NAUKA I SZTUKA – marzec w Kopernik

2017-03-09 12:13:58

Nauka i sztuka kształtują naszą kulturę. Wśród chaosu przestrzeni, zachowań i procesów szukają pewnych wzorów. Bazują na ciekawości świata, wrażliwości, pomysłowości. W marcu w Koperniku podkreślamy więzi, łączące obie te dziedziny.


Artystyczne eksponaty

Niektóre eksponaty w Koperniku są efektem współpracy naukowców i artystów. Znajdź na wystawach Copernichaos, poznaj Kota Margot, rozkręć Chaotyczne wahadło. Przed budynkiem przyjrzyj się Akwaporynie.
Copernichaos (autor – Mary Zegler) to trójwymiarowy model Układu Słonecznego. Artystka wykonała go na podstawie rysunku pochodzącego z rękopisu Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Pod plastikową półkulą trwa chaotyczny taniec setek maleńkich struktur. Ich ruch jest nieodgadniony i nieprzewidywalny. Pozornie. Copernichaos prowadzi od zachywytu do zrozumienia. Wystarczy pochylić się, aby przez szybkę u podstawy rzeźby dostrzec bardzo precyzyjny mechanizm, rządzący całością.
Kot Margot (autor – Arthur Ganson). W tej niewielkiej instalacji na dywanie wyleguje się szara kotka Margot. Gdy się przesuwa na platformie, w jej głowę, łapy lub ogon uderza…fotel, który nie jest niczym innym, jak wahadłem chaotycznym.
Akwaporyna (autor – Jarosław Kozakiewicz) Największy eksponat łączący naukę i sztukę stoi tuż obok wejścia do Kopernika. To kilkumetrowa rzeźba-fontanna powstała dzięki współpracy artysty i naukowca. Inspiracją dla autora Jarosława Kozakiewicza były specjalne białka tworzące kanały do transportu cząsteczek wody. Konsultantem naukowym był prof. Maciej Geller. Akwaporyny przypominają mocno skręcone serpentyny. Taka też jest fontanna Kozakiewicza w bardzo dużej skali odwzorowująca ich wygląd i działanie. Woda jest wyrzucana przez trzy dysze stanowiące nawiązanie do budowy cząsteczki wody, złożonej z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu.

Eviva l’arte!

Postęp wiedzy i nauki jest inspiracją dla dzisiejszych społecznie zaangażowanych artystów. Dostrzegają oni nie tylko piękno nauki i korzystne skutki cywilizacyjne jej rozwoju, ale także czyhające na nas zagrożenia. Podczas wieczoru dla dorosłych przyjrzymy się sztuce współczesnej i jej związkom z nauką.
Sztuka jest wieczna. Choć nieustannie się zmienia, eksperymentuje z formą, zdobywa nowe obszary tematyczne, łamie reguły, które sama ustanawia, przesuwa i rozszerza granice swego oddziaływania. Zmieniają się też funkcje, które spełnia i cele, które sobie wyznacza. Nie jest już tylko wyrazem indywidualnej ekspresji twórcy, czystą sztuką dla czystych przeżyć estetycznych, metafizycznych czy ludycznych. Od kilkudziesięciu lat coraz większą rolę odgrywa jej społeczny aspekt — nacisk, który kładzie na kwestie etyczne i epistemologiczne. Sztuka współczesna wymaga od odbiorcy zaangażowania i refleksji, w zamian oferuje kontakt z nieznaną wcześniej rzeczywistością i otwiera go na nieznane dotąd przeżycia.
30 marca, godz. 19.00

Festiwal Odkrycia

Szczypta artystycznego podejścia pomaga w prezentacji tematów naukowych. Przyjdź do Kopernika i sprawdź, jak swoje badania przedstawiają licealiści i gimnazjaliści.
Festiwal Odkrycia łączy dwa prestiżowe konkursy – Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) oraz Fizyczne Ścieżki. Celem obu konkursów jest wspomaganie utalentowanych uczniów oraz promowanie zainteresowań naukowych wśród młodzieży i zachęcenie jej do rozpoczęcia kariery naukowej. Festiwal umożliwia wzajemne poznanie się, a także zainicjowanie kontaktów naukowych z rówieśnikami i potencjalnymi mentorami, pracownikami polskich uczelni i instytutów badawczych. To okazja, by poznać osobiście młodych ludzi z ogromną naukową pasją, posłuchać o ich badaniach i zobaczyć projekty, które imponują naukowcom z wieloletnim stażem.
2 kwietnia, od godz. 10.30

Matematyczna symfonia

Wejdź do świata sztuki, tworzonego za pomocą algorytmów. Zanurz się we wnętrzu trójwymiarowych fraktali i zobacz zderzenie galaktyk. Planetarium zaprasza na nowy film muzyczny „Chaos i harmonia”.
Daj się wciągnąć do świata sztuki, tworzonego za pomocą algorytmów: wielościanów foremnych, figur płaskich, gromad galaktyk, niezwykłych struktur Wszechświata, symulacji teorii chaosu, cykloid i wstęg Newtona. Zanurz się we wnętrzu pięknych trójwymiarowych fraktali (aplikację do projektowania takich obrazów stworzył Krzysztof Marczak), bądź świadkiem spektakularnego zderzenia galaktyk i poczuj wielkie, ciężkie i lepkie krople spadające na głowę z wielkiego ekranu. „Chaos i harmonia” to propozycja nie tylko dla matematyków!
od 14 marca

Satellite In The Rays Of Light

Satellite In The Rays Of Light

Pierwszy kontakt

Od kiedy zaczęliśmy eksplorować Kosmos, szukamy pozaziemskich cywilizacji próbując nawiązać z nimi kontakt. Oglądając nowy wiosenny pokaz na żywo dowiesz się, gdzie i w jaki sposób wysyłamy informacje o sobie.
Już od ponad stu lat świadomie lub nie wysyłamy różnego rodzaju sygnały w kierunku najbliższych nam gwiazd. Czy gdzieś w kosmosie ktoś odbiera nasze wiadomości? Jak wyglądają próby komunikacji z pozaziemskimi cywilizacjami? Czy mają one szansę na powodzenie? Podczas pokazu wybierzemy się pod czasze największych radioteleskopów świata nasłuchujących sygnałów z odległych miejsc w przestrzeni kosmicznej, dowiemy się, jakie informacje o ludzkości niosą w kosmos sondy Pioneer i Voyager. Polecimy także w kierunku nowo odkrytego systemu planetarnego wokół gwiazdy TRAPPIST-1 zastanawiając się, czy może właśnie ku niemu warto wysyłać wiadomość z pytaniem „Halo! Czy jest tam ktoś?”.
od 21 marca, przed wybranymi seansami

Prosto z nieba

Czy Układ Słoneczny jest stabilny? Takiego pytania nie zada sobie spoglądający w gwiazdy w poszukiwaniu natchnienia artysta, ale astronom – jak najbardziej. Czy Układ Słoneczny będzie się zmieniał? Czy któraś z planet może go opuścić lub spowodować kolizję? Stabilność orbit planet w Układzie Słonecznym jest jednym z najstarszych problemów fizyki i matematyki, którym zajmował się Isaac Newton w XVII wieku. Jego bogata historia obfituje w tajemnice i paradoksy. Inspiruje pokolenia matematyków, astronomów i filozofów. Od około dwóch dekad znamy setki układów planetarnych wokół różnych gwiazd, zarówno bardzo podobnych, jak i zupełnie niepodobnych do Słońca. Podczas marcowego wykładu z cyklu „Prosto z nieba” o badaniom ewolucji i stabilności Układu Słonecznego opowie prof. Krzysztof Goździewski.
9 marca, godz. 19.00

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *