Nagrody i Gala Zamknięcia XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

2019-09-30 7:41:54

DRZWI DO WOLNOŚCI podczas XI edycji otrzymali:

Pośmiertnie św. Urszula Ledóchowskaodebrała s. Małgorzata Krupecka USJK. Nagrodę wręczyli Małgorzata i Jan Żarynowie. S. Małgorzata podziękowała w imieniu św. Urszuli i przypomniała, że jest to bardzo dobra okazja do uświadomienia sobie, że polska niepodległość, z takim trudem odzyskana nie była półsierotą – miała tylko ojców, ale i matki – wspaniale, dzielne, mądre kobiety. „Urszula Ledóchowska zasługuje na tytuł Matki Niepodległości – wygłaszała zagranicą odczyty o Polsce (lobbowała w Skandynawii), mówiąc, że kraj, który nie istnieje na mapie ma prawo na nią wrócić. Potem swoją konsekwentną działalnością wychowawczą mającą na celu wychowanie mądrych obywatelek gotowych wziąć na siebie odpowiedzialność za życie swoje i obywateli” – mówiła.

Jan Żaryn powiedział, że przekaz z życia św. Urszuli – Matki Niepodległości – to, że służba dla niepodległej także dziś jest piękną drogą ku świętości, a Małgorzata Żaryn dodała, że jest to też piękną drogą dla kobiet! „Bądźmy czułe dla Polski, wrażliwe i gotowe do działania”.

Ioan i Elsa Anca Bãrbus – bohaterowie z Rumunii dostali Drzwi do Wolności, które odebrała córka dr Anca Maria Cernea, a wręczył Prezes IPN Jarosław Szarek. „Moja mama modli się za sojusz polsko-rumuński, jest wdzięczna i zachwycona Festiwalem” – opowiadała dr Cernea.

Kristina Vlachová czeska scenarzystka, reżyser, współpracująca z czeskim odpowiednikiem Instytutu Pamięci Narodowej, porusza tematy związane z mówieniem prawdy o komunizmie i opozycji w Czechach. „Dziękuję Panu Bogu i Wam za tę piękną nagrodę” – mówiła wzruszona. 

Marian Całko – otrzymał Drzwi do Wolności z rąk senatora Sławomira Rybickiego. Całko – opozycjonista, aresztowany w 1950 roku i skazany za usiłowanie zmiany ustroju państwa, był brutalnie przesłuchany m.in. w Jaworznie. Laureat powiedział podczas Gali: „Reprezentuję Związek Byłych Więźniów Politycznych z lat 1939-89, tytuł festiwalu – niepokorni – mówi właśnie o tamtych czasach. Jestem tu z córką i koleżanką Ulą, która jest najmłodszym więźniem politycznym, została zamknięta, kiedy miała skończonych zaledwie 15 lat… Pamiętajmy, że po wyjściu z więzienia dla tych ludzi nic się nie zmieniło, byli nadal represjonowani… trafiali do kopalń, ponownie bywali aresztowani… było ciężko”.

Barbara Macierewicz-Grabowska – za poświęcenie i wsparcie internowanych w całej Polsce. „Jestem wzruszona i zaskoczona, kiedy Arkadiusz zadzwonił myślałam, że to pomyłka, zachowywałam się tak, jak każdy powinien się zachować – to było normalne”.

Ks. Infułat Jan Sikorski – „Jest 13 grudnia, dowiaduję się, że mam pójść do więzienia jako kapelan. W Białołęce zastaję nieprawdopodobny widok: zapchany korytarz internowanymi… Przypomniały mi się twarzy wszystkich wywiezionych na Sybir. Starałem się pocieszyć jak mogłem… mówiłem, że komuna się skończy… a oni pytali, czy ja w to wierzę… odpowiadałem, że jestem o tym przekonany!” – powiedział ks. Sikorski.

Antoni Macierewicz wręczając nagrodę mówił: „To zaszczyt wręczać tę nagrodę, choć powinna to robić moja żona, która była jedną z internowanych, które pocieszał i ratował ksiądz. Do więzienia trafiła prosto z samolotu… Dziękuję Kościołowi, który zachował się wtedy, jak trzeba”.

Pośmiertnie na ręce rodzin wręczono Drzwi do Wolności Jackowi Kaczmarskiemu – Przemysławowi Gintrowskiemu – Zbigniewowi Łapińskiemu.

Julia Gintrowska: „Bardzo się ciesze, że jestem tu z moją mamą i że możemy odebrać tę wspaniałą nagrodę, to nagroda dla całego trio, oni stworzyli coś wielkiego i trzeba o tym pamiętać. Jestem niezwykle wzruszona, że tu jestem”.

Dariusz Łapiński: „Jesteśmy poruszeni wraz z siostrą, jak różne drogi prowadzą do wolności, jak bywają splątane, jak rozległą sieć tworzą… Możemy być z tego dumni. Cieszę się, że znalazło się w tym miejsce dla naszych bliskich”.

Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Adam Borowski – twórcy „Legionów” otrzymali nagrodę za zrealizowane marzenie o wielkim polskim filmie historycznym.

Maciej Pawlicki: „Traktujemy to jako ogromne zobowiązanie, ten film dokłada kolejna cegiełkę do tego, co robi nasz przyjaciel Arek z Festiwalem – próbujemy opowiedzieć naszego wielkiego ducha Polski – wszyscy jesteśmy Legionami!”

Tomasz Łysiak: „To zaszczyt być tutaj, byliśmy też w Gdyni tydzień temu, niby w tym samym miejscu, a jednak w innym – tu bije serce Polski, tak jak tu wszyscy siedzimy, odczuwamy i myślimy tak samo. Chciałem podziękować wszystkim legunom – wszystkim chłopakom, którzy 100 lat temu wyruszyli z Oleandrów – za to, że wierzyli”.

Adam Borowski: „Z miłości jestem wydawcą i nikt mnie nigdy nie nagrodził za setki patriotycznych książek… Stała się rzecz niemożliwa – człowiek spoza branży filmowej przyszedł i powiedział, że trzeba zrobić film na 100-lecie i zrobiliśmy to. Trzeba nadal marzyć, że kolejne pokolenia będą się wzruszać i przy Herbercie i przy naszych Legionach”.

Ákos Engelmayer – węgierski dziennikarz, historyk, wykładowca, dyplomata nagrodę otrzymał z rąk Grzegorza Górnego.

Ta nagroda nosi tytuł Drzwi do Wolności – byłem trochę pomagierem w wyważaniu tych drzwi, ale ich nie otworzyłem. To zrobili strajkujący robotnicy, tłumy pałowane na ulicach, tysiące (żyjących teraz często w skrajnych warunkach) kolporterów i drukarzy. Nasze żony, matki i babcie robiły często to, co my. A kiedy my byliśmy postrzegani jako bohaterowi – one stały w kolejkach, gotowały, wychowywały dzieci. Więc ja przyjmuję tę nagrodę z pokorą w imieniu wszystkich nieodznaczonych zapomnianych zamordowanych bohaterów”.

 Leszek Długosz – aktor, literat, kompozytor, pianista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. „Odbieram tę nagrodę nie jako wyróżnienie dla mnie, ale jako docenienie roli sztuki w drodze do wolności – to paliwo budujące więź, wiarę i wzmocnienie”.

 Kornel Morawiecki – w imieniu laureata nagrodę odebrali Małgorzata Zwiercan i Andrzej Kołodziej. Wręczając ją Maria Dłużewska powiedziała: „Kornel tych drzwi nie uchylał, on je wyważał, dlatego poszliśmy za nim. Walcz rycerzu niezłomny, wracaj do nas!

Arkadiusz Gołębiewski wręczył zdjęcie na urodziny Kornela Morawieckiego, które zrobił pod celą Morawieckiego, dwa lata temu przy okazji kręcenia filmu „Solidaruchy z Rakowieckiej”. Małgorzata Zwiercan: „To wielki zaszczyt. Kornel zawsze niósł na sztandarach hasło Bóg Honor Ojczyzna i zawsze był niepokorny, niezłomny i przez wiele lat wyklęty, wręcz zapomniany – dziś proszę za modlitwę za niego. Dziękuję za tę atmosferę na Festiwalu NNW, w której jest wielka miłość do naszej ojczyzny i do wolności”.

Andrzej Kołodziej: „W piątek dowiedzieliśmy się, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Kornela Morawieckiego Orderem Orła Białego, odznaczenie zostało wręczone w szpitalu, ponieważ Kornel walczy o życie. Po ponad 35 latach przyjaźni pozwolę sobie powiedzieć, gdyby tu był powiedziałby słowami Norwida z ulubionego wiersza „byłem od Boga nagrodzony rzeczą mniej wielką, spadłym listkiem do szyby przyklejonym, deszczu kropelką”.

CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *