WYWIAD TYGODNIKA. O Forcie Pomiechówek, szpitalu w Legionowie oraz 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – rozmowa z Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Obrony Narodowej
2020-02-25 4:38:39
Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawiamy o inwestycjach oraz wydarzeniach,
które będą w 2020 r. realizowane na naszym terenie z udziałem Ministerstwa Obrony Narodowej
Redakcja: Panie Ministrze, kilka razy wizytował Pan Fort Pomiechówek, gdzie Niemcy dokonywali haniebnych zbrodni na Polakach. Jakie działania podejmuje MON, by przywrócić pamięć o tym miejscu?
Mariusz Błaszczak: Fort III w Pomiechówku jest miejscem kaźni tysięcy Polaków i Żydów z terenu północnego Mazowsza. Dlatego tak ważna jest pamięć o tych ludziach. W zeszłym roku ogłosiłem utworzenie w Forcie III miejsca pamięci narodowej. Powołałem też, pod auspicjami MON, Zespół ds. Upamiętnienia Martyrologii Ofiar Niemieckich. W tym roku przygotowaliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych, którego celem będzie upowszechnianie wśród młodego pokolenia wiedzy na temat m.in. Fortu III w Pomiechówku. Projekty, na które czekamy będą dotyczyć m.in. przeprowadzenia lekcji historii, podróży historycznych czy prac porządkowych i organizacyjnych na terenie Fortu. Na te działania przeznaczymy 750 tys. zł. Aby ułatwić dostęp do Fortu, wystąpiliśmy już do Ministra Infrastruktury z wnioskiem o ustawienie znaku informacyjnego wskazującego na lokalizację Fortu III.
Red: Czy Ministerstwo Obrony Narodowej planuje inne tego rodzaju inicjatywy?
MB: W 2020 roku planujemy już 3 edycję konkursu „Wdzięczni Bohaterom Powstańcom Warszawskim”, którą rozpoczniemy w kwietniu. Dofinansujemy organizacje pomagające Powstańcom Warszawskim, którzy żyją często w bardzo skromnych warunkach, dumnie pielęgnując pamięć o swoich współtowarzyszach broni. Chodzi np. o zapewnienie Powstańcom transportu na uroczystości, na groby współtowarzyszy broni, a także wsparcie w życiu codziennym np. przejazdy do przychodni, sklepów itp., przekazywanie paczek z artykułami pierwszej potrzeby czy pomoc pielęgnacyjną.
Red: Panie Ministrze, z niecierpliwością i nadzieją mieszkańcy Legionowa czekają na uruchomienia filii Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie. Na jakim etapie jest budowa?
MB: Chciałbym zapewnić, że budowa szpitala w Legionowie przebiega zgodnie z przyjętym planem. Wykonawca przygotował miejsce inwestycji. Prace są widoczne gołym okiem. Właśnie powstaje trzecia kondygnacja budynku, a finalnie budynek szpitalny będzie liczył 5 kondygnacji naziemnych oraz parking podziemny.
Red: To kiedy możemy spodziewać się pierwszych przyjęć pacjentów?
MB: Dzięki naszym staraniom ten nowoczesny szpital wraz z pełnym wyposażeniem medycznym będzie gotowy już w 2022 roku. I właśnie wtedy szpital rozpocznie działalność i przyjmie pierwszych chorych.
Red: Proszę przypomnieć jaki będzie profil tej nowej placówki medycznej? Ile miejsc pracy przybędzie na mapie naszego miasta regionu?
MB: Placówka będzie filią znakomitego szpitala wojskowego z ul. Szaserów w Warszawie. W nowym szpitalu będzie funkcjonować 6 oddziałów: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny oraz ginekologiczno-położniczy. Placówka będzie mogła hospitalizować jednocześnie około 90 pacjentów a lekarze będą w nim dyżurowali 24 godziny na dobę. Każdy potrzebujący otrzyma natychmiastową pomoc. Szacujemy, że inwestycja da zatrudnienie blisko 250 osobom. Dodatkowo planowane jest także utworzenie bloku operacyjnego, składającego się z 2 sal operacyjnych.
Red: W tym roku obchodzimy 100. rocznicę jednej z najważniejszych batalii w dziejach świata – Bitwy Warszawskiej. Jak do tej niezwykłej rocznicy przygotowuje się Ministerstwo Obrony Narodowej?
MB: Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, nazywane Cudem nad Wisłą, stało się spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków. W roku wyjątkowego jubileuszu, zorganizowane zostaną liczne przedsięwzięcia o charakterze państwowym, wojskowym, kulturalnym i religijnym. Dla żołnierzy Wojska Polskiego i dla Ministerstwa Obrony Narodowej wymiar wojskowy ma szczególne znaczenie. Kulminacja obchodów nastąpi w dniach od 14 do 16 sierpnia. Szczególnie gorąco zapraszam 15 sierpnia do obejrzenia Wielkiej Defilady na warszawskiej Wisłostradzie. W stulecie Bitwy Warszawskiej odbędą się pikniki wojskowe w 100 miejscowościach, w całej Polsce. W niedzielę, 16 sierpnia będzie można poczuć atmosferę sierpniowych dni 1920 roku w czasie rekonstrukcji Bitwy w Ossowie. W tym roku rekonstrukcję uświetni pokaz lotniczych replik. Obserwując zmagania rekonstruktorów będziemy wspólnie przeżywać przełomowe momenty Bitwy Warszawskiej, która zdecydowała o tym, że Polska powstrzymała bolszewicką nawałę i obroniła swoją suwerenność. Również 16 sierpnia w radzymińskim Sanktuarium Świętego Jana Pawła II odprawiona zostanie uroczysta msza święta z udziałem Episkopatu Polski.
Red: Dziękujemy za rozmowę
MB: Dziękuję