Rok w Koperniku
2016-01-04 2:45:16
1 123 420 osób odwiedziło Kopernika w 2015 roku, a od momentu otwarcia – 5 443 107. To bardzo wysoka frekwencja, unikalna wśród europejskich centrów nauki. Tym większy mamy powód do dumy i motywację do doskonalenia się.
2015
W mijającym roku zapraszaliśmy na obserwacje wielu niezwykłych zjawisk astronomicznych. Z tysiącami pasjonatów oglądaliśmy zaćmienie Słońca, Księżyca i – tradycyjnie – rój Perseidów w Noc Spadających Gwiazd.
Dla najbardziej dociekliwych odkrywców otworzyliśmy Klub Kopernika. Jego członkowie otrzymują to, co najlepsze – nielimitowany dostęp do wystaw, możliwość pokazania swojego ulubionego miejsca bliskim, specjalne zniżki oraz cały wachlarz dodatkowych atrakcji.
Pod koniec roku w Centrum pojawiła się nowa wystawa czasowa – Lustra, ukazująca piękno symetrii i zachęcająca do spojrzenia na świat z nowej perspektywy. Można ją oglądać do końca maja 2016 r.
O własną ekspozycję – tym razem stałą – wzbogaciło się także planetarium Niebo Kopernika. Patrz: Ziemia pozwala spojrzeć na naszą planetę z dystansu. Dostrzec, jaka jest piękna i krucha. Taka perspektywa sprawia, że czujemy się bardziej odpowiedzialni za Ziemię i jej mieszkańców. Pomaga docenić wartość świata, w którym żyjemy i o który powinniśmy się troszczyć. Opowiada też o eksploracji kosmosu, badaniach kosmicznych i wykorzystaniu ich wyników w codziennym życiu.

20.03.2015 WARSZAWA CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA – OBSERWACJE POD PLANETARIUM CENTRUM NAUKI KOPERNIK
FOT. ADAM KOZAK DLA CNK
Coraz chętniej do Kopernika zaczęli przychodzić dorośli. Comiesięczne, specjalnie dla nich przygotowywane Wieczory zgromadziły 9 835 osób. Ogromnym powodzeniem cieszyły się także Drogi do rzeczywistości – spotkania z wybitnymi naukowcami, inspirowane książką sir Rogera Penrose’a. Nie sądziliśmy, że poważne wykłady fizyczne zgromadzą tak liczną widownię.
2016
Zmiana jest wpisana w charakter Kopernika, dlatego wiele nowości planujemy również na przyszły rok.
Rozpoczniemy go oswajając chłód. Bliżej przyjrzymy się „zimnym” eksponatom i poznamy najzimniejsze substancje. Sprawdzimy, jak zachować równowagę na lodowisku i obejrzymy się w kamerze termowizyjnej. W planetarium zobaczymy nowy film, który przeniesie nas prosto na koło podbiegunowe.
Już wczesną wiosną oddamy zwiedzającym nową, odmienioną wystawę Świat w ruchu. Pojawią się tu eksponaty, które zachwycą precyzją i dadzą możliwość jeszcze swobodniejszego eksperymentowania. Część z nich budujemy samodzielnie w naszym warsztacie. Inne, już znane, poprawiamy i ulepszamy. Jeszcze inne sprowadzamy od najlepszych konstruktorów na świecie.
Interaktywna przestrzeń wystawiennicza to wprost wymarzone miejsce badań naukowych. Dlatego we współpracy z naukowcami, zaczynamy prowadzić takie działania. Dzięki temu nasi goście będą mogli mieć własny wkład w rozwój nauki.
Mamy już podpisane porozumienia z Akademią Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytetem SWPS oraz Uniwersytetem Stanforda.
W przyszłym roku pełną parą ruszy eksperymentalny program FabLab@School.pl., umożliwiający uczniom aktywne działania badawcze z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Nadal będziemy także pracować z nauczycielami i działać na rzecz zmiany kultury uczenia się w ramach Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego.
Przyszłoroczny Piknik Naukowy odbędzie się już po raz dwudziesty! Hasło tej jubileuszowej imprezy to Zdrowie.
W czerwcu piąte urodziny obchodzić będzie planetarium. Oczywiście, z tej okazji należy spodziewać się specjalnej niespodzianki. Jeden z prezentów dla Nieba Kopernika to bez wątpienia IPS – konferencja międzynarodowego stowarzyszenia planetariów, którą akurat będziemy gościć.
Jesienią pożegnamy Lustra i powitamy nową wystawę czasową, która odkryje przed nami tajemnice wody. Znamy już także temat nadchodzącego festiwalu Przemiany. Będzie nim nieśmiertelność.