Noc Spadających Gwiazd

2015-08-12 11:37:51

Jak co roku w nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum Perseidów — jednego z najbardziej znanych rojów meteorów. Można ich wtedy zobaczyć ok. 100 na godzinę! Zapraszamy do Parku Odkrywców na wspólne obserwacje. Specjalnie dla Was gasimy światła!

Spadające gwiazdy to meteory – okruchy skalne z kosmosu, które spalają się po wejściu atmosferę. W rzeczywistości są zaledwie drobiną pyłu, często nie większą od ziarenka piasku. Na skutek tarcia o ziemską atmosferę rozgrzewają się, ulegają spaleniu, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk , wyglądający jak spadająca gwiazda.
Najwięcej meteorów widać wówczas, gdy Ziemia zderzy się ze smugą gazu i pyłu pozostawionego przez jakąś kometę. Tak dzieje się co roku w lipcu i sierpniu, gdy nasza planeta spotyka się z materiałem pozostawionym przez kometę 109P/Swift-Tuttle. Ziemia przedziera się przez jej warkocz, którego cząsteczki wdzierają się w ziemską atmosferę.

W nocy z 12 na 13 sierpnia Księżyc będzie prawie w nowiu, a my dodatkowo wyłączymy dla Was mnóstwo świateł okolicy Centrum Nauki Kopernik! Widoki powinny być wspaniałe.
Specjalnie na okazję wielkich obserwacji zgasną:
– Centrum Nauki Kopernik
– Planetarium Niebo Kopernika
– Park Odkrywców
– Stadion PGE Narodowy
– Część oświetlenia naziemnej części stacji metra CNK
– Światła wyjść z tunelu Wisłostrady
– Mosty Świętokrzyski, Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowski
– Oświetlenie skweru Kahla

Park Odkrywców jak co roku stanie się najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów w Warszawie! Dołączcie do tysięcy mieszkańców stolicy, którzy wspólnie z nami będą patrzeć w niebo między 21:00 a 2:00.
Podobnie jak w ubiegłych latach imprezę poprowadzi dla Was Karol Wójcicki — nasz popularyzator astronomii. Dowiecie się wszystkiego o „spadających gwiazdach”, jak i gdzie ich wypatrywać, no i najważniejsze – zobaczycie je na własne oczy!
CNK

_DSC0055

_DSC0203

Related Post

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *