Naukowe nowalijki
2017-05-07 6:02:23
Odkrycia naukowe często owiane są tajemnicą. Nikt nie próbuje ich ukryć. Po prostu długo trwa, zanim trafią z rodzimych laboratoriów do publicznej wiadomości. W maju – jak na wiosnę przystało – serwujemy trochę świeżych, naukowych nowalijek.
Halo Ziemia
Jeszcze ciepła produkcja filmowa Nieba Kopernika, pokazywana na najnowszych projektorach, w które wyposażone zostało nasze planetarium.
Hallo Ziemia zabierze nas w podróż, podczas której poznamy ważne momenty w historii komunikacji. Wsłuchamy się także w Kosmos. Może uda nam się usłyszeć kogoś, kto szuka kontaktu właśnie z nami?
W stałym repertuarze planetarium.
Finał konkursu Famelab
Famelaberzy. To oni są autorami odkryć i twórcami technologicznych innowacji. Teraz postanowili opowiedzieć o swoich badaniach. Dziesięciu charyzmatycznych naukowców, dziesięć poruszających naukowych opowieści. Dajcie się zaskoczyć finalistom konkursu i poznajcie efekty ich pracy o wiele wcześniej, niż trafią na łamy gazet.
13.05, godz. 16.00 – 19.45, wstęp wolny
Teoria wszystkiego
Nauka to nieprzerwana działalność badawcza społeczności naukowców z całego świata, którzy mierzą się z wyzwaniami rzeczywistość. Nadarza się okazja, by zajrzeć do laboratoriów, instytutów i innych ośrodków, w których nauka i zdobyć wiedzę, dostępną tylko nielicznym. Gośćmi majowego Wieczoru dla dorosłych będą młodzi naukowcy – finaliści konkursu FameLab.
25.05, godz. 19.00 – 22.00

BUDYNEK CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Noc muzeów
Człowiek kontra piorun, podsłuchiwanie Kosmosu, mikroskopy ze smartfonów – zapraszamy na Noc Muzeów do Centrum Nauki Kopernik.Na eksperymentatorów czekać będzie kilkaset interaktywnych eksponatów. Stworzymy również mikroskopy z własnych smartfonów. Podczas specjalnego pokazu w Teatrze Wysokich Napięć zobaczymy potężne wyładowania i przekonamy się, że w pewnych okolicznościach można je ujarzmić. W planetarium wyruszymy w podróż w kierunku nowo odkrytego systemu planetarnego TRAPPIST -1 i sprawdzimy, w jaki sposób próbujemy komunikować się z potencjalnymi pozaziemskimi cywilizacjami.
Centrum Nauki Kopernik i planetarium Niebo Kopernika będą czynne w godz. 20.00 – 2.00 (ostatnie wejście o 1.00) Bezpłatne bilety do Nieba Kopernika będą dostępne w kasie planetarium w dniu imprezy od godz. 10.30.
Pogromcy burz
Jak bezpiecznie przetrwać burzę? Czy piorun może wpaść przez okno? Te tematy powracają co roku – wraz z wiosennymi, gwałtownymi zmianami pogody. Pogromcy burz to najnowszy pokaz w Tatrze Wysokich Napięć.
Podczas niego dowiemy się, jak powstają wyładowania burzowe i jak działa piorunochron. Zobaczymy też śmiałka, który potrafi dotknąć pioruna i wyjść cało z tej sytuacji.
Zielony dach Kopernika
Nauka wychodzi w plener! Wejdźcie na dach Centrum Nauki Kopernik, poznajcie rosnące tam rośliny i podziwiajcie widoki.
To przestrzeń spacerowa z widokiem na Wisłę, dachy Starego Miasta i Stadion Narodowy. Przypomina nadrzeczny krajobraz ulegający erozji. Ścieżki spacerowe – jak strumienie żłobiące glebę – wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików i donicami z kilkudziesięcioma gatunkami roślin odpornych na trudne warunki wegetacji.
Prosto z nieba
Pierwsze zdjęcia satelitarne Ziemi były analizowane wyłącznie metodami wizualnymi. Końcowy wynik opracowania był całkowicie uzależniony od doświadczenia osoby interpretującej fotografie. Obecnie obrazy powierzchni naszej planety rejestrowane są przez dziesiątki urządzeń zainstalowanych na pokładach satelitów. Olbrzymie ilości danych, których dostarczają, mogą być efektywnie przetwarzane tylko z zastosowaniem metod automatycznych. Z dr hab. inż. Stanisławem Lewińskim porozmawiamy zarówno o podstawowych zagadnieniach związanych z obserwacjami Ziemi, jak i metodach pozyskiwania informacji na podstawie danych obrazowych.
11 maja, godz. 19.00.