W maju nauka rozkwita
2018-05-16 1:58:38
W maju kwitną bzy, kasztany, jaśminowce i inne drzewa. W Koperniku rozkwita nauka! Nowalijki znajdziecie na naszych wystawach, w planetarium, podczas finału konkursu Famelab czy Nocy Muzeów. Jest w czym wybierać.
Warstwy życia
Amy Karle to pierwsza artystka – rezydentka w Koperniku. Z grupą naukowców i artystów poszukuje odpowiedzi na pytania o nasze człowieczeństwo oraz możliwości tworzenia we współczesnej rzeczywistości.
Uczestnicy projektu „Warstwy życia” tworzą zaangażowane społecznie projekty inspirowane STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka). Praca jest dla nich także okazją do lepszego poznania samych siebie i zdobycia kompetencji biznesowych, użytecznych zarówno dla artystów, jak i naukowców – prezentacji własnej pracy, opowiadania o niej, pozyskiwania finansowania. Wybrane projekty uzyskają wsparcie grantowe, umożliwiające ich autorom dalszą pracę nad prototypami. Zadecyduje determinacja, związek z tematem, i sam proces tworzenia. Przyznana zostanie również specjalna nagroda – będą to warsztaty w USA.
Własny projekt, inspirowany sposobem, w jaki kreuje i tworzy natura wykona również Amy Karle. Weźmie także pod uwagę wątki socjologiczne, polityczne, środowiskowe i tożsamościowe.
Wszystkie prace będzie można oglądać w Pawilonie 512 od 11 maja. Wstęp wolny.
Minilaby w cenie
Weekendowe zajęcia w laboratoriach są teraz dostępne w ramach biletu na wystawy! Możecie wziąć w nich udział podczas zwiedzania Kopernika. Poznajcie tajemnice robota Photona, witaminy C i wybuchowych komponentów powietrza.
Noc muzeów
Żywe eksponaty, nowa przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania, pokazy naukowe i seanse w planetarium – zapraszamy na Noc Muzeów do Kopernika. Dajcie się skusić nauce. Czeka ponad 400 eksponatów, w tym wiele zupełnie nowych! Przetestujecie swoją podatność na iluzje optyczne. Przekonacie się, że potraficie świecić, a nawet znikać. Własnoręcznie usypiecie mapę, znajdziecie ukrytą perspektywę i wykonacie lustrzany rysunek. Sprawdzicie, jak znikają kolory w świetle sodowym i zajrzycie do wnętrza ludzkiego ciała. W planetarium spojrzycie w niebo i wyruszycie w kosmiczną podróż, nie ruszając się z fotela. Przetestujecie możliwości nowego systemu projekcyjnego i zobaczycie krótki pokaz laserowy. By umilić oczekiwanie na wejście do Centrum, uruchomimy także naszą scenę plenerową. Przez cały wieczór będą odbywać się na niej różnorodne pokazy naukowe.
Centrum Nauki Kopernik i planetarium Niebo Kopernika będą czynne w godz. 20.00 – 2.00 (ostatnie wejście o 1.30)
Na seanse w planetarium (każdy trwa pół godziny) obowiązują bezpłatne wejściówki. Będą one dostępne w kasie planetarium w dniu imprezy, od godz. 10.30.
19 maja, wstęp wolny.
Coraz bliżej słońca
Czym są gorące jowisze? Czy planeta może spaść na gwiazdę? Planeta pozasłoneczna WASP-12 b zaliczana jest do gazowych olbrzymów, czyli globów podobnych do Jowisza czy Saturna. Znajduje się jednak zaskakująco blisko swojej macierzystej gwiazdy, bo w odległości 17 razy mniejszej niż Merkury od Słońca. To powoduje, że na planecie panuje temperatura rzędu 2000°C.
Obserwacje wskazują, że planeta przez cały czas zbliża się jeszcze bardziej do gwiazdy – jej orbita zacieśnia się o 600 m rocznie. Czy w końcu WASP-12 b spadnie na swoje słońce? O egzoplanetach i ich badaniu opowie dr Gracjan Maciejewski. Spotkanie odbędzie się w ramach majowej edycji cyklu Prosto z nieba w planetarium.
17 maja, godz. 19.30.
Na tropie dinozaurów
Kiedy urodziły się i jak wyglądały pierwsze dinozaury? Co jadły, gdzie mieszkały, czy były niebezpieczne? To wszystko można sprawdzić na majowych Warsztatach familijnych. Podczas warsztatów na chwilę cofniemy się w czasie o 4,6 mld lat, czyli do momentu powstania naszej planety. Następnie podróżując w czasie, zatrzymamy się w paleozoiku, by zobaczyć powstałe ponad 4 mld lat później prehistoryczne paprocie i sprawdzić, czy drzewo może zamienić się w kamień. Stworzymy również własną skamieniałość, a także przekonamy się, czy praca paleontologa jest ciekawa.
Majowe soboty i niedziele.
Majowe koncerty
Islandzkie inspiracje? Fortepianowe klasyki? A może połączenie pianina i saksofonu? Majowe koncerty w planetarium gwarantują muzyczną różnorodność. Gramy w każdy piątek.
Ogród na dachu
Ogród na dachu Kopernika to przestrzeń spacerowa z widokiem na Wisłę, dachy Starego Miasta i Stadion Narodowy. Przypomina nadrzeczny krajobraz ulegający erozji. Ścieżki spacerowe – jak strumienie żłobiące glebę – wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików i donicami z kilkudziesięcioma gatunkami roślin odpornych na trudne warunki wegetacji.
Od 1 maja, wstęp wolny.