Nagrody i Gala Zamknięcia XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

2019-09-30 7:41:54

KONKURS GŁÓWNY

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”. Nagrodę wręczył minister Paweł Lewandowski (MKiDN).

Robert Kaczmarek powiedział, że przyjmuje tę nagrodę dla wszystkich twórców dokumentu, nie tylko filmowców. „Pracowali przy tym też muzycy, dyplomaci.  Zmagaliśmy się z nieznanymi dla nas dokumentami przez lata. Z filmu płyną ważne wnioski – to opowieść o ludziach, o dyplomatach, którzy potrafili się zjednoczyć by działać dla dobra Rzeczpospolitej, mimo dzielących ich wielu różnic. Niech to będzie wzorem dla nas”.

Jury konkursu głównego o Nagrodę Złoty Opornik w składzie: Maria Dłużewska –przewodnicząca, Tomasz Madejski, Piotr Niwiński, Marta Plucińska i Jan M. Ruman bardzo wysoko oceniło poziom filmów zakwalifikowanych do konkursu i przyznało też trzy wyróżnienia, które otrzymali:

Sławomir Koehler „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” za przejmujący obraz małej społeczności, w którym odbijają się polskie podziały;

Paweł Domański „Milczące pokolenie” za ukazanie źródeł tożsamości;

Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski za przenikliwe przedstawienie „Ocalałej z rzezi”.

NAGRODA W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO

W konkursie międzynarodowym nagrodę otrzymuje film „Jak gdybyśmy dziś umrzeć mieli” Romana Vavry, w imieniu reżysera nagrodę odebrał scenarzysta Miloš Doležal „Dziękuję za nagrodę. Myślę, że ks. Josef Toufar był otwarty ksiądz dla katolików i protestantów, a nawet ateistów. To aktualna inspiracją dla naszych obu kościołów”.

Wyróżnienie otrzymał film „Nurtem dwóch rzek” Tadeusza Śmiarowskiego, który odebrał nagrodę z rąk dr Pawła Ukielskiego.

Nagrodę specjalną Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia za opowiadanie o ofiarach totalitaryzmów wręczył prezes PEMC Łukasz Kamiński dla „Siedmiu świadków małego Rzymu” reż. Anca Berlogea-Boariu. Nagrodą jest pokaz filmu na dorocznym spotkaniu członków PEMC w Tiranie oraz projekcja dla publiczności.

DOKUMENT RADIOWY

Nagrody w kategorii dokument radiowy wręczyła wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. 

Nagrodę główną otrzymała Joanna Bogusławska za „Przerwane milczenie” ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Urszula Żółtowska-Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument „W drodze do domu”; Ewelina Kosałka-Passia z Polskiego Radia Katowice „Schowane w pamięci” oraz Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Józef Widerlik padł”.

NAGRODA SPECJALNA PREZESA TVP

Nagrodę dla filmu „Milczące pokolenie” Pawła Domańskiego wręczył prezes Jacek Kurski, mówiąc: „Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia akowskiego, które przez lata nie mogło mowić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal”.

Reżyser wszedł na scenę razem Marcinem Majewskim. „Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu”.

NAGRODY PITCHING FORUM

Nagrodę specjalną Pitching Forum ufundowaną przez KRRiTV (12 tys. złotych) otrzymał projekt „Głowa dr. Witaszka” w reż. Zbysława Kaczmarka. Autorowi wręczyła ją Elżbieta Więcławska-Sauk, członek KRRiTV. „Jest to film mówiący o zupełnie nieznanej historii. Dr Witaszek prowadził laboratorium, w którym produkował broń biologiczną, by walczyć z Niemcami. Co przypłacił życiem”.

Nagrodę ufundowaną przez TVP 2 otrzymali ex aequo (po 10 tys. złotych): „Lidia i Gustaw” reż. Elena de Varda; „Iluzjon 1907” reż. Maciej Odoliński.

Elżbieta Więcławska-Sauk wraz z mężem wręczyli też prywatną nagrodę w wysokości 5 tys. złotych dla filmu „Żołnierz Rzeczpospolitej” w reż. Wojciecha Niebelskiego i Marka Wrony.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU

Statuetkę otrzymał Tadeusz Śmiarowski, przyjaciel festiwalu od pierwszej edycji.

Cudownie występować na takiej gali. Dziękuję za tę nagrodę i mam nadzieję, że przejdzie do historii i będzie filmowym Virtuti militari” – mówił laureat.

CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *