalnych, zastojowych etc. Po zabiegu osteopatycznym ciało potrzebuje czasu, aby odpowiedzieć na techniki. Najczęściej stosuje się kilkudniowe przerwy pomiędzy zabiegami.
  • Żartobliwie można by powiedzieć, że osteopata łączy umiejętności mechanika, hydraulika i elektryka. By móc wykonywać swoją pracę, osteopata musi posiadać bardzo dobrą znajomość anatomii, fizjologii, patofizjologii i biomechaniki człowieka.

Z jakimi objawami warto pójść do gabinetu osteopatii?

Do gabinetu Holisteo zapraszamy pacjentów, którzy skarżą się na:

Bóle głowy, karku lub szyi

Bóle kręgosłupa

Bóle w obrębie klatki piersiowej i żeber

Bóle stawowe lub mięśniowe kończyn

Bóle pozostałych stawów i mięśni

Drętwienia, mrowienia kończyn

Bóle pourazowe i powypadkowe

Bóle w jamie brzusznej

Z jakich technik korzysta osteopata, czego się spodziewać po wizycie w gabinecie osteopatycznym?

  • Pierwszy zabieg manualny u osteopaty powinien zostać poprzedzony dokładną diagnostyką całego ciała, nie tylko miejsc bólu.
  • Osteopata w trakcie terapii wykorzystuje obszerną wiedzę z kilku dziedzin: anatomii, fizjologii, neurologii i patologii. Stosuje manipulacje („nastawianie”) i mobilizacje stawów, techniki energetyzacji mięśniowej oraz techniki miękkotkankowe (najbardziej przypominające masaż). Ponadto u osteopaty można spodziewać się zabiegów z wykorzystaniem technik trzewnych, powięziowych i czaszkowo-krzyżowych, a także neuromobilizacji. Ortodoksyjna metodologia osteopatyczna nie przewiduje korzystania z pomocy technicznej ani leków, w praktyce nowoczesnej dopuszcza się jednak korzystanie z dodatkowych narzędzi oraz leków lub suplementów. Co zresztą nie wyczerpuje arsenału technik, które osteopata może wykorzystać podczas zabiegu.
  • Technik terapeutycznych w osteopatii jest tak wiele, że dwóch osteopatów może się całkowicie różnić w wyborze rozwiązań, które zastosowaliby u tego samego pacjenta. Dodatkowo osteopaci są zazwyczaj także fizjoterapeutami, a niektórzy również dietetykami, psychologami, akupunkturzystami lub bioenergoterapeutami. Dlatego właśnie osteopata osteopacie nierówny, ale nie chodzi tu o ocenę, który jest lepszy lub gorszy. Po prostu, każdy osteopata może mieć inną specjalizację, albo zainteresowania, co powoduje że oprócz terapii manualnej, która ma na celu naprawić twoje zdrowie, u jednego dostaniesz więcej ćwiczeń, u drugiego zalecenia dietetyczne a u innego suplementy albo dodatkowo leczenie bioenergoterapeutyczne.
  • W Polsce, jako że osteopata nie jest zawodem regulowanym, każdy terapeuta może się tak tytułować. Dlatego przy wyborze osteopaty warto jest zwrócić uwagę na to, czy posiada on dyplom osteopatii i to najlepiej w jednej z renomowanych europejskich szkół osteopatii, takich jak na przykład ESO, FICO albo PAMO.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *