ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA
2018-07-27 7:40:59
Zaćmienia Słońca i Księżyca to jedne z najbardziej zjawiskowych wydarzeń astronomicznych. Poruszają ludzi już od tysięcy lat i choć dzisiaj nasze pojmowanie natury tych zjawisk jest zdecydowanie głębsze, wciąż przyciągają one tysiące miłośników obserwacji nieba, ze względu na swoje piękno.
Najbliższe zaćmienie Księżyca już 27 lipca! Będzie wyjątkowo spektakularne – potrwa blisko 2 godziny
Zaćmienie Księżyca możemy obserwować wtedy, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc schowa się w cieniu Ziemi. Zaćmienia Księżyca są rzadsze od zaćmień Słońca. W ciągu roku mogą wystąpić maksymalnie 3 razy, podczas gdy Słońce ukrywa się przed naszym wzrokiem przynajmniej 2 razy rocznie. Niestety, konkretne zaćmienia Słońca są widoczne tylko ze ściśle określonych miejsc. Zaćmienia Księżyca natomiast można obserwować wszędzie – dlatego wydaje nam się, że to one są częstsze.
Data najbliższego zaćmienia Księżyca zbiega się z momentem, kiedy Księżyc jest najdalej Ziemi na swojej orbicie, czyli w tzw. apogeum. W związku z tym zjawisko będzie trwało naprawdę długo! Rozpocznie się w okolicach godziny 21.30 i w fazie całkowitej potrwa aż godzinę i 43 minuty. Takie zjawisko nie będzie widoczne z Polski przez najbliższych 100 lat! W Warszawie w momencie kulminacji Księżyc znajdzie się w położeniu nad PGE Narodowym. Aby ułatwić obserwacje, światła stadionu będą w tym czasie wygaszone. Jest jeszcze powód, który czyni to zjawisko wyjątkowym. Towarzyszyć mu będzie tzw. opozycja Marsa. Mars znajdzie się dokładnie z przeciwnej strony Ziemi niż Słońce, a jego odległość do Ziemi będzie wyjątkowo mała.
Czerwona Planeta, widoczna niedaleko zaćmionego Księżyca będzie wyjątkowo jasna. Zabarwiony na rdzawo zaćmiony Księżyc w pewnym momencie stanie się niemal niewidoczny. Stopień zaczerwienienia księżycowej tarczy podczas zaćmienia zależy od stopnia zapylenia atmosfery ziemskiej, na który ma wpływ m.in. aktywność wulkaniczna i przemysłowa. Choć podczas całkowitego zaćmienia Ziemia blokuje światło słoneczne, niewielkie jego ilości przebijają się przez atmosferę ziemską i podświetlają Księżyc. Atmosfera ziemska również działa jak filtr, przepuszczając głównie światło pomarańczowe i czerwone. Podobnie dzieje się podczas zachodu Słońca. Dlatego zaćmiony Księżyc jest rdzawy. Ostatnio Mars był w opozycji w dniu zaćmienia Księżyca w 1356 r., a następna taka zbieżność zjawisk nastąpi w 2488 r.
27 lipca zapraszamy na obserwacje zaćmionego Księżyca . Będziemy czekać z teleskopami w parku przy Centrum Nauki Kopernik. Zaczynamy o 21.30