Sięgnij po fundusze unijne (5). Za unijne fundusze Polska zmienia się cyfrowo

2016-11-03 9:12:35

Województwo mazowieckie już w poprzednich latach zrealizowało projekt unijny dotyczący budowy szerokopasmowej sieci internetowej. Lada moment mieszkańcy Mazowsza skorzystają z jego efektów. Obecna unijna perspektywa przyniesie przeciętnemu Kowalskiemu wiele pożytków z wdrażania cyfryzacji.

Dzięki unijnym funduszom pacjenci ciechanowskiego szpitala będą mogli skorzystać z nowoczesnych usług informatycznych, gdy pojawią się u lekarza e-skierowania, e-zwolnienia czy e-recepty. Obecnie część chorych narzeka na kolejki do niektórych specjalistów. Mają one zniknąć, gdy będzie możliwość rejestrowania się przez internet. Za fundusze unijne w ciechanowskim szpitalu zostanie uruchomiony portal z informacjami o sposobach zapobiegania chorobom czy możliwościach leczenia. Zakup systemu do rejestrowania przebiegu operacji będzie przydatny podczas szkoleń lekarzy. Do placówki trafi ponadto m.in. sprzęt do prowadzenia wideokonferencji i wideokonsultacji, co będzie wykorzystywane podczas konsultowania wyników badań z klinikami. Planuje się również zakup systemu do archiwizowania wyników badań USG. Będzie on stanowił uzupełnienie dotychczasowej archiwizacji zdjęć RTG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Do lekarza przez internet

Dzięki funduszom unijnym mławski szpital wprowadzi e-usługi i elektroniczny obieg dokumentacji medycznej. W ramach projektu zostanie rozbudowane całe środowisko teleinformatyczne szpitala. Powstanie centralny system archiwizacji wyników badań diagnostycznych, obrazów rentgenowskich i innych informacji przydatnych w leczeniu pacjenta. Dostęp do pełnej dokumentacji o stanie zdrowia chorego będzie poważnym ułatwieniem dla lekarza prowadzącego. Pacjent z kolei otrzyma zdalny dostęp m.in. do historii swojej choroby, wizyt, wyników badań, zaleceń i recept. Drogą elektroniczną zapisze się do specjalisty, odwoła bądź zmieni termin swojej wizyty. Platforma e-usług zdrowotnych dostępna będzie także na urządzeniach mobilnych.

Załatwią sprawy na odległość

Do lamusa powoli odchodzi stary, biurokratyczny model zmuszający petentów do załatwiania spraw bezpośrednio w urzędzie. Jak opowiada Adam Zabijak, kierownik Referatu Informatyki w Urzędzie Miasta w Siedlcach, miejscowy samorząd razem z Makowem Mazowieckim i gminą Zwoleń zrealizuje wspólny projekt dostępu do e-usług. Mieszkańcy i przedsiębiorcy załatwią większość spraw urzędowych na odległość. Poprawi się dostępność do danych publicznych. Inwestycja obejmie m.in. wdrożenie odpowiedniego cyfrowego systemu zarządzania budżetem miasta, elektronizację procesu konsultacji społecznych i obiegu dokumentów.
Usługi cyfrowe dotrą również do wielu mniejszych miejscowości. Przykładowo władze gminy Nieporęt w powiecie legionowskim przy okazji rozbudowy swojej siedziby wdrożą projekt e-urząd. Urzędnicy i mieszkańcy zyskają dzięki niemu dostęp do kilkudziesięciu e-usług. Sprawy urzędowe załatwią przez internet. Nowoczesne usługi elektroniczne przyśpieszą i uproszczą obsługę administracyjną. Gotowe druki i formularze będzie można pobrać ze strony urzędu gminy i po wypełnieniu odesłać dokument do właściwego biura. Również przez internet mieszkańcy odbiorą np. wydaną decyzję lub zezwolenie.

Cyfryzacja w szkole 

O korzyściach płynących z cyfryzacji uczniowie dowiedzą się w swoich szkołach. Pomocny będzie m.in. projekt unijny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, do którego wnioski przyjmowane będą od 14 listopada br. Unia Europejska pomoże w rozwijaniu kompetencji cyfrowych uczniów. Szkolny projekt sporo uwagi poświęca bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Przy okazji placówki oświatowe mogą liczyć na wyposażenie w sprzęt informatyczny oraz w programy przydatne do wykorzystania na lekcjach. Dzięki funduszom unijnym młodzież zdobędzie wiedzę niezbędną do programowania. Szkolić się w zakresie cyfryzacji mają także nauczyciele.

Przybywa naborów 

Wkrótce mają także zostać ogłoszone nabory na dwa inne projekty unijne w ramach programu dla województwa mazowieckiego. W listopadzie będzie można składać wnioski o dofinansowanie informatyzacji służby zdrowia.

Kilka najbliższych naborów przewidziano w ramach programu Polska Cyfrowa. Od 31 października br. przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą składać dokumentacje dotyczące poprawy dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach (co najmniej 30 MB/s). Trwa też przyjmowanie wniosków o fundusze na cyfrowe udostępnianie informacji sektora publicznego ze źródeł zasobów nauki (do 30 grudnia br. i do 31 stycznia 2017 roku) oraz na innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej (do 30 listopada).
Efekty wspierania cyfryzacji przez Unię Europejską poznamy także dzięki projektom, które będą prowadzone przez instytucje centralne (m.in. przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Bibliotekę Narodową) w ramach zwiększania dostępności i podnoszenia jakości publicznych e-usług.
O szansach wykorzystania funduszy unijnych do rozwoju cyfryzacji w społecznościach lokalnych można dowiedzieć się m.in. za pośrednictwem punktów informacyjnych Funduszy Europejskich oraz na stronach internetowych: www.polskacyfrowa. gov.pl i www.funduszedlamazowsza. eu.

ROMAN NADAJ

 

Czytaj także:

Unia promuje innowacje
Firmy mogą się rozwijać dzięki współpracy z nauką

Zdobywają doświadczenie zawodowe lub otwierają własne firmy
Młodzi z POWER-em

Nie tylko Starter i BizNest
Z myślą o młodych i przedsiębiorczych

Szansa dla zaniedbanych terenów
Zrewitalizują za fundusze unijne

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *