PIKNIK NAUKOWY JUŻ W TĘ SOBOTĘ!
2017-05-30 10:37:28
Ile wiemy o Ziemi, jej powierzchni i wnętrzu? Jak dbamy o naszą planetę i jak ją rujnujemy? Czego dobrego i czego złego możemy się po niej spodziewać? Jesteśmy tu gośćmi, czy gospodarzami? Tematem tegorocznego 21. Pikniku Naukowego jest Ziemia. Zapraszamy na PGE Narodowy 3 czerwca od 11.00.
Wstęp wolny!
Oto 9 ścieżek tematycznych, które mogą ułatwić własnej drogi zwiedzania.
Patrząc na ziemię. Planeta widziana z kosmosu.
Kiedy mówimy „ziemia”, to mamy na myśli grunt pod nogami. Jeśli jednak wraz z Konsorcjum Satelitarnym Kontroli Środowiska Morza Bałtyckiego (namiot E5) spojrzymy na naszą planetę z oddali, zobaczymy ile miejsca zajmują oceany. Dowiemy się, jaką rolę odgrywają wielkie masy wody i w jaki sposób obserwujemy je z kosmosu. Obserwacje satelitarne to jednak nie tylko badania oceanów. Jak wygląda rodzący się tajfun? Po czym poznać nadchodzącą suszę lub powódź? Instytut Geodezji i Kartografii (namiot C26) pokaże nam, w jaki sposób prognozuje się kataklizmy naturalne za pomocą danych satelitarnych. Z ekspertami Głównego Urzędu Miar i Polskiej Agencji Kosmicznej (namiot A10) będzie można porozmawiać o tym, jak wygląda przyszłość Polski w kosmosie i jakie są nowe kierunki w pomiarach satelitarnych.
Z ziemi wzięte. Geologia, górnictwo i kopaliny.
Skąd się bierze paliwo w naszych samochodach? Jak korzystamy z zasobów kuli ziemskiej? Jak zmieniła się wiedza geologiczna i technika górnicza? O drodze od skamieliny do baku opowiedzą goście z Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH (namiot A1). Będzie można zobaczyć, czym się różnią różne frakcje ropy naftowej i jakie zastosowania ma każda z nich. Natura też umie przetwarzać skamieniałości, co pokażą badacze związani z Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM (namiot A8). Prześledzimy cykl łączący ziarnko piasku, kryształ i skałę. Z Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Badawczego (namiot C29) nauczymy się identyfikować poszczególne rodzaje skał i poznamy sposoby pomiaru twardości różnych materiałów.
Globalna wioska. Komunikacja.
Czy to prawda, że w XX wieku Ziemia się skurczyła? Tylko jeśli patrzymy na naszą planetę z perspektywy komunikacji. Jeszcze do niedawna dystans między miastami wymagał kilku dni drogi. Dziś nawet podróż na antypody zabiera mniej czasu. Wraz z Zespołem Badawczym Elektroniki Pokładowej Statków Kosmicznych (namiot C8) zobaczymy, w jaki sposób projektuje się sprzęt telekomunikacji na satelitach i ile zajmuje przesłanie życzeń na drugi kawałek Ziemi. Dystans w telekomunikacji to nie tylko kwestia odległości, ale również formy przekazu. Dzięki Instytutowi Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN (namiot E12) zobaczymy, w jaki sposób można pisać oczami – tylko przy pomocy mrugania. Jeśli ktoś chce podszlifować niemiecki, to Ambasada Republiki Federalnej Niemiec (namiot A39) zaprasza do rozmowy na temat klimatu i energetyki w naszym regionie Europy.
Taki klimat. Klimat i pogoda na Ziemi.
Czy pogoda i klimat to jedno i to samo? W jaki sposób powstają deszcze i chmury? O podstawach zjawisk meteorologicznych dowiemy się obserwując pokazy Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego (namiot E3). Będzie można na własne oczy zobaczyć konwekcję i skutki działania dwutlenku węgla. Wraz z fizykami klimatu z Wydziału Fizyki UW (namiot C23) spróbujemy dopasować skutki do przyczyn i dowiedzieć się więcej o antropogenicznych zmianach klimatu. Zobaczymy też, dlaczego coraz cieplejsze lata zwiastują dla Polski poważne problemy. O tym jak woda i lodowce tworzą pogodę i klimat będziemy mogli się przekonać oglądając symulacje i pokazy przygotowane przez Centrum Studiów Polarnych (namiot C27).
Historia skamieniała. Paleontologia i paleobiologia.
Ziemia jest starsza niż ludzkość. Jak wyglądały gatunki zwierząt, które wymarły zanim się narodziliśmy? Skąd wiemy, kiedy i gdzie żyły mamuty? Dzięki Muzeum Ziemi PAN (namiot F10) zobaczymy czaszkę mamuta, który kiedyś wędrował po naszych ziemiach. Technologia holograficzna pozwoli nam się przekonać, jak wyglądało zwierzę „w całości”. Obejrzymy unikatową dokumentację filmową, kręconą „na żywo”. Będziemy mogli prześledzić drogę cennego paleontologicznego znaleziska od momentu odkrycia do pierwszej ekspozycji. Zobaczymy ciosy i żuchwę mamuta, czaszkę nosorożca włochatego oraz inne fragmenty ssaków z epoki lodowcowej. Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN (namiot C29) pokaże, w jaki sposób preparuje się skamieniałości, aby móc je wykorzystać w badaniach naukowych i muzealnictwie. Eksperci z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH (namiot A1) wytłumaczą nam, w jaki sposób kawałek ssaka może stać się kawałkiem skały.
Ziemia, planeta ludzi. Mieszkańcy Ziemi.
Być może trzecia planeta od Słońca to jedyne miejsce, w którym żyją istoty rozumne. Dzięki Instytutowi Psychologii PAN (namiot F6) będzie można zobaczyć, jak ludzie traktują środowisko, w którym żyją. Wraz z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (namiot B18) sprawdzimy, ile różnych kultur splata się na stadionie podczas Pikniku Naukowego. W dalsze podróże z kulturą zabierze nas Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN (namiot B15). W ramach spotkania z archeologami i orientalistami zbadamy ślady, pozostawione przez różne kultury. Zapoznamy się także z najnowszymi odkryciami polskich uczonych.
Życie na ziemi. Biologia i medycyna.
Zaczęło się niewinnie. Jakieś żyjątko zaczęło budować coraz mocniejszą strukturę, a potem już poszło! Jaka była dalsza historia kręgowców? Jak ewoluowało życie na ziemi? O pierwszych kręgosłupach i ich narodzinach opowiedzą badacze z Wydziału Biologii UW (namiot D22). Dzięki ekspertom ze Szpitala Klinicznego im ks. Anny Mazowieckiej (namiot D32), zapoznamy się z budową ludzkiego ciała. Sprawdzimy też, które nabytki ewolucyjne ludzi sprawiają dzisiaj najwięcej kłopotów. Jak technika pomaga w rozwiązywaniu problemów medycznych? Swoje innowacje zaprezentuje nam centrum edukacyjne firmy Medtronic (namiot F3). Sprawdzimy m.in. w jaki sposób sztuczne zastawki pomagają w kłopotach pacjentom, lekarzom i ewolucji.

31.05.2014 WARSZAWA STADION NARODOWY 18. PIKNIK NAUKOWY ZORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM NAUKI KOPERNIK ORAZ POLSKIE RADIO
FOT. ADAM KOZAK
Poradnik użytkownika. Atrakcje dla dzieci.
Nie jest łatwo być Ziemianinem. Dlatego dla najmłodszych mieszkańców naszej planety przygotowaliśmy osobny kurs, dzięki któremu będą mogli poradzić sobie z naszą wspólną planetą kiedy nas zabraknie. Na początek wraz z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH (namiot A1) nauczymy się rozpoznawać różne rodzaje skał i poznamy podstawy nauk ścisłych. Po treningu mózgu, pora na trening zręczności wraz z Akademią Wychowania Fizycznego (namiot A30), gdzie dzieci będą mogły sprawdzić swoją skoczność, koordynację i proporcje ciała. Na samym końcu zadbamy też o potrzeby duchowe – wraz z Muzeum Narodowym (namiot A23).
Zmieniać żeby zachować. Biotechnologia w służbie planety.
W ciągu ostatnich 50 lat obserwowaliśmy przełom w naszej wiedzy o biologii. Nauczyliśmy się nie tylko odróżniać kolejne fragmenty budujące komórki, ale również je świadomie modyfikować. W ten sposób nauki biologiczne stworzyły biotechnologię. W jaki sposób wygląda życie w laboratorium biotechnologicznym? Pokaże nam to Warszawskie stowarzyszenie biotechnologiczne „Symbioza” (namiot E6). O pracy z roślinami opowiedzą członkowie Koła Naukowego Biotechnologów SGGW (namiot D12). Wraz z nimi zobaczymy jak zmienia się budowa rośliny w kolejnych fazach wzrostu. Biotechnologia koncentruje się na budowie molekularnej danego organizmu. Wydział Biologii UW (namiot D22) udowodni, że małe bywa wielkie. Przynajmniej jeśli chodzi o złożoność i wyzwania badawcze. W namiocie Centrum Nauki Kopernik (B2) będzie można porozmawiać z naukowcami, zobaczyć marsz pantofelków, połączyć w pary wirusy i przeciwciała.