Psie problemy sercowe

2016-10-25 8:42:09

Zmiany w mięśniu sercowym naszego pupila. Czy pies lub kot mogą mieć problemy sercowe? Niestety tak, i bynajmniej nie są one związane z nieszczęśliwą miłością. Jedną z najistotniejszych przyczyn zgonów naszych pupili są choroby serca. Jakie najczęściej występujące schorzenia są niebezpieczne? Jak je rozpoznać? Czy można je leczyć?
ANNA KORNATOWSKA
lecznica@legwet.pl
Jeżeli jesteśmy posiadaczami starszego jamnika, chihuahua, yorkshire teriera lub po prostu niedużego kundelka o podobnych gabarytach – chorobą serca, o której powinniśmy pamiętać jest endokardioza zastawki dwudzielnej. Polega ona na zwyrodnieniu dwóch płatków, z których jest zbudowana zastawka, w wyniku czego z gładkich, cienkich i półprzezroczystych, zaczynają one przypominać  kalafiora. W konsekwencji zastawka dwudzielna, znajdująca się miedzy lewym przedsionkiem i lewą komorą serca przestaje się domykać.

Dlaczego jest to niebezpieczne? Zmiany, które z tego powodu powstają w sercu naszego pupila, mogą doprowadzić do pogorszenia jakości jego życia, a w konsekwencji nawet do jego śmierci. Kiedy powinniśmy podejrzewać u psa endokardiozę? Właściciele w pierwszej kolejności zauważają kaszel, który na początku jest suchy i często pojawia się w nocy, gdy pies leży. Dzieje się tak, ponieważ powiększone w wyniku choroby serce uciska oskrzela, gdy czworonóg się położy. Kolejnym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest szybsze męczenie, zwłaszcza podczas spacerów, przyspieszony oddech, w skrajnych przypadkach powiększony brzuch, w wyniku zbierającego się wewnątrz płynu. Czy chorobę można wykryć, zanim pojawią się objawy kliniczne? Na szczęście nasze i naszych psów jest to możliwe. Wystarczy wybrać się na wizytę do lekarza weterynarii, który osłucha serce. Jeżeli w badaniu osłuchowym stwierdzi szmer sercowy – może to wskazywać na obecność niedomykalności zastawki dwudzielnej (krew przeciekając przez zastawkę powoduje szum). Aby diagnoza była pewna, lekarz skieruje czworonoga na badanie echokardiograficzne. Dokładne pomiary, wykonane w trakcie echo serca, pozwolą na kontrolowanie stanu serca, aż do momentu, w którym trzeba będzie wprowadzić leki. Na rynku jest wiele preparatów, które pomogą naszemu pupilowi. Endokardioza zastawki dwudzielnej jest nieuleczalna, jednak odpowiednie podawanie leków w znacznym stopniu polepszy jakość życia czworonoga i pozwoli nam się jeszcze długo cieszyć jego obecnością.

Gdy nasz pupil jest dużym psem, wilczarzem irlandzkim, dobermanem, dogiem niemieckim, bernardynem czy owczarkiem niemieckim, dotknąć go może kardiomiopatia rozstrzeniowa. To choroba bardzo trudna do zauważenia i zdiagnozowania, gdyż nie daje najczęściej żadnych objawów, aż do załamania stanu zdrowia psa. Schorzenie często kończy się nagłą śmiercią sercową. Jeżeli Twój czworonóg należy do grupy ryzyka, objawami, które powinny zaniepokoić i bezwzględnie zaważyć na wizycie w gabinecie weterynaryjnym są omdlenia, apatia, spadek masy ciała, brak apetytu, niechęć do wysiłku, przyspieszony oddech i kaszel. Diagnoza stawiana jest na podstawie badania echokardiograficznego, pomocne jest także badanie EKG. Serce psa z kardiomiopaią już nigdy nie będzie zdrowe, lecz jego stan w niektórych przypadkach można poprawić farmakologicznie. Lekarz weterynarii dysponuje lekami, które polepszą samopoczucie czworonoga i mogą wydłużyć jego życie.

AK

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *