RUCH – 22. PIKNIK NAUKOWY
2018-06-08 12:45:29
Jak szybka jest mrówka? Czy rośliny mają mięśnie? Dokąd pędzi światło?
Dlaczego Ziemia się trzęsie? Odpowiedzi na te pytania są w zasięgu ręki – wystarczy przyjść na 22. Piknik Naukowy. Ta największa w Europie impreza plenerowa związana z nauką odbywa się w tym roku pod hasłem RUCH. Na całe rodziny czeka ponad 800 różnorodnych aktywności, które z pewnością Was poruszą.
Rodzinnie
Sprawdzicie, jak wyglądają nogi owadów i bakterii. Zajrzycie do menu dla rozwielitek i spróbujecie wczuć się w szympansy. Przekonacie się, że bańki mydlane można odbijać paletką do tenisa stołowego, a ciepło da się zobaczyć. Przemierzycie kilka labiryntów, zbudujecie maszynę Goldberga i zbadacie własną kondycję. Dzięki specjalnemu symulatorowi, będziecie mogli wcielić się w dzidziusia w brzuchu mamy!
Dowiecie się, czym bawiły się japońskie dzieci kilkaset lat temu i poznacie tradycyjne gry z Wietnamu czy Filipin. Weźmiecie do rąk prawdziwe teatralne lalki i poznacie pracę listonosza w czasach Inków. Zasadzicie własny las w słoiku i przyjrzycie się wynalazkom polskich konstruktorów, takim jak egzoszkielet, cyberryba i robopszczoła.
Mimo tego, że Piknik odbywa się w dzień, spojrzycie w niebo i nauczycie się obsługiwać teleskop. Poprowadzicie łazika marsjańskiego, model samolotu bezzałogowego, skonstruujecie własne rakiety, helikoptery, poduszkowce. Przekonacie się, że astronomia może być ciekawa i zrozumiała już dla kilkulatków.
Jeśli lubicie motoryzację, koniecznie odwiedźcie stanowiska ukazujące najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie. Zobaczcie auta o napędzie hybrydowym, elektrycznym i wodorowym. Poznajcie Formułę Student, w której ścigają się bolidy stworzone przez młodych inżynierów – zapoznajcie się z pojazdami, mogącymi przejechać 500 km na litrze paliwa! Skorzystajcie także z symulatora Formuły 1 i zajrzyjcie do nowoczesnego radiowozu policyjnego.
Od aut wolicie kolej i pociągi? Czekają na Was modele torowiska, lokomotyw i wagonów. Będzie też pociąg elektromagnetyczny, makieta kolejki i oryginalny symulator prowadzenia lokomotywy, na którym ćwiczą zawodowi maszyniści.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to wydarzenie unikatowe, odbywające się tylko raz w roku. Tu Wasze dzieci mogą dostrzec fascynujące oblicze nauki i odkryć własne zainteresowania. Wizyta na Pikniku to także inspiracja i motywacja do uczenia się.
Dajcie się poruszyć nauce!
Nowinki medyczne
Implanty, egzoszkielety, stymulatory, transplantacje. W świecie technologii medycznych panuje ciągły ruch. Na tegorocznym 22. Pikniku Naukowym będzie można poznać najnowsze terapie, pogłębić swoją wiedzę o chorobach, a także porozmawiać z ekspertami.
W wirtualnej sali operacyjnej wcielicie się w chirurga i przeprowadzicie zabieg z użyciem specjalistycznego robota. Przejdziecie kurs BLS, uczący udzielania pierwszej pomocy. Dzięki specjalnemu symulatorowi, wcielicie się w dziecko okresie płodowym. Dowiecie się, jak działa bioreaktor przepływowy, służący do hodowli komórek wątroby i zobaczycie taką hodowlę. Nauczycie się także mierzyć puls za pomocą kamery internetowej.
Poznacie technologie pomagające leczyć cukrzycę i pompy baklofenowe, wykorzystywane w terapii spastyczności (zaburzenia spowodowanego wzrostem napięcia mięśniowego). Przyjrzycie się stymulacji przeciwparkinsonowskiej mózgu, sztucznej nerce, zastawce serca, nowoczesnym protezom kończyn.
Dowiecie się, jak dbać o kręgosłup i nie przeciążać go podczas codziennych czynności. Nauczycie się rozpoznawać objawy dyskopatii i usłyszycie o przeciwbólowej stymulacji rdzenia kręgowego.
Czym się różni wylew od udaru? Dzięki specjalnym puzzlom poznacie objawy udaru krwotocznego i niedokrwiennego mózgu. Zobaczycie jak wygląda zabieg udrażniania tętnic mózgowych i samodzielnie przeprowadzicie go na modelu.
Wiele piknikowych pokazów poświęconych będzie chorobom serca.
Prześledzicie zabieg koronarografii z implantacją stentu, przezskórnej implantacji sztucznej zastawki aortalnej, wszczepieniu sztucznej pompy i
stymulatora. Zobaczycie nowoczesny sprzęt, wykorzystywany do elektroterapii serca i innych zabiegów.
Naukoteka
Zajrzyj do naszej nietypowej biblioteki, w której w rolę książek wcielają się naukowcy. Każdy może sobie jednego z nich „wypożyczyć” na indywidualną rozmowę.Żywe Książki (eksperci) czekają na półkach na czytelników (gości 22. Pikniku). Wypożyczamy je na 15 minut. Karty czytelnicze wyrabiamy na miejscu J. W razie potrzeby można skorzystać także ze słownika (tłumacza). Oto katalog tegorocznego księgozbioru: Ewa Bartnik – genetyka, Andrzej Blikle – zarządzanie, Krystyna Janda – teatr, Magdalena Fikus – biologia molekularna, Leszek Kaczmarek – biologia, Paweł Łuków – filozofia i etyka, Karol Myśliwiec – archeologia, Renata Piątkowska – historia sztuki, Ewa Sikora – biochemia, Jacek Malejczyk – medycyna, Piotr Garstecki – chemia fizyczna, Wanda Olech – biologia, Ewelina Knapska – neurobiologia, Joanna Jurewicz – orientalistyka, Małgorzata Bonikowska – politologia, Iwo Białynicki – Birula – fizyka teoretyczna, Paweł Boguszewski – neurobiologia, Szymon Malinowski – fizyka atmosfery, Krystian Jażdżewski – medycyna, Aleksander Bursche – archeologia.
9 czerwca 2018 r. godz.11.00 do 20.00
PGE Narodowy
Wstęp wolny!