test

Wytrawny smak lubaszki

2015-07-31 8:54:33

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze nalewki robi się z prostych owoców, czasem o przeciętnym smaku i wątłym wyglądzie, jednak proces maceracji a później okres leżakowania i dojrzewania potrafi zdziałać cuda.

kitaProponuje
JAROSŁAW KITA

jkita@op.pl

Do takich owoców można zaliczyć owoce małej dzikiej śliweczki, zwanej potocznie lubaszką lub mirabelką. Lubaszki można spotkać w odmianie żółtej i czerwonej. Są to najczęściej zdziczałe odmiany roślin uprawnych lub rośliny wyhodowane z pestek jako podkładki pod szczepienie dla odmian szlachetnych. W ostatnich latach coraz więcej tych drzewek w całej gamie smaków i kolorów pojawiło się w pobliżach lasów, starych opuszczonych pól uprawnych, daleko do zgiełku i samochodów. Owoce te są niewielkich rozmiarów, część z nich ma cierpki, a nawet gorzkawy posmak, dlatego nadają się idealnie do wytwarzania nalewek wytrawnych. Osobiście preferuję mirabelki w odmianie czerwonej.

Nalewka z lubaszki czerwonej

Niezbędne składniki:
● 1 kg dojrzałych lubaszek czerwonych (do nalewki wytrawnej najlepsze z cierpkim posmakiem)
● 0,6 kg cukru (w wersji wytrawnej 2 łyżki stołowe)
● 0,6 l wódki
● 0,4 l spirytusu
● 1 cm kory cynamonu

Sposób przyrządzania:
Owoce dokładnie wymyć, jeśli pestka odchodzi od miąższu wypestkować, jeśli nie użyć całych. Przełożyć do słoja, zasypać 2 łyżkami cukru, dodać cynamon i zalać roztworem wódki i spirytusu (pamiętając aby spirytus wlewać do wódki). Trzymać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu przez 4 tygodnie. Po tym czasie zlać nalewkę do szczelnego naczynia i trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu. Pozostałe owoce zasypać cukrem i czekać około tygodnia (potrząsając słojem codziennie) aż do rozpuszczenia się cukru. Dalej w zależności od wersji nalewki można – dla wersji wytrawnej – rozlać wcześniej otrzymaną nalewkę do butelek i leżakować co najmniej 8 miesięcy lub – dla wersji słodkiej – wymieszać ją ze zlanym syropem cukrowym, rozlać do butelek i leżakować co najmniej 6 miesięcy.

J.K.

Related Post

Komentarze

1 komentarz

  1. Kaan odpowiedz

    I co da się zrobić jak nie udaje się zasnać?Nie wpadaj w panikę, że znf3w całą noc nie zmrużyłeś oka. Zwykle tak ci się jndyeie wydaje. Przesypiasz wiekszość nocy, a budzisz się jndyeie wtedy, kiedy zegar wybija godziny albo z hałasem przejeżdża samochf3d. Przeprowadź eksperyment. Poprzez parę nocy z rzędu nastawiaj radio na wiadomości i staraj się rano przypomnieć, czy może wysłuchałeś wszystkich serwisf3w w calości. Pewnie z ulgą stwierdzisz, że masz sporo luk w pamięci, zatem spałeś dłużej, niż przypuszczałeś. Czy może są pastylki na sen i na uspokojenie? Faktycznie, da się odnaleźć je w aptece. Przykładowo MELISANA Klosterfrau może być destylatem 12 leczniczych zif3ł pomagającym odzyskać dobre samopoczucie i naturalną harmonie. Jej skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Preparat pomaga przywrf3cić rf3wnowagę wewnętrzną i spokojny sen, odzyskać dobre samopoczucie i przezwyciężyć niektf3re problemy zdrowotne. Rośliny lecznicze, takie jak melisa, od dawna znajdują zastosowanie w medycynie ze względu na swoje działanie uspokajające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *