test

WIĘCEJ RADOŚCI!

2016-04-19 1:15:12

Wiosna to czas nowego życia. Wokół wszystko się budzi – i zwierzęta, i rośliny. Coraz dłuższe i bardziej słoneczne dni. To czas zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tylko nie wszyscy ludzie dostrzegają pozytywne zmiany, pozostają smutni i bez radości.

Spotykam wiele osób, które są przygnębione, poddenerwowane i pełne obaw. Skarżą się na stan własnego samopoczucia. Mówią o problemach związanych z bezsennością i utratą sił. Niektórzy mówią wprost o dokuczającej im depresji, uważanej  za chorobę XXI wieku.

Jak sobie poradzić z problemami dnia codziennego? Jak uniknąć smutku, przygnębienia i niepokoju? A przede wszystkim, jak zyskać radość życia? Zadanie nie jest łatwe do wykonania, choć sposobów na zmianę negatywnego stanu jest wiele. Uczucie wewnętrznego spokoju można uzyskać poprzez wprowadzenie zmian w trzech sferach: duchowej, psychicznej i fizycznej.

Wszelkie zmiany duchowe wiążą się z wiarą i zaufaniem Bogu. Mottem przewodnim niech będzie cytat z Pisma Świętego jako wezwanie dla utrudzonych: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Duchowe recepty na wyzwolenie się z depresji to spowiedź, Komunia Święta i Słowo Boże (więcej na ten temat można dowiedzieć się z książki Serafino Falvo, pt. „Jak zwyciężyć depresję”, do lektury której serdecznie zachęcam). Sfera duchowa to także wewnętrzne oczyszczenie poprzez wybaczenie  i wyzwolenie się z wszelkiego rodzaju nienawiści.

Zmiany w sferze psychicznej polegać będą na  uwolnieniu od nałogów, schematów i monotonii dnia codziennego oraz negatywnych przyzwyczajeń. To także zmiana myślenia i postrzegania. Z kolei ćwiczenia fizyczne to znakomity i prosty sposób na odstresowanie się i na pozbycie się negatywnych emocji.

Praktyczne rady, prowadzące do uzyskania maksimum radości, odnoszą się do naszego systemu wartości, wyobrażenia o ludziach i otaczającym świecie, w tym także do umiejętności dostrzegania pozytywnych aspektów  życia.

Zachęcam zatem, aby żyć w zgodzie ze sobą i innymi, w tym także akceptować siebie i ludzi. Zamiast krytykować i narzekać sugeruję, aby szukać pozytywów w każdym człowieku i sytuacjach.  Przyjmujmy też z pokorą i ufnością każdy dzień i nie troszczmy się zbytnio o błahe sprawy. Przede wszystkim nie przejmujmy się przesadnie swoim stanem zdrowia. Nadmierne bowiem obawy o własne zdrowie  pogłębiają tylko negatywny stan. Zakotwiczają w psychice niepotrzebne zmartwienia i lęki, które w dalszym efekcie mogą wywoływać różne objawy somatyczne.

Częstym źródłem obaw jest przyszłość. Na zapas martwimy się o to, co będzie jutro. Odwołam się do słów Jezusa: „Nie martwcie się więc o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie martwić się będzie”. Z reguły martwimy się o to, na co nie mamy dużego wpływu.

Systematycznie wprowadzajmy do naszego życia coraz więcej optymizmu i pozytywnych myśli. Cieszmy się z nawet z małych sukcesów i dzielmy się swoją radością z innymi. Pamiętajmy też, że negatywne myśli i słowa tworzą negatywne sytuacje.

Powszechny sposób radzenia sobie ze złym samopoczuciem polega na korzystaniu z naturalnych dobrodziejstw natury. Od wieków wiadomo, że dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie mają zioła. W świecie roślinnym jest wiele roślin o działaniu wyciszającym i relaksującym.  Do najbardziej popularnych ziół z pewnością można zaliczyć: szyszki chmielu, melisę, dziurawiec, kozłek lekarski, lawendę lekarską i lipę.

Według literatury zielarskiej:
1) szyszki chmielu mają właściwości nasenne, regenerują system nerwowy, koją nerwy;
2) melisa  działa uspokajająco;
3) dziurawiec poprawia koncentrację i wzmacnia nerwy;
4) kozłek lekarski pomaga przy napięciu nerwowym i w stanach lękowych;
5) lawenda lekarska może być stosowana przy wyczerpaniu nerwowym                       i depresji;
6) lipa, oprócz właściwości rozgrzewających, polecana jest osobom przemęczonym umysłowo i o słabej koncentracji.

Szczególnie godne polecenia są wieloskładnikowe herbatki ziołowe. W skład herbatek wchodzi wiele ziół, co ubogaca ich właściwości. A zatem delektując się herbatką ziołową, cieszmy się życiem.

Cezary Kownacki
trener rozwoju osobistego (Zdrowe NATURALIA)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *