ZDROWIE I REKREACJA. Rozmawiamy z ekspertem fitnessu medycznego Małgorzatą Perl i doktor Anną Plucik-Mrożek. Wyćwicz swoje zdrowie

2016-01-26 1:13:57

Zapraszamy na nasz Meeting „Zaskoczeni Wiekiem” Wyćwicz swoje zdrowie – przekonamy, że wiele jest możliwe i w dodatku można czuć się dużo lepiej – Małgorzata Perl i Anna Plucik-Mrożek

Jarmark Mazowiecki: – Czym jest fitness medyczny?
Małgorzata Perl: – Fitness medyczny jest spotkaniem medycyny i fitnessu, teorii i praktyki. Jest bezpieczną, kontrolowaną i zaplanowaną formą aktywności fizycznej u osób z chorobami przewlekłymi. Fitness medyczny dedykowany jest wszystkim tym osobom, które muszą zmienić, zmodyfikować sposób życia oraz myślenia o chorobie. Wszystkie te aspekty będzie można odnaleźć podczas naszego Meetingu Charytatywnego. Połączymy teorię z praktyką. Wspólnie poćwiczymy, wysłuchamy wykładów i wytłumaczymy dlaczego warto wprowadzić regularny wysiłek fizyczny do codziennego życia. Choroba to wyzwanie, na które można wypisać receptę. Czekamy na Państwa.

Są Panie prekursorkami fitnessu medycznego w Polsce, skąd pomysł na wprowadzenie tego typu aktywności?
MP: – Bardzo często na zajęcia fitness przychodzili do mnie klienci z wynikami badań pytając, czy wszystko jest w porządku, czy mogą ćwiczyć? Nie jestem lekarzem, nie mogłam udzielać takich odpowiedzi. Pomyślałam wtedy, że cudownie byłoby zacząć współpracę z ćwiczącym lekarzem, który rozumie jak wysiłek fizyczny wpływa na nasze zdrowie. Udało się! Na zajęciach spotkałam fantastyczną Panią doktor, moją Anię, która od pierwszej chwili rozumiała o czym mówię. I tak narodziło się połączenie fitnessu z medycyną oraz wspólne zdobywanie doświadczenia i wiedzy na międzynarodowych kongresach i kursach. Ścisła współpraca trenera z lekarzem to nasza innowacja i nasze motto!!! Podczas Meetingu Charytatywnego przedstawimy to połączenie. Zaprezentujemy jak ćwiczyć bezpiecznie, jak się zmotywować i poprawić jakość swojego życia.

plakat a3-drukCzym fitness medyczny różni się od znanych do tej pory zajęć typu fitness?
Anna Plucik-Mrożek: – Przede wszystkim jest to propozycja dla osób z chorobami przewlekłymi, które są coraz częstsze w naszym społeczeństwie: choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nowotwory, depresja. Prowadzenie zajęć dla takich klientów wymaga większej wiedzy z zakresu medycyny, ale również szerokiej wiedzy trenera na temat możliwości treningowych w zależności od występującej choroby. Zupełnie nowym i innowacyjnym rozwiązaniem jest tutaj ścisła współpraca trenera i lekarza. Dzięki opiece medycznej – konsultacja, badanie, kwalifikacja do wysiłku, możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie treningu u osób z różnymi dolegliwościami i nawet bardzo słabą kondycją fizyczną. W naszym programie „Zaskoczeni Wiekiem” mamy uczestników po 80. roku życia, którzy doskonale radzą sobie na sali fitness. Aby pokazać osobom chorym, że można ćwiczyć mimo choroby, a nawet trzeba ćwiczyć, organizujemy 30 stycznia Meeting Charytatyny „Zaskoczeni Wiekiem” – Wyćwicz swoje zdrowie. Chcemy, aby osoby chore nabrały odwagi i zaczęły się ruszać. Pokażemy, że taki trening może być przyjemny i bezpieczny. Opowiemy o korzyściach dla zdrowia, które niesie aktywność fizyczna. Obecnie siedzący tryb życia jest jedną z pierwszych przyczyn zgonów na świecie, dlatego to ostatni dzwonek, aby odwrócić ten trend.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do uprawiania fitnessu medycznego?
APM: – Przeciwwskazań do aktywności fizycznej jest naprawdę bardzo niewiele. Dzięki konsultacji lekarza przed rozpoczęciem programu ćwiczeń, możemy zidentyfikować osoby, które mogą ćwiczyć tylko pod indywidualną opieką trenera, lub wymagają specjalnego traktowania, dopasowania natężenia wysiłku do choroby podstawowej i kondycji fizycznej klienta. Dzięki konsultacji trenera i przeprowadzeniu testów sprawności możemy również dopasować rodzaj ćwiczeń, które najbardziej pomogą pacjentowi. Właściwie każdy człowiek powinien w ciągu tygodnia spędzać co najmniej 150 min. aktywnie – takie są zalecenia WHO. W Polsce nie ma badań, które pokażą jaki procent Polaków spełnia te kryteria, ale wiemy, że w USA jest to ok. 30 proc. społeczeństwa. Myślę, że u nas jest podobnie. Nasza Fundacja „Zaskoczeni Wiekiem” ma na celu zmianę przyzwyczajeń i świadomości Polaków, aby zaczęli się ruszać niezależnie od wieku i chorób, na które chorują.

Komu najbardziej poleciłyby Panie ten rodzaj aktywności?
APM: – Wszystkim, którzy do tej pory bali się ruszać, bo mają jakąś chorobę przewlekłą. Wszystkim, którzy są już starsi i sami nie chcą zaczynać ćwiczeń. Tym, którzy myślą, że to nie dla nich, bo przecież nie dadzą rady. Zapraszamy na nasz Meeting „Zaskoczeni Wiekiem” Wyćwicz swoje zdrowie – przekonamy, że wiele jest możliwe i w dodatku można czuć się dużo lepiej, można mieć niższe ciśnienie tętnicze i mniej dolegliwości bólowych kręgosłupa dzięki ćwiczeniom.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała
Anna Sułkowska

 

Related Post

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *