Nagrody i Gala Zamknięcia XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

2019-09-30 7:41:54

Gala Zamknięcia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci rozpoczęła się piosenką Jacka Kaczmarskiego „Krajobraz po uczcie”. Galę poprowadzili Ida Nowakowska i Marcin Wikło, którzy przywitali gości i przypomnieli, że Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia, a partnerami głównymi: PKO BANK POLSKI i PKN ORLEN. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Muzyczną oprawą Gali były utwory bardów Solidarności, wykonane przez Julię Gintrowską, Dariusza Łapińskiego, Olę Gintrowską, Joannę Kuleszę, Bartka Kurowskiego, Alicję Szemplińską. Na zakończenie zaśpiewał Leszek Długosz.

Jako pierwszy na scenę zaproszony został Dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, który powiedział:

Po raz jedenasty na festiwalu i po raz dziewiąty w Gdyni mam zaszczyt gościć Państwa. W tym roku po raz pierwszy zaprezentowaliśmy na tak szeroką skalę filmy naszych sąsiadów, po raz pierwszy będzie wręczona nagroda międzynarodowa im. Witolda Pileckiego. Przyjechali do nas przybysze z Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na to że jest to rok rocznic ważnych, zastanawialiśmy się, w jakim kierunku pójść – i postanowiliśmy, że to, co jest od nas oczekiwane, to wzmacnianie warsztatu twórców filmowych, to zwrócenie uwagi na archiwa, to także projekt Młodzi dla Historii. Co nas czeka za rok? Myślę, że znów wsłuchamy się w potrzeby… Moim konikiem jest przekazywanie wiedzy o historii w Polsce powiatowej – dlatego Festiwal NNW nie kończy się Galą, ale rusza dalej w Polskę, w tym roku odwiedziliśmy jedenaście miast i mniejszych miejscowości. Już dziś zostaliśmy zaproszeni do Pragi i Budapesztu. Dziękuję!”.

 Platynowy Opornik – nagrodę za całokształt twórczości, z rąk ministra Jarosława Sellina i Arkadiusza Gołębiewskiego – odebrał Lech Majewski.

Dziękuję za docenienie mojej twórczości. Ważna nagroda i ważny festiwal. Cieszy mnie szczególnie umiędzynarodowienie festiwalu, tylu gości zza granicy. Jest tu też dobra atmosfera wśród ludzi, czego nie było tydzień temu.. w Gdyni. Raczej sprawdziło się wtedy powiedzenie: Człowiek człowiekowi wilkiem” – powiedział reżyser.

 Rzeczywiście widzę tylko pogodne, uśmiechnięte twarze, a mniej zaciętych. Jestem zaszczycony, że mogę wręczyć tę nagrodę, bo uważam, że Lech Majewski jest najwybitniejszym artystą kina – sam o sobie mówi, że jest przede wszystkim poetą – co można w jego kinie dostrzec. I zastanawia się, jak opowiedzieć Ewangelie współczesnemu człowiekowi. Polecam szczególnie film „Dolina Bogów” – zobaczycie piękno, mądrość i wybitnych aktorów światowego kina, którzy u niego chcą grać” – mówił minister Sellin.

CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *