Nagrody i Gala Zamknięcia XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci
2019-09-30 7:41:54
Na Festiwalu Filmowym NNW corocznie wręczane są wyróżnienia honorowe – Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności.
SYGNETY NIEPODLEGŁOŚCI podczas XI edycji otrzymali:
Pośmiertnie Sługa Boży János Esterházy, polityk pochodzenia węgierskiego, osobiście przetransportował do Budapesztu Kazimierza Sosnkowskiego, zesłany i skazany na śmierć, do końca życia więziony. Sygnet odebrał franciszkanin o. Paweł Cebula OFMC, a wręczyła JE Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.
„Odbieram ten Sygnet w imieniu rodziny Esterházy’ego. Jego córka powiedziała, że dziękuje Polakom, którzy tak jak prezydent Lech Kaczynski odznaczając pośmiertnie Jánosa, tak dziś bronią prawdy o nim. Bo jej Tata został podwójnie zamordowany – pierwszy raz umierając w więzieniu, i drugi raz przez zacieranie pamięci o nim” – przekazał o. Cebula. A Pani Ambasador podziękowała dyrektorowi Festiwalu NNW za obecność węgierską, tak zawsze serdecznie zapraszaną, by wspólnie myśleć o przeszłości i przyszłości.
Maria Kowalewska ps. Myszka – w konspiracji w NSZ, sanitariuszka, obóz przejściowy w Pruszkowie. Dodatkowo uhonorowana na Festiwalu NNW, jako wysiedlona gdynianka, medalem Civitas e Mari od prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka za odważne realizowanie marzenia, jakim była wolność.
Maria Kowalewska powiedziała: „Jestem niebywale wzruszona i zaszczycona, że mogę uczestniczyć w tym festiwalu i jego uroczystościach. Te uhonorowania są wielką niespodzianką i zaszczytem. Moje pokolenie walczyło o to, by wartości Bóg Honor i Ojczyzna były ikoną w życiu każdego prawego Polaka. Oto występuję w imieniu moich koleżanek i kolegów, których już niestety nie ma. Jestem szczęśliwa, że mogę te wartości przekazywać młodzieży. I jestem szczęśliwa, bo spotykam młodzież zaangażowaną i patriotyczną” – mówiła wzruszona pani Maria, która otrzymała owacje na stojąco.
Pośmiertnie Julien Bryan – nagrodę odebrał syn prof. Sam Bryan, a wręczyła ją reżyser Maria Dłużewska, oraz Adam Hlebowicz (BEN IPN). „To naprawdę wielki honor być tutaj – 80 lat temu mój tato przyjechał z Budapesztu do Warszawy i spędził dwa tygodnie na fotografowaniu broniącego się miasta. To Boża opieka i opatrzność, że wrócił cały do domu i że możemy dziś oglądać jego zdjęcia. Ciesze się, że mogę tu być”. Z kolei Adam Hlebowicz dodał, że gdy Warszawę opuszczali wszyscy korespondenci zagraniczni to jeden Julien został.
Pośmiertnie ks. Josef Toufar – ofiara czeskiego reżimu komunistycznego. Sygnet ks. Petráčkowi, postulatorowi w procesie beatyfikacyjnym ks. Toufara, wręczyli Andrzej Kołodziej i ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”. „Toufar kochał polską literaturę, dlatego cieszę się, że Polacy kochają jego. Cieszę się, że poznajemy wzajemnie naszych bohaterów” – mówił ks. Petráček.
Zygmunt Aksienow – otrzymał Sygnet Niepodległości z rąk Mariusza Olczaka Archiwum Akt Nowych i dr Karola Nawrockiego z Muzeum II Wojny Światowej. „Dziękuję za taką piękną nagrodę wszystkim, którzy pomagali mi podczas tego festiwalu i wszystkim, którzy potrzebowali czegoś ode mnie – odpowiedziałem, że najlepiej jest w domu, ale co zrobić, miałem tu swój obowiązek. Było bardzo fajnie. Dziękuję wszystkim za przyjście tutaj i cieszę się, że możemy jeszcze porozmawiać o tych dawnych czasach i przekazać młodzieży, żeby pamiętała o tym, co kiedyś było – dziękuję!” – powiedział laureat.
CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE