NIKOLA TESLA – NAJWIĘKSZY WYNALAZCA NASZYCH CZASÓW
2015-07-31 9:36:36
Czy to możliwe, że większość znanych nam wynalazków: od radia po roboty i elektrownie wodne — zawdzięczamy zwyczajnemu kotu? Był mroźny, zimowy wieczór, gdy gruby kocur o imieniu Mačak postanowił ułożyć się na kolanach swojego pana domagając się pieszczot. Nie byłoby w tej sytuacji nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że właścicielem kota był młody chłopak — Nikola Tesla — jeden z najwybitniejszych umysłów ludzkości.
„Tego wieczoru – pisał pod koniec swojego życia naukowiec – gładziłem po grzbiecie kota, kiedy zaobserwowałem, że jego futro jeży się, a moja dłoń przesuwająca się po jego grzbiecie wywołuje snopy iskier. Mój ojciec wyjaśnił mi, że to prąd – taki sam, jaki obserwuję w błyskawicy podczas burzy. Pamiętam jak mama się oburzyła «Przestań głaskać tego kota – zrugała mnie – Jeszcze się zapali!». Ale ja zacząłem się zastanawiać: czy natura to taki ogromny kocur? A jeśli tak, to kto gładzi go po grzbiecie?”
Mówią, że dzięki poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie – wynalazł XX wiek. Elektryczność stała się jego obsesją, manią, natręctwem. Opracował blisko 300 patentów, chroniących 125 wynalazków z których większość całkowicie przemodelowała życie mu współczesnych i wszystkich późniejszych pokoleń. Wymieńmy tylko niektóre: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa, transformator Tesli, świetlówka czy wreszcie – radio. To jedna z tych historii, które potwierdzają, że odpowiednio długo powtarzane kłamstwo może zostać uznane za prawdę. Guglielmo Marconi – znany większości, jako zdobywca Nagrody Nobla za wynalezienie radia wykorzystał patenty Tesli do opracowania swojego wynalazku. Dopiero w 1943 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe właściwej osobie. Tylko… kto o tym pamięta?
To nie koniec listy osiągnięć Tesli! Naukowiec niejako „przy okazji” pracy nad elektrycznością odkrył zjawisko luminescencji, przewidział istnienie promieniowania kosmicznego, promieniowanie X (przed Roentgenem), sztuczną promieniotwórczość (przed Skłodowską – Curie), ideę radaru, mikroskopu elektronowego, śmigłowca. Opatentował pierwszy na świecie pilot radiowy za pomocą którego sterował stworzonymi przed siebie maszynami: kroczącą, latającą i pływającą – stając się ojcem robotyki.
DNI TESLI
11 i 12 lipca,
Centrum Nauki Kopernik
Wstęp w ramach biletu na wystawy
Z okazji urodzin wynalazcy, Kopernik zaprasza na weekend specjalny.
Podczas Dni Tesli zobaczymy premierę Pojedynku mistrzów – multimedialnego spektaklu o współzawodnictwie Tesli i Edisona. Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Przyjrzymy się działaniu Drabiny Jakuba, Generatora Van de Graaffa i Transformatora Tesli, który potrafi zmienić się w instrument muzyczny. Wraz z RWE – partnerem wspierającym Centrum Nauki Kopernik, wykonamy szereg elektryzujących doświadczeń w zestawu Power Box i zajrzymy do elektrycznego samochodu marki….Tesla. Specjalny program na ten weekend przygotowały wszystkie laboratoria Kopernika i przestrzeń warsztatowa Majsternia, w której będzie można samodzielnie budować proste urządzenia elektryczne.
W programie:
Selfie 3D
Kiedy Nikola Tesla pracował nad przesyłaniem fal radiowych, zapewne nie spodziewał się, jak daleko może dojść elektronika. Wybudował wieżę Wardenclyffe (Long Island, Nowy York), by móc bezprzewodowo przesyłać sygnały, głos i zdjęcia. A jak wygląda to dzisiaj? Powoli do głosu dochodzą technologie, umożliwiające przestrzenną prezentację przedmiotów. Możliwości skanerów 3D są praktycznie nieograniczone. Używa się ich w procesie digitalizacji zabytków, do diagnozowania przypadków medycznych, odtwarzania cennych przedmiotów i precyzyjnych mechanizmów. Wspólnie zobaczymy, jak powstają obrazy3D i jak je można potem wykorzystać. Zeskanujemy swoją sylwetkę i obejrzymy skan w komputerze.
Przy wejściu do Teatru Robotycznego
Myśl jak wynalazca
Tworząc swoje wynalazki, Nikola Tesla musiał zmierzyć się z brakiem gotowych rozwiązań – materiałowych i konstrukcyjnych. Wymyślał coś z niczego. Na podobnych zasadach funkcjonuje Majsternia. To miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, może się przekonać, że „myśli lepiej, niż myśli”. Rozwiążemy tu liczne zagadki konstrukcyjne, logiczne i hydrauliczne. Samodzielnie złożymy proste układy elektryczne z przygotowanych elementów. Źródłem naszego zasilania będą baterie.
Majsternia
Pojedynek mistrzów
Oto spotkanie dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Zawodnicy zajęli już miejsca w ringu. Są gotowi do walki! Kto wygra? Prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona? Czy prąd przemienny, forsowany przez Nicolę Teslę? Dowiemy się podczas premierowego spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć. Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Zobaczymy w akcji transformator Tesli, generator Van de Graaffa i Drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej „War of Currents”, która miała miejsce w XIX wieku w USA.
Teatr Wysokich Napięć
Tesla na kółkach
Jednym z wynalazków Tesli jest silnik elektryczny, napędzany prądem zmiennym. Jego cecha charakterystyczna to brak szczotek. Silniki tego typu stosowane są obecnie w pojazdach napędzanych prądem elektrycznym. Są trwałe i niezwodne. Dzięki RWE, na własne oczy zobaczymy zobaczyć samochód napędzany w taki sposób.
Tylko w niedzielę, od godziny 12.00, przed Kopernikiem
Wstęp wolny.
CNK