ZDROWIE I URODA. Czyli 6 rad na dobry sen…
2017-05-27 1:21:13
Nie od dziś wiadomo ze na jakość snu wpływa wiele czynników- oprócz łóżka ważne jest także otoczenie. Urządzenie wygodnej i zdrowej sypialni to zadanie , do którego trzeba zabrać się z rozmysłem. Oto rady, jak urządzić sypialnię, aby była oazą relaksu i spokoju
1.ODPOWIEDNI MATERAC TO PODSTAWA ZDROWEGO SNU.
Materac jest najważniejszą częścią sypialni , ważniejszy niż rama łóżka . To na nim śpimy i spędzamy jedna trzecia część życia. Ważne przy wyborze materaca są waga, wzrost, wiek, ew. schorzenia kręgosłupa oraz właściwości skóry śpiącego. Zwracajmy uwagę na parametry materaca. Najlepszy materac to taki, który zapewni osobie śpiącej właściwe podparcie kręgosłupa, bez względu na pozycję, w której ona się znajduje. Polecane są materace termoelastyczne ( wykonane z pianki idealnie dopasowującej się do kształtu ciała) , materace lateksowe ( szczególnie dla osób ze schorzeniami kręgosłupa) , materace piankowe m.in. antyalergiczne. Pokrowiec materaca powinien być często prany . Materac należy wietrzyć i odkurzać , co jakiś czas przewracać na drugą stronę oraz zmieniać po ok. 7 latach używania.
2. JAK SOBIE POŚCIELESZ, TAKIE BĘDZIESZ MIAŁ SNY….
Do wyboru mamy wyroby naturalne – puch i pierze oraz wyroby syntetyczne ( wykonane z tworzyw sztucznych) .Puch jest to najdelikatniejszym surowcem pochodzącym z ptactwa wodnego takiego, jak kaczki i gęsi. Posiada właściwości zapewniające użytkownikom poczucie pełnego komfortu. Pobiera on z zewnątrz powietrze i zatrzymuje je, a następnie ogrzewa od ciepła ciała. W ten sposób naturalny puch zapewnia wspaniałą izolację cieplną bez obawy przegrzania organizmu. Inne zalety puchu to lekkość i przewiewność. Dzięki swoim szczególnym właściwościom puch wygrywa w rywalizacji z syntetykami. Puch, a szczególnie puch gęsi to również wypełnienie zdecydowanie lepsze niż pierze, a im lepszy puch, tym mniej go potrzeba. Parametry grzewcze pierza są niższe od puchu. Struktura pierza jest inna, jest ono mniej sprężyste niż puch, pozostaje natomiast miękkie i sprężyste. Pierze jest lekko wygięte i sprawdzi się doskonale jako wypełnienie poduszek, zapewniając idealne podparcie dla szyi, gdyż pod naciskiem usiłuje odzyskać swój naturalny kształt.
Syntetyczne wypełnienie może być zrobione z różnych materiałów, takich jak poliester, z których każdy charakteryzuje się innymi cechami. Kołdry i poduszki z tworzyw sztucznych nadają się do prania w pralce.
3.ZDROWA PODŁOGA I ŚCIANY- ZDROWE SNY
Zadbajmy o ciepłą i przyjemną w dotyku posadzkę w sypialni. Najlepsza będzie podłoga o gładkiej powierzchni – panele , deski lub parkiet. Wybierajmy te z odpowiednimi atestami , oraz lakiery takie które nie wydzielają szkodliwych substancji. Mniej polecane są wykładziny dywanowe – ze względu na to , iż zbiera się w nich kurz i bytują roztocza.. Płytki ceramiczne oraz okładziny kamienne – są zimne i nieprzyjemne w dotyku.
Ściany sypialni pokryjmy zwykłym tynkiem pomalowanym wodorozcieńczalnymi farbami – mającymi odpowiednie certyfikaty . Zrezygnujmy z farb np. olejnych, tynków strukturalnych- na których osiada się kurz. Do sypialni nadają się również gładkie tapety papierowe o ile kleje służące do ich mocowania nie są szkodliwe dla zdrowia.
4. ZADBAJ O CZYSTE POWIETRZE W SYPIALNI
Nowoczesne , szczelne okna chronią przed utratą ciepła, ale ograniczają wymianę powietrza. Należy zainstalować w takich oknach nawiewniki, które zapewnia dostęp świeżego powietrza. Zawsze warto przewietrzyć pokój przed snem. Można użyć oczyszczacz powietrza- urządzenie wyłapujące bakterie i alergeny a także niemiłe zapachy. Jeśli mamy zbyt suche powietrze użyjmy nawilżaczy powietrza.
5. ODPOWIEDNIA TEMPERATURA W SYPIALNI SPRZYJA WYPOCZYNKOWI
Najlepiej utrzymywać stałą temperaturę ok. 19-20 st. C. W sezonie grzewczym warto ustawić kaloryfery tak , by nie zmieniły sypialni w cieplarnię. Latem należy zadbać o to by, wnętrze nie nagrzewało się od słońca wpadającego przez okna. Zapobiegną temu rolety wewnętrzne i zewnętrzne, które posiadają powłoki odbijające światło i ciepło.
6. POZBĄDŹ SIĘ URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH W SYPIALNI
Atmosferze wypoczynku w sypialni nie sprzyja komputer, telewizor czy telefon. Nadmiar elektroniki wywołuje niekorzystna jonizację powietrza. Warto usunąć te urządzania z sypialni dla komfortu psychicznego.