NOC MUZEÓW W KOPERNIKU
2017-05-17 1:16:45
Człowiek kontra piorun, podsłuchiwanie Kosmosu, mikroskopy ze smartfonów – zapraszamy 20 maja na Noc Muzeów do Centrum Nauki Kopernik.
W najbliższą sobotę na eksperymentatorów czekać będzie kilkaset interaktywnych eksponatów. Stworzymy również mikroskopy z własnych smartfonów. Podczas specjalnego pokazu w Teatrze Wysokich Napięć zobaczymy potężne wyładowania i przekonamy się, że w pewnych okolicznościach można je ujarzmić. W planetarium wyruszymy w podróż w kierunku nowo odkrytego systemu planetarnego TRAPPIST -1 i sprawdzimy, w jaki sposób próbujemy komunikować się z potencjalnymi pozaziemskimi cywilizacjami.
W programie:
Nocne wystawy
Eksperymentuj na wystawach Kopernika. Masz do dyspozycji ponad 400 eksponatów, w tym wiele zupełnie nowych. Sprawdź, co się u nas zmieniło od ostatniej Nocy Muzeów.
Pogromcy burz
On jeden. Dwa potężne transformatory Tesli, generujące napięcie o mocy ponad miliona Voltów każdy. I widownia – bezpieczna, zamknięta w klatce Faradaya. Zobacz śmiałka, który dotknie pioruna i dowiedz się więcej o burzach.
Burze fascynują i przerażają nas od wieków. Już starożytni nazywali je „gniewem bogów” i zastanawiali się jak je okiełznać. Gdzie się schować przed piorunami? Czy telefon przyciąga błyskawice? Co nam daje piorunochron? Pokaz „Pogromcy burz” to kompendium wiedzy o tym zjawisku atmosferycznym. Tutaj dowiesz się, jak powstają wyładowania burzowe i jak bezpiecznie się przed nimi chronić. Przede wszystkim jednak zobaczysz pioruny – zarówno niepozorne, jak i wyjątkowo spektakularne. Usłyszysz muzykę, generowaną przez transformatory Tesli i spotkasz kogoś, kto przywdzieje specjalny kostium i zmierzy się z wyładowaniami.
Pierwszy kontakt
Od kiedy zaczęliśmy eksplorować kosmos, szukamy pozaziemskich cywilizacji i próbujemy nawiązać z nimi kontakt. Czy gdzieś w kosmosie ktoś odbiera nasze wiadomości? Jak wyglądają próby komunikacji z pozaziemskimi cywilizacjami? Czy mają one szansę na powodzenie? Podczas pokazu wybierzemy się pod czasze największych radioteleskopów świata nasłuchujących sygnałów z odległych miejsc w przestrzeni kosmicznej, dowiemy się, jakie informacje o ludzkości niosą w kosmos sondy Pioneer i Voyager. Polecimy także w kierunku nowo odkrytego systemu planetarnego wokół gwiazdy TRAPPIST-1 zastanawiając się, czy może właśnie ku niemu warto wysyłać wiadomość z pytaniem „Halo! Czy jest tam ktoś?”. Wstąp do planetarium Niebo Kopernika i sprawdź, w jaki sposób wysyłamy informacje o sobie. Zobacz także zwiastun naszego najnowszego filmu – „Halo Ziemia”.
Mikroskop z Samsungiem
Nie musisz nawet wchodzić do Kopernika, by wziąć udział w szybkim kursie mikrofotografii. Przed budynkiem czekać będą animatorzy ze smartfonami Samsung. Przekonasz się, jak łatwo zmienić je w mikroskop. Wystarczy wskaźnik laserowy, latarka i fotografowany obiekt. Naszymi modelami będą rozwielitki oraz inne niewielkie, wodne żyjątka.
Szybkie doładowanie
Udostępniłeś mnóstwo zdjęć i filmów z Nocy Muzeów i rozładował Ci się telefon? Przyjdź do nas. Dzięki energetycznym ławeczkom innogy
naładujesz baterie bezprzewodowo! Będą dostępne zarówno w budynku, jak i przed nim.
Centrum Nauki Kopernik
i planetarium Niebo Kopernika
będą czynne w godz. 20.00 – 2.00 (ostatnie wejście o 1.00)
Bezpłatne bilety
do Nieba Kopernika
będą dostępne
w kasie planetarium
w dniu imprezy (20 maja 2017) od godz. 10.30.